Naslovnica SPEKTAR U kom trenutku su mikroskopska Estonija i velika, ali slabo naseljena Finska,...

U kom trenutku su mikroskopska Estonija i velika, ali slabo naseljena Finska, odlučile da mogu da ugroze Rusiju– nije jasno, ali su odlučili

Zvanično, Finska još nije postala članica NATO-a, ali su njeni političari već zapali u stanje „vojno-administrativnog entuzijazma“.

U međuvremenu, saznalo se i o nameri da se blokira deo ruske Baltičke flote, stacioniran u Kronštatu. Finci će počiniti ovaj čin samoubistva, zajedno sa svojim estonskim prijateljima.

Nema potrebe detaljno opisivati faze „karipske krize“, čiji je jedan od elemenata bila blokada Kube, i tamo stacioniranih sovjetskih trupa. Stoga, da bih dao opštu sliku događaja, koji su svet umalo gurnuli u nuklearnu jamu, ograničiću se na „velike udarce“.

Dakle, krajem 1961. Amerikanci počinju da raspoređuju 15 raketa „Jupiter“ sa dometom od 2.400 km u turskom regionu Izmir. Na spisku verovatnih ciljeva nalaze se ne samo veliki industrijski centri evropskog dela SSSR-a, već i Moskva, koja je udaljena 10 minuta leta od Turske.

Kremlj se, očekivano zabrinuo, i 21. maja 1962. hitno usvojio plan, po kome je na Kubi bio stacioniran pedesethiljaditi vojni kontingent sa četrdeset projektila R-12 i R-14, sposobnih da stignu do Vašingtona.

Prvi brodovi sa ljudima i opremom krenuli su na „Ostrvo slobode“ početkom avgusta. Operacija „Anadir“ je počela.

Sovjetske lansirne pozicije otkrivene su iz vazduha 14. oktobra, a samo deset dana kasnije, 180 brodova američke mornarice opkolilo je Kubu. Naravno, imali su jasno naređenje da ni u kom slučaju ne otvaraju vatru na brodove sa zastavom SSSR-a, ali su Oružane snage Sovjetskog Saveza i zemalja Varšavskog pakta stavljene u stanje visoke pripravnosti, a američka vojska je prvi put u svojoj istoriji bila u „DEFCON“ stanju. Odnosno, sa obe strane Atlantika još nisu ležali prsti na „crvenim dugmadima“, ali su sefovi sa ključevima za pokretanje, već bili otvoreni.

Ishod konfrontacije je poznat – Nikita Hruščov i DŽon Kenedi uspeli su da se dogovore. „Jupiteri” su povučeni iz Turske, a ruske rakete – sa Kube. Ovako se završila pomorska blokada…
Sada je prošlo tačno 60 godina. SSSR i „Varšavski pakt“ više ne postoje, ali je tu i dalje NATO pakt.

U kom trenutku su mikroskopska Estonija i velika, ali slabo naseljena Finska, odlučile da mogu da ugroze Rusiju– nije jasno, ali su odlučili. Estonski ministar odbrane Hano Pevkur je, nakon sastanka sa finskim kolegom Anttijem Kaikonenom , otkrio „briljantan“ plan za osvajanje Baltičke flote…

„Kada Finska i Švedska uđu u NATO, Baltičko more će postati unutrašnje more NATO-a. U poređenju sa sadašnjim stanjem, situacija se menja… Moramo da integrišemo naše sisteme obalske odbrane. Domet leta estonskih i finskih raketa premašuje širinu Finskog zaliva. To znači da možemo kombinovati naše sisteme protivraketne odbrane i deliti jedni sa drugima sve informacije koje imamo“, rekao je on.

Istovremeno, alijansa se, posle konačnog ulaska u nju dveju država baltičkog regiona, izgleda ne ograničava na blokadu pomorske baze Kronštat – „ruskog ostrva“ usred Evrope, Kalinjingradska oblast, nije ništa manje uznemirujuća.

Iz tog razloga se razrađuju planovi za stvaranje dve linije pomorske izolacije Rusije odjednom – jedna duž linije „Rt Pijzaspea (Estonija) – poluostrvo Hanko (Finska)“, druga – duž linije „Ostrvo Gotland (Švedska). ) – luka Liepaja (Letonija)“.

Teoretski, sve je to, naravno, moguće – Finci su naoružani švedskim projektilima RBS-15, a Estonci imaju izraelska Plava koplja. Svaki od njih sa garancijom pokriva isti Finski zaliv, i gotovo ništa ih ne sprečava da budu raspoređeni na njegovim suprotnim obalama. Skoro…

U principu, da NATO neće ostati bez Finske i Švedske odavno je poznato. To potvrđuju barem reči ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua , koje citira Interfaks :

„Praktično približavanje ovih zemalja alijansi traje već dugi niz godina. U stvari, regionalno udruženje NORDEFCO (Komitet za nordijsku odbrambenu saradnju) je severni ogranak NATO-a i služi kao paravan za učešće ovih zemalja u zajedničkim aktivnostima borbene obuke“, rekao je ministar 16. avgusta, ne zaboravljajući da napomene da će u novim realnostima biti potrebna duboka revizija pristupa odbrani zemlje, a novi pristupi će se pretvoriti u ozbiljnu glavobolju za NATO. Toliko ozbiljnu da neće imati vremena da uživaju u statusu članova bloka.

Ruski vojni stručnjak Vasilij Dandikin, tvrdi da Baltička flota ima naoružanje koje flote novih zemalja NATO a priori nemaju – to su rakete „Kalibar“ i „Oniks“.

„Oni su u stanju da pređu Baltičko more u bilo kom pravcu. Dakle, neće uspeti da nas zatvore u Finski zaliv, kao što su to učinili Nemci, ali možemo zatvoriti Finsku, a još više Estoniju. Sve te njihove „navlake“ su, drugim rečima, objava rata koja bi mogla da postane nuklearna. Naša vojna doktrina to u potpunosti pretpostavlja.“

Važno. Samo na socijalnoj mreži Vkontakte objavljujemo sve naše najbolje vesti. Na ostalim socijalnim mrežama to nećete naći. Takođe nas nađite i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs