[adsenseyu3]
Da li možete da pogodite o kojoj zemlji je reč?
Naravno u pitanju je Evropa i jedna pored svega ostalog prelepa, uređena i vrlo moderna zemlja.
Možda ste i pretpostavili da je neka skandinavska zemlja, jer odavno je poznato kako skandi zemlje imaju najbolji odnos prema ženama, ali ne verujemo da ste pogodili koja država je u pitanju! Da ne dužimo – najbolja zemlja na svetu za žene je Švedska.
Švedska je poznata po mnogo čemu: saunama, zdravlju, uravnoteženim privatnim i poslovnim životom, pa i posebnoj kafi (sa kardamon kolačićima zvanoj fika).
Ali ono po čemu je ova zemlja i generalno cela Skandinavija najpoznatija jeste ravnopravnost polova – što istraživanja samo potvrđuju.
[adsenseyu1]
Sudeći po U.S. News & World Report godišnjem „Best Countries“ indeksu, Švedska je najbolja zemlja na svetu za žene.
Danska, Norveška, Holandija, Kanada, Finska, Švajcarska, Australija, Austrija i Novi Zeland su ostale države iz top 10.
Pored toga što je ravnopravnost polova jedan od kamena temeljaca društva, švedska vlada ulaže novac u sve ono što zagovara: žene dobijaju besplatne ili plaćene vežbe za trudnice, i mogu da dobiju plaćeni odmor od 480 dana za sebe i partnera kada rode ili usvoje dete; te dane mogu iskorišćavati kako žele dok dete ne napuni 8 godina. (Od 41. nacije jedino SAD nemaju plaćeno porodiljsko odsustvo).
Dve trećine univerzitetskih diploma dodeljuje se ženama. Na profesionalnom planu, Švedska ima jednu od najvećih zastupljenosti žena u parlamentu – 5 žena je izabrano prvi put 1922. godine – a od 2015. 82 žene i 90 muškaraca su bili na čelu glavnih državnih ustanova.
Još neki bitni momenti iz duge istorije ženskih prava ove zemlje?
[adsenseyu4]
1250. godine kralj Birger Jarl doneo je zakon protiv nasilja nad ženama; 1845. odobrena su ista nasledna prava za muškarce i žene.
1921. Šveđanke su dobile pravo glasa i kandidature. 1935. godine izglasana su jednaka osnovna penziona prava za muškarce i žene.
2013. Švedska je postala jedna od nekoliko zemalja koje imaju ženskog nadbiskupa, što se dogodilo dolaskom Antje Jackelen na čelo švedske Crkve.
2002. i 2016. godine Švedska je povećala novčana sredstva za porodiljsko odsustvo.
Pored svih uspeha, Šveđanke nisu prestale s trudom. Prošle nedelje u vestima se pojavio ženski fudbalski tim koji je imena na dresovima zamenio porukama motivacije za žene, poput „Believe in your damn self“.
Inicijativa, pokrenuta u saradnji sa Adidasom, dobra je za žene na više načina: 10 odsto zarade od prodaje dresova otići će organizaciji mladih atletičarki.
Ok, Švedska, shvatili smo – neverovatna si!
(elle.rs)
[adsenseyu5][adsenseyu5]