Kineski predsednik Si Đinping mogao bi da za novog partnera dobije britanskog premijera, zbog svog ambicioznog projekta proširenje ekonomskog uticaja komunističke partije u inostranstvu.
Boris Džonson je u intervjuu obećao da će njegova vlada biti veoma „pro-kineska„, dan pre nego što je nasledio Terezu Mej na funkciji britanskog premijera.
„Veoma smo oduševljeni inicijativom Pojas i put“, rekao je Džonson. „Veoma smo zainteresovani za ono što predsednik Si radi“.
[adsenseyu1]
Džonson je obećao da će Ujedinjeno Kraljevstvo istupiti iz Evropske unije do 31. oktobra ali i da bi odlazak mogao da bude bolan za britansku ekonomiju ukoliko ne bude mogao da pregovara o sporazumu koji čuva bliske ekonomske veze sa EU ili povoljan paralelni trgovinski odnos sa Sjedinjenim Državama.
Rizik od recesije može dovesti do toga da Džonson pregovara sa Kinom ali je predsednik Trampove administracije upozorio evropske saveznike da izbegavaju takve dogovore.
„Imamo sreće što u našu zemlju dolazi ne samo puno robe proizvedene u Kini, već imamo i 155.000 kineskih studenata u zemlji, što je divno za nas“, rekao je Džonson u intervjuu, u utorak. „Oni daju ogroman doprinos Britaniji i našem društvu“.
Džonson je takođe obećao da će održati Britaniju „najotvorenijom ekonomijom u Evropi“ za kineske investicije. „Kineske kompanije, poput velike nuklearne elektrane, dolaze u Hinklej „, dodao je on.
Takav entuzijazam može iritirati Trampov tim, sudeći po prekoru nedavne odluke Italije da se pridruži Kineskoj inicijativi Pojas i put. „Podržavanje inicijative BRI daje legitimitet kineskom, predatorskom pristupu investiranja i neće doneti nikakve koristi italijanskom narodu“, izjavio je u martu Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće.
Inicijativa Pojas i put je kineski, strateški plan za korišćenje infrastrukturnih investicija kako bi se ostvario uticaj, pa čak i suverenost, nad ključnim lukama, železnicama i aerodromima širom sveta.
Slično tome, državni sekretar Majk Pompeo upozorio je britanske zvaničnike u maju da bi kineski telekomunikacioni gigant Huavei mogao da „podeli zapadne saveze“ ukoliko Velika Britanija dopusti kompaniji da snabdeva vladu osetljivom komunikacionom tehnologijom.
„Kina pridaje važnost odnosima sa Britanijom i nada se da će ona nastaviti da radi sa Kinom kako bi obezbedile održiv, stabilan i zdrav razvoj međusobnih odnosa u duhu uzajamnog poštovanja i saradnje koja nosi obostranu korist ”, izjavila je potparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing u vezi sa postavljanjem novog, britanskog premijera.
Webtribune.rs