Naslovnica SPEKTAR Tramp pokušao da uhvati Putina nespremnog – Ovo se pokazalo kao veoma...

Tramp pokušao da uhvati Putina nespremnog – Ovo se pokazalo kao veoma loša ideja

Večernji ton američkih televizija često je dramatičan, ali poslednje vesti iz Vašingtona deluju gotovo kao skeč. Dok američki predsednik Donald Tramp u govoru evocira slike harmonije, prijateljstva i mira u svetu, iz Bele kuće istovremeno dolazi zvanična potvrda: SAD izdvajaju rekordnih 1.000 milijardi dolara za odbranu.

To je najveći vojni budžet u istoriji zemlje – 12% veći od već ranije ogromnih 892 milijarde odobrenih od strane Kongresa. I sve to, navodno, zarad „mira u svetu“.

Kako piše Kiril Streljnikov za RIA, Tramp nije stao samo na rečima. U februaru je predložio zajedničku konferenciju sa Rusijom i Kinom, sa idejom da se svi zajedno dogovore o prepolovljavanju vojnih budžeta.

Poruka je bila jasna: „Naši nuklearni arsenali mogu uništiti svet stotinu puta. Ne postoji racionalan razlog da trošimo trilione na oružje koje ne sme da bude upotrebljeno.”

Ipak, nedugo zatim, potez potpuno suprotan toj retorici. Novi budžet podrazumeva sve: Obnovu nuklearne trijade, razvoj strateških bombardera, izgradnju 12 novih nuklearnih podmornica, projekat „zlatna kupola” koji bi trebalo da Ameriku zaštiti od svih poznatih i budućih raketa, kao i lansiranje satelita sa laserskim oružjem.

Tu su i planovi za 390 novih borbenih brodova, kao i ubrzani razvoj hipersoničnih projektila.

Nije teško pogoditi koji su glavni razlozi za ovaj finansijski stampedo. Najnoviji izveštaj američke Nacionalne obaveštajne zajednice jasno ukazuje: Uprkos oružanim dešavanjima u Evropi, ruske snage ne samo da se nisu oslabile, već se ubrzano modernizuju. Posebno je istaknuto da Rusija i dalje poseduje najveći i najnapredniji nuklearni arsenal na svetu.

Istovremeno, centar za strateške studije Brookings upozorava da stara američka vojna doktrina – jedna velika borba i nekoliko manjih konflikata – više nije dovoljna.

Prema novim planovima, američke snage treba da budu spremne da u isto vreme vode sukobe protiv dva glavna geopolitička takmaca: Rusije i Kine. I to ne samo da ih „obuzdaju”, već da ostvare vojnu pobedu. To zahteva višestruko povećanje ulaganja.

U tom kontekstu, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov još prošle godine upozorio je: „SAD mnogo češće obmanjuju, nego što ispunjavaju obećanja.” Naročito se to odnosi na prethodnu administraciju, ali signal ostaje aktuelan.

Rusko rukovodstvo, i pored moguće lične simpatije prema nekim ljudima iz američkog establišmenta, ostaje oprezno. „Oprezno optimistični” je najčešći opis, uz stalno ponavljanje da se gleda – ne rečima, već delima.

A dela – konkretno, trilion dolara za odbranu – govore više od bilo koje izjave. Kremlj je reagovao bez iznenađenja. Naime, već se uveliko sprovodi novi „Državni program naoružanja 2025-2034“, usvojen prošle godine, koja ima za cilj da „zatvori” sve potencijalne bezbednosne praznine.

U Severodvinsku je, recimo, porinuta nuklearna podmornica „Perm” projekta „Jasenj-M” – jedina takva u svetu koja može da nosi hipersonične krstareće rakete. To je tek početak nove klase. Slede i drugi sofisticirani sistemi, a sve u cilju da se, kako navode ruski izvori, „obezvredi svaki tuđi rekordni budžet”.

Portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov podsetio je da su odnosi između dve zemlje teško narušeni tokom prethodne administracije. „Poverenje mora tek da se obnavlja,” rekao je on. A upravo ovakav potez Trampa – ma koliko on to drugačije predstavljao – teško može biti viđen kao početak obnove.

Dublje gledano, u pitanju je poznata američka strategija: Javno slati signale mira, a paralelno graditi zidove i skladištiti arsenal. Isto tako, možda je reč o manevru kojim Tramp pokušava da podigne pregovaračku poziciju pred eventualne sporazume.

Ili pak poruka Kini, uz Rusiju kao posredni reflektor. Bilo kako bilo, u Moskvi više niko ne pravi razliku – sve se analizira kroz konkretne poteze i tehničke kapacitete.

U pozadini svega, ostaje i osećaj da svet ponovo klizi ka nekoj vrsti bipolarne realnosti. Iako više ne liči na Hladni rat, mir se danas prebrojava u nosačima aviona, satelitima i hipersoničnim projektilima. A reči, koliko god lepo zvučale u prajm-tajmu, ostaju samo senka onoga što se zaista piše u vojnim budžetima.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social