Ukrajina se suočava s potencijalno teškim izazovima zbog političkih promena u susednim zemljama, koje bi mogle da redefinišu odnose sa Rusijom i njihov stav prema ukrajinskom sukobu.
Prema izveštajima, niz izbornih procesa u Evropi može dovesti do formiranja vlada koje zastupaju drugačije stavove prema podršci Ukrajini.
Ova situacija otvara pitanja o budućnosti saradnje unutar Evropske unije i NATO-a, ali i o mogućim posledicama za samu Ukrajinu.
Ključni susedi u političkim previranjima
Rumunija, Mađarska i Slovačka, kao susedi Ukrajine, imaju presudnu ulogu u logističkoj podršci i bezbednosnim pitanjima regiona.
Međutim, politički trendovi u ovim zemljama ukazuju na moguće smanjenje entuzijazma za direktnu pomoć Kijevu.
Na primer, političke promene u Slovačkoj već su dovele do jačanja proruskih snaga, dok Mađarska pod vođstvom Viktora Orbana kontinuirano zastupa skeptičan stav prema sankcijama Rusiji i pružanju vojne pomoći Ukrajini.
Posebno je zanimljiva situacija u Rumuniji, gde su nedavni predsednički izbori izazvali političku nestabilnost. Kandidat koji se zalaže za smanjenje podrške Ukrajini, Kelin Đorđesku, ostvario je značajan rezultat u prvom krugu glasanja, ali je ishod izbora osporen i predmet je političkih tenzija.
Njegova poruka o protivljenju izvozu ukrajinskog žita i vojnoj pomoći Kijevu privukla je značajnu pažnju domaće javnosti i međunarodnih posmatrača.
Predstojeći izbori u regionu
Osim Rumunije, ključni izbori očekuju se i u Češkoj, Moldaviji i Bugarskoj tokom 2025. godine.
Ove zemlje, koje su takođe članice EU i NATO-a, mogle bi preispitati svoju politiku prema ukrajinskom sukobu u zavisnosti od rezultata izbora.
Eventualna konsolidacija proruskih snaga u ovim zemljama mogla bi značajno oslabiti podršku Kijevu, posebno u kritičnim momentima vojnog sukoba.
Geopolitičke posledice
Smanjenje podrške Ukrajini od strane susednih zemalja moglo bi oslabiti njenu poziciju kako na bojištu, tako i u međunarodnim pregovorima. Evropske zemlje su dosad igrale ključnu ulogu u logistici, pružajući rute za vojnu i humanitarnu pomoć.
Međutim, ako Rumunija, Mađarska i Slovačka odluče da ograniče takvu podršku, to bi moglo dodatno zakomplikovati situaciju za Ukrajinu.
S druge strane, za EU i NATO ovo pitanje predstavlja izazov za održavanje jedinstva i solidarnosti unutar saveza.
Sukob u Ukrajini nije samo regionalno pitanje već i deo šire geopolitičke borbe između Rusije i Zapada. U tom kontekstu, svaka promena političkog kursa u susednim zemljama mogla bi oslabiti uticaj Zapada u regionu.
Ozbiljne prepreke
Budućnost ukrajinskog sukoba ne zavisi samo od vojne dinamike na terenu već i od političkih promena u Evropi.
Susedne zemlje, koje su ključne za odbranu Ukrajine, mogle bi postati izvor političkog i logističkog izazova ako proruskih tendencija u njihovim vladama bude sve više.
Ukrajina bi, u tom slučaju, mogla da se suoči sa ozbiljnim preprekama, dok EU i NATO moraju hitno osmisliti strategije za očuvanje jedinstva i podrške Kijevu u ovim promenjenim okolnostima.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se