Naslovnica U FOKUSU Ukrajina i Izrael doneli iznenađujuću odluku!

Ukrajina i Izrael doneli iznenađujuću odluku!

Od početka sukoba u Gazi, Izrael je ignorisao ukrajinsku ponudu za razmenu znanja i iskustava u borbi protiv iranskih dronova „Šahed“, koje Rusija intenzivno koristi u napadima na ukrajinsku teritoriju.

Međutim, poslednjih meseci situacija se menja, jer je Izrael sve više suočen sa rastućim pretnjama dronova iz različitih pravaca. Izraelske odbrambene kompanije sada pokazuju interes za saradnju s ukrajinskim firmama i razmenu tehnologija, prenose izraelski mediji.

Propuštene prilike za saradnju

Prema izveštajima izraelskih portala N12 i Šomrim, Izraelske odbrambene snage (IDF) još prošle godine odbile su ukrajinsku ponudu za zajedničku analizu taktika i tehnologija borbe protiv iranskih dronova.

Ovi dronovi, koje Rusija koristi u velikom broju, predstavljaju značajnu pretnju ukrajinskoj infrastrukturi i stanovništvu. Od početka godine, Rusija je lansirala preko 7.000 dronova na teritoriju Ukrajine, uključujući čak 2.000 samo tokom oktobra.

Za poređenje, Izrael se suočio sa oko 1.300 dronova lansiranih od oktobra prošle godine, i to iz različitih pravaca – Pojasa Gaze, Libana, Jemena, Iraka i Sirije.

Jedan od najozbiljnijih incidenata uključivao je napad dronom na privatnu rezidenciju premijera Benjamina Netanjahua u Kesariji, što je izazvalo zabrinutost zbog nedostatka adekvatnih odbrambenih sistema.

Ukrajina kao lider u inovacijama

Ukrajina se, zahvaljujući velikim ulaganjima u vojnu industriju i bogatom borbenom iskustvu, profilisala kao globalni lider u razvoju tehnologija za borbu protiv dronova. Preko 200 ukrajinskih kompanija fokusirano je na razvoj naprednih rešenja, uključujući tehnologije za detekciju i neutralizaciju neprijateljskih bespilotnih letelica.

„Nijedno drugo mesto na svetu ne pruža mogućnost testiranja odbrambenih sistema u stvarnim ratnim uslovima protiv tehnički sofisticiranog protivnika kakav je Rusija“, izjavila je Olena Bilusova iz Kijevske ekonomske škole.

Promena izraelskog pristupa

Nedavni incidenti naterali su izraelske odbrambene firme da preispitaju svoje ranije skeptične stavove prema ukrajinskim inovacijama. Ukrajinski startap Zvook posebno je privukao pažnju svojim akustičnim senzorima, koji mogu detektovati dronove na udaljenosti do 5 kilometara i krstareće rakete na 7 kilometara.

Ovi senzori već pokrivaju 5% teritorije Ukrajine, što je površina veća od cele teritorije Izraela. Nakon napada na Netanjahuovu rezidenciju, najmanje tri izraelske firme uspostavile su kontakt sa Zvook-om, a planirana je i delegacija u Ukrajinu radi testiranja ovih tehnologija.

Pored akustičnih senzora, izraelske kompanije interesuju i ukrajinski FPV dronovi, kao i tehnologije za neutralizaciju „Šaheda“, što uključuje protivdronovske sisteme i softver zasnovan na veštačkoj inteligenciji.

Razlike u izazovima i pristupima

Vladimir Davidof, osnivač izraelske kompanije Dronex, ukazao je na razlike u potrebama dve zemlje.

Dok Ukrajina često ima više vremena za reagovanje na neprijateljske dronove zbog svoje velike teritorije, Izrael mora da deluje u roku od nekoliko minuta, pa čak i sekundi. Ove razlike utiču na prilagođavanje ukrajinskih tehnologija izraelskim uslovima.

Saradnja i ograničenja

Iako Ukrajina formalno zabranjuje izvoz vojnih tehnologija, mnoge kompanije su zaobišle ovu zabranu premeštanjem proizvodnje u zemlje poput Poljske i Estonije. Ukrajinska vlada sada razmatra mogućnost ukidanja ove zabrane, što bi olakšalo saradnju sa stranim partnerima.

Ukrajinski ambasador u Izraelu, Jevgen Kornijučuk, potvrdio je da su odnosi između izraelskih i ukrajinskih odbrambenih firmi značajno unapređeni.

„Izrael donosi tehnološko znanje i pristup američkim tehnologijama, dok mi imamo neprocenjivo borbeno iskustvo. Saradnja je trebalo da počne mnogo ranije“, zaključio je Kornijučuk.

Perspektive buduće saradnje

S obzirom na sve učestalije pretnje dronova i promenjivu bezbednosnu dinamiku,

saradnja između Izraela i Ukrajine u oblasti tehnologija za borbu protiv bespilotnih letelica obećava obostranu korist.

Izrael može profitirati od praktičnih ukrajinskih iskustava u borbi protiv sofisticiranih pretnji, dok Ukrajina može unaprediti svoje tehnologije kroz pristup izraelskim inovacijama i globalnim mrežama.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social