Rusija obustavlja učešće u dogovoru o žitu nakon terorističkog napada u vodama Sevastopolja, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
„S obzirom na teroristički akt 29. oktobra koji je izvršio režim u Kijevu uz učešće britanskih stručnjaka protiv brodova Crnomorske flote i civilnih brodova koji su uključeni u obezbeđenje „žitnog koridora“, ruska strana obustavlja učešće u sprovođenju sporazuma o izvozu poljoprivrednih proizvoda iz ukrajinskih luka“, saopštila je ruska strana.
Zauzvrat, Ministarstvo spoljnih poslova je navelo da zbog akcija ukrajinske vojske Moskva ne može da garantuje bezbednost civilnih brodova za rasuti teret uključenih u posao. S tim u vezi, sporazum se suspenduje na neodređeno vreme, a odgovarajuća uputstva data su ruskim predstavnicima u Zajedničkom koordinacionom centru u Istanbulu , koji kontroliše transport ukrajinske hrane.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Stefan Dužarik , portparol generalnog sekretara UN, rekao je da je organizacija u kontaktu sa Moskvom po ovom pitanju. On je istakao važnost da se sve strane uzdrže od bilo kakve akcije koja bi mogla da ugrozi „kritičnu humanitarnu inicijativu sa jasnim pozitivnim uticajem na pristup hrani za milione ljudi širom sveta“.
Brodovi Crnomorske flote odbili su jutros napad vazdušnim i površinskim dronovima u vodama Sevastopoljskog zaliva. Objekti u gradu nisu pogođeni. Napad je trajao nekoliko sati, guverner Sevastopolja Mihail Razvožajev nazvao ga je najmasovnijim od početka specijalne operacije.
Kako je saopštilo Ministarstvo odbrane, teroristički akt izvela je vojska ukrajinskog 73. specijalnog centra za pomorske operacije. Predvodili su ih britanski specijalisti stacionirani u gradu Očakovu u Mikolajevskoj oblasti.
U Istanbulu su 22. jula potpisana dva povezana dokumenta za rešavanje problema snabdevanja svetskim tržištima hrane i đubriva. Oni su jedan paket. Prvi, memorandum, preuzima obavezu UN da ukloni razna ograničenja na izvoz ruskih poljoprivrednih proizvoda i đubriva na svetska tržišta.
Drugi definiše algoritam za izvoz ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda iz crnomorskih luka koje kontroliše Kijev. Međutim, kako ističe Moskva, u pogledu izvoza iz Rusije taj posao još ne funkcioniše. Bilo je predviđeno da posao bude raskinut 19. novembra ove godine.
UN su više puta izjavljivale da računaju na produženje žitnog posla. Kako je istakao Stefan Dužarik, zvanični predstavnik generalnog sekretara organizacije, Antonio Gutereš i njegov tim rade na ovoj inicijativi. Gutereš je takođe razgovarao o izgledima za produženje sporazuma sa Vladimirom Putinom u septembru.
Ruski predsednik je kasnije rekao da ako se pokaže da se humanitarni koridori za isporuku žita u najsiromašnije zemlje koriste za terorističke napade, to će dovesti u pitanje sprovođenje dogovora.
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
Webtribune.rs