Naslovnica IZA OGLEDALA U Poljskoj pronašli najstarije ljudske ostatke, i otkrili JEZIVU TAJNU

U Poljskoj pronašli najstarije ljudske ostatke, i otkrili JEZIVU TAJNU

arheologija2

Kad su istraživači pre nekoliko godina pronašli najstarije ljudske ostatke u Poljskoj, nisu ni pomišljali da te kosti kriju jezivu tajnu.

U stvari, tek ove godine se saznalo da su kosti ljudske, jer su originalno pronađene pomešane sa životinjskim kostima. Kako je pokazala laboratorijska analiza, dve sićušne falange (članci prstiju), duge oko jedan centimetar, pripadale su neandertalskom detetu starosti između 5-7 godina. Ustanovljeno je da su te kosti stare oko 115.000 godina.

[adsenseyu1]

Dvoje antropologa, Anita Ščepanek sa Univerziteta Jagelon u Krakovu i Erik Trinkaus sa Univerziteta Vašington u Sent Luisu, potvrdili su da kosti pripadaju mladom neandertalcu i rekli da su bile prekrivene sa desetinama rupica, koje su stvorile veoma poroznu površinu. Ovaj detalj je bio veoma otkrivajući.

Analize su pokazale da je ovo rezultat prolaska kosti kroz digestivni sistem velike ptice. Ovo je prvi takav poznati primer iz ledenog doba – izjavio je Pavel Valde Novak, član istraživačkog tima i profesor na Institutu arheologije Univerziteta Jagelon.

[adsenseyu5]

Naučnici veruju da je ptica ili napala dete i delimično ga pojela, ili je jela sa njegovog leša. Nažalost, kosti su u veoma lošem stanju, što eliminiše mogućnost DNK analize, navodi CNN. Prethodno su najstariji ljudski ostaci otkriveni u Poljskoj bila tri kutnjaka neandertalaca iz pećine Stajnija, starosti između 52.000 i 42.000 godina.

Sitne kosti ruke deteta otkrivene su u pećini Čemnja, u kojoj se vrše iskopavanja već decenijama. Nalazile su se na oko tri metra ispod trenutne površine, zajedno sa kamenim alatkama koje su koristili neandertalci.

Nije poznato da li su kosti završile u pećini jer su neandertalci živeli u njoj ili su je koristili povremeno. Otkriće će biti objavljeno ove godine u “Žurnalu paleolitske arheologije”.

(Blic)

[adsenseyu6]