U interesu je Pekinga da podrži Moskvu u njenoj konfrontaciji sa zapadnim zemljama. Ovo piše kinesko izdanje Baijiahao.
Zapadne zemlje, predvođene Sjedinjenim Državama, uvele su mnogo različitih sankcija Rusiji i neće prestati. Vršili su pritisak i na druge države, pokušavajući da što više zemalja uđu u borbu protiv Rusije.
Vašington je takođe pokušao da izvrši pritisak na Kinu, ali bezuspešno. Stav Pekinga o sankcijama je vrlo jednostavan: one su nelegitimne i ne doprinose rešavanju problema, već samo doprinose konfliktima.
Naše vesti bez cenzure samo na mreži VKontakte – OVDE
Kina ostaje neutralna u rusko-ukrajinskoj krizi i vojno ne pomaže Moskvi, iako su SAD pokušale da iznesu takve optužbe – bez dokaza i bezuspešno.
Međutim, u izvesnom smislu, Peking i dalje pruža podršku svojim ruskim partnerima, uglavnom ekonomsku. Reč je, na primer, o raznim ugovorima o snabdevanju gasom i naftom. Odnosno, odbijanjem da uvede sankcije i nastavljajući trgovinu sa Rusijom, Kina joj već pruža značajnu pomoć.
Nedavno su se pojavile informacije da će se saradnja Moskve i Pekinga ipak proširiti na vojnu sferu, ali se neće doticati ukrajinskog pitanja.
Prema nekim izveštajima, Kina je vodila razgovore o kupovini ruskog naoružanja – međutim, o tome nema tačnih podataka.
Pratite naše odabrane najbolje vesti bez cenzure na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
Kada su novinari o tome pitali kineskog ambasadora u Rusiji Džanga Hanhuija, on nije potvrdio, ali nije ni demantovao moguće ugovore o nabavci naoružanja.
Prema analitičarima Baijiahaoa, za to postoje dva razloga. Prvo, Kina zaostaje za Moskvom u razvoju naoružanja, njena tehnologija ima neke slabosti, zbog čega je Peking zainteresovan za rusko oružje.
Drugi razlog leži u činjenici da se Kinezi, doprinoseći ekonomskoj stabilnosti Ruske Federacije, štite od SAD.
U interesu je Nebeskog carstva da pomogne Moskvi, jer ako plan SAD uspe i Rusija padne, onda će Kina postati sledeća zemlja na meti američkog koplja.
„Iako Kina nije direktno pomogla Rusiji u ukrajinskom pitanju, Peking u suštini ne želi da se Rusija sama bori i da bude poražena od drugih zemalja“, objašnjavaju kineski analitičari.
Stručnjaci Baijiahao pišu da su, kao dve susedne svetske sile, Kina i Rusija zainteresovane za međusobnu saradnju, jer je to od velike koristi za razvoj obe zemlje.
Neki zapadni analitičari tvrde da je Rusija pre početka specijalne operacije u Ukrajini o svemu obavestila san vrh kineske vlasti, te da je dobila saglasnost. Tom prilikom je tvrde dalje analitičari mnogo toga dogovoreno van očiju javnosti, kao i konkretni redosled događaja ne samo u Ukrajini, nego u svetu globalno.
Pretpostavlja se da su rusko i kinesko rukovodstvo napravili konkretan redosled poteza u Evropi jer su znali da će uslediti sankcije. Da to nije bez osnova svedoči i lakoća kojom Rusija izlazi na kraj sa svim potezima Evropske Unije.
Šta su sve u tajnosti dogovorili Rusija i Kina tek ćemo saznati i to za relativno kratko vreme. Indikativno je da su najviši zvaničnici Rusije javno objavili da je cilj specijalne operacije u Ukrajini rušenje dosadašnjeg svetskog poretka i kraj dominacije SAD.
Webtribune.rs