Naslovnica ŽIVOT U ovim zemljama vlade plaćaju svojim građanima za rođenje beba 

U ovim zemljama vlade plaćaju svojim građanima za rođenje beba 

Vladini programi koji isplaćuju roditeljima finansijske podsticaje za rođenje dece pojavljuju se u sve više i više zemalja kao deo strategije za borbu protiv smanjenja nataliteta.

Demografi proučavaju natalitet kao meru stabilnosti. U osnovi, ljudi će imati decu ako osećaju da imaju siguran posao, stabilnu ekonomiju i osećaju podršku za osnivanje porodice.

[adsenseyu1]

Usporavanje rasta stanovništva, s druge strane, može dovesti do ekonomske propasti. Finansijski podsticaji i bonusi jedan su od načina podrške roditeljima i povećanja nataliteta.

U jednoj maloj finskoj opštini – Lestijarvi – natalitet je opadao. Pre 2013. godine rađalo se samo jedno dete godišnje, javlja BBC. Od tada su lokalni funkcioneri primenili “dečji bonus” na osnovu kog svaka rođena beba vredi 10.000 evra, što će biti isplaćeno porodici tokom 10 godina.

[adsenseyu5]

Finansijski podsticaji za rađanje dece sve se više pojavljuju kao odgovor na nizak natalitet u mestima poput Finske, Estonije, Italije, Japana i Australije.

Ostali načini za poboljšanje nataliteta uključuju povećan pristup dečjoj pomoći, duže i bolje plaćeno porodiljsko odsustvo, plus dekonstruisanje tradicionalne rodne dinamike osnaživanjem žena da imaju posao, a pritom imaju i decu.

Finska takođe sprovodi druge programe porodičnih naknada poput početnog paketa za dete i mesečnu naknadu od 100 evra za roditelje.

[adsenseyu4]

U Estoniji su porodice nagrađene ako imaju više dece. Što je porodica veća, to više novca dobijaju. To je, u kombinaciji sa drugim finansijskim naknadama i jednogodišnjim, plaćenim porodiljskim odsustvom, pomoglo da se natalitet poveća i može poboljšati, ili barem stabilizovati ekonomiju.

Zemlje poput Kine teško se oporavljaju od pada nataliteta zbog pravila o jednom detetu koje je ukinuto 2016. godine, prenosi The Guardian. Ljudima je 37 godina bilo dopušteno da imaju samo jedno dete po porodici, ali sada je granica podignuta na dva.

U novije vreme kineski tvorci politika razmatraju sprovođenje subvencija i podsticaja za roditelje u borbi protiv opadanja nataliteta.

[adsenseyu1]

U međuvremenu, Japan je poslednjih godina postigao svoj najviši stupanj nataliteta u razdoblju od 21 godine, objavio je Business Insider. Najveća poboljšanja pronađena su u područjima koja su implementirala slične novčane podsticaje za decu.  

U Sjedinjenim Američkim Državama stopa nataliteta dosegla je najniži nivo u periodu od 32 godine, pokazala je studija CDC-a za 2019. godinu. Usprkos tome nije bilo ozbiljnih predloga koji bi podstakli ljude da imaju decu.

Ako se takav program ikada primeni u SAD-u, on bi morao da isplaćuje ogromne svote kako bi se pokrili stvarni troškovi rođenja deteta. Američko Ministarstvo poljoprivrede navodi da prosečni troškovi odgajanja deteta do 17-te godine koštaju oko 233.610 dolara ili oko 14.000 dolara godišnje.

(logicno.com)

[adsenseyu5]
[adsenseyu4]