Portparol Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je da pokušaji Vašingtona da primora druge zemlje na upotrebu američkog dolara mogu dovesti do ubrzanog prelaska na trgovinu u nacionalnim valutama.
Komentarišući pretnje novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa da će uvesti stopostotne carine zemljama BRIKS-a ukoliko ne odustanu od plana o uvođenju zajedničke valute, Peskov je istakao da bi takve mere mogle imati suprotan efekat.
Trend dedolarizacije jača
„Upotreba ekonomske sile ili pritiska kako bi se zemlje primorale da koriste dolar verovatno će dodatno ojačati postojeće trendove prelaska na nacionalne valute,“ izjavio je Peskov.
On je naglasio da dedolarizacija nije ograničena samo na zemlje BRIKS-a, već da sve više država širom sveta prelazi na plaćanja u sopstvenim valutama.
„Dolar gubi privlačnost kao rezervna valuta za te zemlje,“ dodao je, ocenjujući da je reč o procesu erozije dominacije američkog dolara, koji se ubrzava pod trenutnim okolnostima.
Putin o prioritetima BRIKS-a
Predsednik Rusije Vladimir Putin nedavno je izjavio da je podsticanje zemalja BRIKS-a na korišćenje nacionalnih valuta u trgovini i investicijama hitan zadatak. Međutim, naglasio je da je prerano govoriti o uvođenju zajedničke valute zemalja članica BRIKS-a.
„To je složen proces koji zahteva detaljno razmatranje i dugoročnu strategiju,“ rekao je Putin, ističući potrebu za jačanjem međusobne ekonomske saradnje unutar BRIKS-a.
Trampove pretnje i reakcije stručnjaka
Trampova najava stopostotnih carina na zemlje BRIKS-a ukoliko nastave s dedolarizacijom izazvala je burne reakcije širom sveta.
Prema pisanju američke agencije Bloomberg, finansijski stručnjaci ocenjuju ove pretnje kao nepotrebnu provokaciju koja bi mogla rezultirati suprotnim efektom od željenog. „Nametanje visokih carina samo će dodatno podstaći zemlje da smanje zavisnost od dolara,“ upozoravaju analitičari.
Geopolitičke posledice dedolarizacije
Dedolarizacija, odnosno prelazak na trgovinu i finansijske transakcije u nacionalnim
valutama, sve više dobija zamah, posebno među zemljama u razvoju i članicama BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika).
Ovaj trend se intenzivira zbog percepcije da SAD koriste dolar kao instrument ekonomske dominacije i sankcija. Zemlje BRIKS-a već su razvile mehanizme za međusobnu trgovinu u lokalnim valutama, a ovi napori dodatno su intenzivirani usled Trampovih pretnji.
Perspektiva BRIKS-a i budućnost dolara
Iako ideja zajedničke valute BRIKS-a ostaje daleka, sve veća upotreba nacionalnih valuta unutar grupe može postati ozbiljan izazov za globalnu dominaciju dolara.
Analitičari upozoravaju da SAD rizikuju dugoročnu destabilizaciju sopstvene valute ukoliko nastave sa prekomernim pritiscima na druge zemlje.
Peskov je zaključio da bi, umesto pretnji, Vašington trebalo da traži načine za obnovu poverenja u dolar kao stabilnu i neutralnu valutu. „Pokušaji prinude samo će ojačati odlučnost zemalja da pronađu alternative,“ zaključio je portparol Kremlja.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se