Lik po kojem je snimljen holivudski blokbaster zaista postoji, danas je milioner, ima troje dece i uspešan biznis. Njegova krimi-priča ima hepiend
Svi su manje-više gledali film „Uhvati me ako možeš” s Leonardom Dikapriom u ulozi veštog prevaranta Frenka Abagnejla. Na kraju filma stoji da je isti inspirisan istinitim događajima. Znači, Frenk Abagnejl je zaista postojao, a većina stvari koje ste videli u filmu zaista su se i desile.
Mlađani Frenk Abagnejl jedan je od najuspešnijih i najzanimljivijih prevaranata, što je prepoznao i Stiven Spilberg učinivši njegovu fascinantnu biografiju okosnicom svog filma. Vratimo se „real life” Frenku. Ovo je njegova životna priča.
[adsenseyu1]
On se u istoriju varanja upisao pre svega zahvaljujući svojoj umešnosti u falsifikovanju čekova, ali njegova priča privukla je mnoge zahvaljujući njegovoj mladosti i životnom stilu.
Upravo ga je sklonost prema zgodnim ženama i uvukla u nevolje i postavila na krivi put. Kao dete razvedenih roditelja, Frenk je živeo samo sa ocem. Budući da su zajedno vodili mali porodični biznis, Frenk je od oca dobio na korišćenje „Fordov” kamionet, koji mu je poslužio za prve prevare.
Frenk Abagnejl
Od oca je zatražio i dobio kreditnu karticu s kojom je trebalo da kupuje benzin za potrebe posla, ali Frenk je sa zaposlenima nekolicine benzinskih pumpi dogovorio da mu na karticu naplaćuju gume i delove za kamionet, ali da mu, umesto robe, daju keš. Keš je, naravno, trošio na devojke i provod.
Kada je otac nakon nekog vremena shvatio šta ovaj radi, Frenk se opravdavao rečima: „Stvar je u curama, tata, čine mi čudne stvari. Ne mogu to objasniti.”
Kada je Frenk shvatio da pošten trud i rad nisu jedini način da se dođe do novca, a s njim i do svih blagodeti koje on omogućava, krenuo je s razvojem sopstvenog biznisa falsifikovanja i zamene identiteta. Jedna od fora koju je smislio bila je i da falsifikuje bankovne uplatnice, na koje je na mesto primaoca, umesto računa banke, upisivao svoj broj pa su sve uplate išle njemu.
Frenk Abagnejl je išetao iz zatvora gde je služio kaznu predstavivši se čuvarima kao inspektor za nadzor koji je došao u kontrolu
Sa samo 16 godina, Frenk je preuzeo identitet pilota kompanije „Pan American”, a ta kompanija procenjuje da je na njihov račun za dve godine leteo oko 160.000 kilometara i usput koristio besplatan smeštaj, hranu i priliku da upozna i druži se s još neutvrđenim brojem kabinskog osoblja ženskog pola, odnosno stjuardesa.
Između ostalog, uspešno je glumio profesora sociologije, pa je radio kao asistent na fakultetu, ništa manje uspešan nije bio ni u izigravanju doktora pedijatra, pa je 11 meseci radio u bolnici, a kaže da je uspešno položio pravosudni ispit i radio u advokatskoj kancelariji.
Prvi put je uhapšen 1969. godine u Francuskoj, gde je zbog prevare osuđen na šest meseci zatvora, a čak 12 zemalja tražilo je njegovo izručenje kako bi mu sudilo za brojne prekršaje. Nakon Francuske, odležao je u Švedskoj, a kada su mu američke vlasti ukinule pasoš, izručen je u SAD. Ipak, na putu je uspeo da pobegne, a u naumu da zbriše u Brazil, jedinu zemlju koja nije imala ugovor o izručenju sa SAD-om, zaustavljen je u Kanadi.
Lukavi Frenk, iako zatvoren u Virdžiniji, još jednom je uspeo da pobegne, i to predstavivši se čuvarima kao inspektor koji proverava uslove u zatvoru. U ovom slučaju čak nije bežao, doslovce su ga pustili da izađe iz zatvora kako bi popričao sa agentom FBI-a, odnosno njegovim pajtosom. Uhapšen je nekoliko nedelja kasnije u Njujorku.
Pet godina kasnije, iako je bio osuđen na 12 godina zatvora, pušten je uz uslov da vlastima besplatno pomaže u otkrivanju falsifikatora i prevaranata. Najzad na slobodi, Frenk je pokušavao da nađe pošten posao, ali je redovno dobijao otkaz nakon što bi poslodavac saznao za njegovu slavnu prošlost. Frenku je pukao film i odlučio je da svoju manu iskoristiti kao prednost pri zapošljavanju. Otišao je u banku i predložio im da ga angažuju kao savetnika.
Danas je Frank vlasnik fabrike „Abagnejl & Asosiejts”, milioner koji je svoje legalno bogatstvo napravio na otkrivanju prevaranata i falsifikatora. I dalje radi kao savetnik pri FBI-u, oženio se i ima tri sina. Pojavio se u filmu „Catch Me If You Can” u ulozi jednog od francuskih policajaca.
(ekspres.net)