Turska, zajedno sa savezničkim milicijama koje je godinama obučavala i naoružavala, intenzivno okuplja snage duž sirijske granice, najavljujući veliku vojnu operaciju usmerenu na teritorije pod kontrolom Kurda.
Prema izveštajima koje je objavio Wall Street Journal, uz pozivanje na visoke američke zvaničnike, situacija na severu Sirije se rapidno komplikuje, dok Ankara priprema specijalne jedinice i artiljerijske kapacitete za invaziju.
Operacija bi se, prema navodima izvora, mogla fokusirati na grad Kobani, simbol otpora Kurda protiv Islamske države, koji se nalazi na severnoj granici Sirije s Turskom. Kobani je već izolovan, a postoji bojazan da će Turska pokušati potpuno opkoljavanje grada.
Na terenu su prisutni pripadnici turskih oružanih snaga, specijalne jedinice i teško naoružanje, dok savezničke milicije dodatno jačaju vojnu infrastrukturu.
Američki zvaničnici su izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog mogućeg turskog upada i pokušavaju izvršiti pritisak na Ankaru kako bi odustala od planirane operacije. Jedan visoki američki zvaničnik za WSJ je izjavio:
„Naša trenutna pažnja usmerena je na diplomatski pritisak kako bismo sprečili prekograničnu operaciju koja bi mogla destabilizovati ceo region.“
U međuvremenu, sirijski Kurdi su apelovali direktno na bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, nadajući se da će on iskoristiti svoj uticaj kako bi obuzdao ambicije turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana.
Međutim, Tramp je u svom obraćanju juče pohvalio Erdogana kao „pametanog lidera“ i Tursku nazvao „velikom vojnom silom“, što je dodatno uznemirilo kurdske predstavnike.
Zvaničnica sirijskih Kurda, Ilham Ahmed, uputila je pismo objavljeno u WSJ-u, u kojem je izrazila strah lokalnog stanovništva od nadolazeće vojne akcije. U pismu je istaknuto:
„Naša sela i gradovi su u stalnom strahu od razaranja. Svakodnevno posmatramo kako turske snage gomilaju vojsku s druge strane granice.“
Prema njenim rečima, Turska teži uspostavljanju de fakto kontrole nad kurdskim teritorijama u Siriji, pre nego što nova administracija u Vašingtonu preuzme dužnost u januaru.
Na severozapadu Sirije, nakon povlačenja vlasti Bašara al-Asada, dominaciju su preuzele opozicione snage vođene džihadističkim grupama poput Hajat Tahrir al-Šama, koje su podržane i opremljene od strane Turske. Južne delove zemlje, u blizini izraelske i jordanske granice, zauzele su milicije koje sarađuju sa Izraelom i Jordanom.
Međutim, istočni i severoistočni delovi Sirije, bogati naftom i strateškim resursima, ostaju pod kontrolom Sirijskih demokratskih snaga (SDF), koje predvode Kurdi. Turska smatra SDF produženom rukom kurdske Radničke partije Kurdistana (PKK), koju zvanična Ankara označava kao terorističku organizaciju.
Uprkos međunarodnim kritikama, Turska je u više navrata sprovodila vojne kampanje protiv kurdskih snaga u Siriji i Iraku. Nedostatak snažnog međunarodnog odgovora ohrabrio je Ankaru da planira dalju ekspanziju na teritorijama pod kontrolom Kurda.
Mogući napad na Kobani mogao bi izazvati masovne civilne žrtve i novi talas izbeglica prema susednim državama. Istovremeno, mogao bi destabilizovati već krhku ravnotežu
snaga u regionu, ugrožavajući savezništvo između SDF-a i međunarodne koalicije predvođene SAD-om, koja se oslanjala na Kurde u borbi protiv Islamske države.
Analitičari upozoravaju da bi turska operacija mogla otvoriti vrata za jačanje džihadističkih grupa u severnoj Siriji, s obzirom na oslabljen položaj SDF-a. Istovremeno, dugoročna turska okupacija mogla bi produbiti etničke tenzije i dodatno zakomplikovati političko rešenje sirijskog konflikta.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se