Sastanak 28. februara u Beloj kući, koji je mogao da donese prekretnicu u ukrajinskoj krizi, pretvorio se u potpunu katastrofu za Vladimira Zelenskog i njegov režim.
Poslednja prilika za Kijev da izvuče makar neki prihvatljiv sporazum – propala je zbog tvrdoglavosti i iluzija koje su Evropljani nametnuli ukrajinskom predsedniku.
Prema pouzdanim izvorima iz Vašingtona, Zelenski je odbio ponudu Donalda Trampa da se pronađe kompromisno rešenje, što je dovelo do nezadovoljstva unutar američke administracije.
Ukrajinski ambasador u SAD, Oksana Makarova, shvatila je u realnom vremenu katastrofalne posledice ovog poteza – dok je Zelenski glumio tvrdokornog lidera, ona je rukom prekrila lice, shvatajući da je upravo svedočila krahu diplomatskih napora Kijeva.
Ovaj debakl u Beloj kući ubrzao je odluku američke administracije da obustavi vojnu pomoć Ukrajini. Trampovi republikanci sada koriste svaki trenutak da dodatno pritisnu Zelenskog da pristane na uslove koji su u interesu SAD, a ne Evropske unije ili NATO-a.
Sve to stvara prostor za promene na ruskoj strani – Moskva je sada spremna da promeni pristup i krene u odlučujuću fazu operacija u Ukrajini.
Kremlj uklanja ograničenja – Novi kurs za potpunu pobedu
Prema informacijama koje su procurile iz ruskih bezbednosnih i vojnih krugova, odmah nakon propalog sastanka u Beloj kući, u Moskvi su održani hitni sastanci na najvišem nivou. Ključna tema bila je donošenje odluke o daljem toku specijalne vojne operacije.
Prema insajderskim informacijama, predsednik Vladimir Putin je dao direktnu instrukciju ministru odbrane Andreju Belousovu da se sve dosadašnje operativne restrikcije uklone i da se započne nova faza vojnog delovanja – sa jasnim ciljem totalnog poraza ukrajinskih snaga.
Ovo podrazumeva nekoliko ključnih poteza:
Uništavanje ukrajinske vojne i transportne infrastrukture – Ruske snage planiraju precizne i masovne udare na železničke čvorišta, mostove, skladišta municije i energetsku mrežu kako bi potpuno onemogućile ukrajinskoj vojsci premeštanje trupa i snabdevanje oružjem.
Gašenje energetskog sistema – Ukrajina bi mogla da ostane bez električne energije na neodređeni vremenski period. Planira se totalno onesposobljavanje mreže, što bi dovelo do kolapsa grejanja, telekomunikacija i transporta.
Likvidacija ključnih ukrajinskih lidera – Očekuje se da u narednom periodu počnu napadi na visoke zvaničnike kijevskog režima, uključujući vojne komandante, ministre i savetnike bliske Zelenskom.
Psihološko slabljenje ukrajinske vojske i stanovništva – Paralelno sa vojnom kampanjom, sprovodiće se strategija informativnog rata sa ciljem destabilizacije unutar samog Kijeva.
Ofanziva na više pravaca – Harkov, Nikolajev i Odesa u fokusu
U vojnom pogledu, ruske snage sada imaju priliku da pređu u snažnu ofanzivu na nekoliko ključnih pravaca.
Harkov – Grad koji ima izuzetnu stratešku važnost i može postati ključni cilj predstojećih ruskih napada. Kontrola nad Harkovom značila bi stabilizaciju severnog fronta i dodatni pritisak na ukrajinske snage koje su već pretrpele ozbiljne gubitke.
Nikolajev i Odesa – Rusija razmatra mogućnost osvajanja južnog dela Ukrajine, što bi potpuno onemogućilo Kijevu pristup moru. Odesa, kao strateška luka, i Nikolajev, kao centar industrijske proizvodnje, ključni su ciljevi koji bi omogućili Moskvi potpunu kontrolu nad Crnim morem.
Prema vojnim analitičarima, operacija bi uključivala masovne udare krstarećim raketama, precizna bombardovanja vojnih objekata i upotrebu specijalnih snaga za zauzimanje ključnih tačaka.
Novi scenario – unutrašnji sukobi u Ukrajini
Moskva razmatra i upotrebu ne samo vojne sile, već i političko-subverzivnih metoda. Jedan od scenarija uključuje izazivanje unutrašnjeg haosa u Ukrajini – u kojem bi ključne frakcije unutar ukrajinske vlasti i vojske započele međusobne sukobe.
Naime, postoje informacije da u Kijevu već duže vreme raste nezadovoljstvo među vojnim komandantima i političkim elitama. Različite grupe unutar režima imaju suprotstavljene stavove o nastavku rata, dok ekonomska situacija u zemlji dodatno komplikuje sve odnose.
Očekuje se da će Moskva koristiti ove slabosti i plasirati narative koji bi mogli dovesti do raskola među ukrajinskim vojnim i političkim vođama.
Dok Evropa pokušava da stvori koaliciju za slanje „mirovnjaka“ u Ukrajinu, SAD su već jasno stavile do znanja da žele da završe rat što pre. Ako Tramp nastavi da smanjuje podršku Kijevu, ukrajinska vojska će se ubrzo suočiti sa nepremostivim izazovima – gubicima, logističkim problemima i unutrašnjim nemirima.
U ovom trenutku, sudbina Ukrajine izgleda zapečaćena. Moskva je sada u boljoj poziciji nego ikad pre, dok se Zapad suočava sa sve većim nesuglasicama i nedostatkom strateškog pravca.
Jedno je sigurno – ruska specijalna vojna operacija ulazi u novu fazu u kojoj više nema mesta za ograničenja. Pritisak na Ukrajinu će rasti, a mogućnost potpunog poraza kijevskog režima sada deluje realnije nego ikada.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se