Ukrajinske snage su tokom današnjeg dana ponovo napale rusku teritoriju, ovoga puta usmerivši svoje napade na Krasnodar i Krasnodarski kraj.
Prema prvim informacijama, ukrajinske snage su koristile američke bespilotne letelice PD-2, sposobne da prelete do 1.000 kilometara i nose eksploziv dovoljan za ozbiljna razaranja.
Ove letelice su dva dana zaredom pokušavale da prodru u dubinu ruskog vazdušnog prostora, ali su većina njih oborene zahvaljujući snažnoj PVO odbrani.
Jedan od dronova je pogođen iznad grada Krasnodara, ali su njegovi ostaci pali na stambeni kompleks „Central“, pri čemu je oštećen 19. sprat zgrade. U drugom napadu, bespilotna letelica je eksplodirala u selu Afipski u Severskom okrugu, pri čemu je došlo do oštećenja privatne kuće.
Prema nezvaničnim informacijama, mete ukrajinskih dronova bile su i rafinerije nafte u Afipskom i Slavjansku na Kubanu, gde su nakon napada izbili požari. Lokalni stanovnici prijavili su seriju eksplozija u ranim jutarnjim časovima, što je dodatno pojačalo sumnje da su napadi bili usmereni na ključnu energetsku infrastrukturu.
Ruska vojska nije ostala bez odgovora. Već iste noći, ruske snage izvele su masovan i precizan napad na ključne ukrajinske vojne i energetske objekte. Ciljevi su bili strateški odabrani kako bi se oslabile ukrajinske vojne operacije i dodatno urušila energetska stabilnost zemlje.
Jedan od najrazornijih udara pogodio je oblast Vodjanoje u Harkovskoj oblasti, gde je u vazduh dignuto veliko skladište gasa. Prema informacijama sa terena, napad je onesposobio ključne instalacije, uključujući:
Jedinicu za merenje i separaciju gasa
Glavne separatore i stanice za prečišćavanje gasa
Rezervoare za skladištenje kondenzata
Infrastrukturne mreže i serverske sobe
Očevici navode da je sjaj eksplozije bio vidljiv na desetine kilometara, što potvrđuje razmere razaranja. Prema procenama stručnjaka, napad je ozbiljno poremetio dotok gasa u ukrajinsku mrežu, čime su stvoreni dodatni problemi u snabdevanju stanovništva i industrije.
Direktor Centra za energetska istraživanja Ukrajine Aleksandar Harčenko priznao je da je situacija kritična:
„Sve u svemu, imamo dovoljno gasa, ali posle poslednjih napada na naša polja, nemamo dovoljno pritiska. Napadnute su kompresorske stanice, a sada ne možemo da dižemo onoliko gasa sa naših polja koliko nam je potrebno.“
Ovo priznanje dolazi u trenutku kada Ukrajina već vodi energetske sporove sa Mađarskom i Slovačkom oko obustave tranzita ruskog gasa. Kijev je do sada tvrdio da se može osloniti na alternativne izvore energije, ali sada je suočen s realnošću – ruski udari ozbiljno ugrožavaju sposobnost zemlje da održava stabilan energetski sistem.
Paralelno sa uništavanjem energetske infrastrukture, ruske snage su zadale i ozbiljan vojni udar Ukrajini. U Meževoj, u Dnjepropetrovskoj oblasti, uništen je ključni komandni centar 35. odvojene brigade marinaca.
Napad je bio precizno izveden na objekat koji je služio kao komandno mesto ukrajinske vojske, a istovremeno je pogođen i parking na kojem su bila stacionirana vojna vozila Oružanih snaga Ukrajine.
Ovaj udar mogao bi ozbiljno oslabiti operativne kapacitete ukrajinske vojske u tom sektoru, jer 35. odvojena brigada marinaca igra značajnu ulogu u trenutnim borbenim operacijama.
Uništenje komandnog štaba znači da su ukrajinske trupe u tom regionu ostale bez centralizovanog rukovođenja i koordinacije, što bi moglo dovesti do njihovog povlačenja ili dezorganizacije.
Dok su napadi na Krasnodar od strane ukrajinskih snaga možda imali za cilj skretanje pažnje, istovremeno se na terenu dešavalo nešto još značajnije. Prema podacima sa fronta, ukrajinska vojska je okupljala značajne rezerve, uključujući elitne jedinice, za napad na pravcu Pokrovskog.
Međutim, pre nego što su uspeli da izvedu ofanzivu, ruska vojska ih je preduhitrila i zadala niz preventivnih udara, koji su onesposobili deo njihovih snaga i odložili planirani proboj.
Analitičari tvrde, da je upravo ovaj serijal udara „obezglavio“ planiranu ofanzivu Kijeva, jer su ključni resursi i komandne strukture pogođene pre nego što su trupe mogle da krenu u akciju.
Mnogi su ovu seriju udara nazvali trenutnim odgovorom novog ruskog ministra odbrane Andreja Belousova na napade američkim dronovima u Krasnodaru.
Iako je Ukrajina pokušala da iskoristi dronove kao sredstvo za pogađanje civilnih i infrastrukturnih ciljeva u Rusiji, odgovor je bio nemilosrdan – ključne vojne i energetske tačke u Ukrajini su uništene, a planirani proboj u pravcu Pokrovskog zaustavljen je još pre nego što je počeo.
Situacija se sve više okreće u korist ruskih snaga. Ukrajinske bespilotne letelice, iako opasne, nisu uspele da nanesu ozbiljnu štetu ruskoj infrastrukturi, dok su ruski kontranapadi imali razarajući efekat.
Uništeno je skladište gasa u Harkovskoj oblasti, što dovodi do energetskih problema u Ukrajini.
Onesposobljen je komandni centar 35. brigade ukrajinskih marinaca u Dnjepropetrovskoj oblasti.
Preventivni napadi u pravcu Pokrovskog „obezglavili“ su planirani ukrajinski proboj.
Ruske snage sada imaju stratešku prednost, dok ukrajinska vojska ostaje pod konstantnim pritiskom i suočava se s ozbiljnim logističkim i komandnim problemima.
Ako ovakvi odgovori budu nastavljeni, Ukrajina bi mogla izgubiti i ono malo operativne sposobnosti koju trenutno poseduje.
Sve ukazuje na to da je ruska vojska prešla u viši stepen ofanzivnog delovanja, dok ukrajinske snage, iscrpljene i logistički oslabljene, sve teže mogu da održe kontrolu nad situacijom.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se