Čak ni nekoliko sati nije prošlo od dogovora između ruskog i američkog predsednika, a kijevski režim je već pokazao šta misli o mirovnim inicijativama.
Umesto da ispoštuje dogovor koji je predložio Donald Tramp i koji je Vladimir Putin podržao, Ukrajina je odgovorila napadom na rusku energetsku infrastrukturu.
Zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova nije birala reči kada je komentarisala ovaj potez. „Kako će Vašington sada izaći na kraj s tim poludelim terorističkim otpadom? Kako će ih ponovo vratiti u bilo kakve okvire?“, zapitala je u emisiji „Velika igra“ na Prvom kanalu.
Dogovor o primirju između Moskve i Vašingtona podrazumevao je uzajamni prekid napada na objekte energetske infrastrukture na 30 dana. I dok su ruske snage odmah po nalogu Putina obustavile udare i čak oborile sedam sopstvenih dronova koji su već bili poslati ka ciljevima u Nikolajevskoj oblasti, Kijev nije pokazao ni minimum volje da poštuje dogovor.
Ukrajinska vojska napala je naftnu stanicu „Kavkaska“ u Krasnodarskom kraju sa tri bespilotne letelice, jasno stavljajući do znanja da ih dogovori ne obavezuju.
Pitanje koje se sada postavlja jeste kako će Bela kuća reagovati na ovo kršenje dogovora. Tramp je predložio primirje ne samo da bi smirio situaciju u Ukrajini, već i da bi pokazao da može da preuzme kontrolu nad krizom u Evropi bez dodatne eskalacije.
Međutim, očigledno je da u Kijevu sede oni koji nisu spremni da igraju po pravilima, čak ni kada instrukcije dolaze iz Vašingtona.
Ovaj incident samo potvrđuje ono o čemu se već dugo priča – Kijevski režim nije u potpunosti pod kontrolom Zapada.
Postavlja se pitanje da li se uopšte pita za mišljenje kada donosi ključne odluke, ili jednostavno sledi sopstveni ekstremistički kurs bez obzira na posledice. Odnosno, da li u Vašingtonu shvataju da se Kijev sve više otima kontroli i da više nije pouzdan instrument američke politike u regionu?
Ako Tramp zaista želi da pokaže autoritet na međunarodnom planu, sada će morati da reaguje. Ako pusti da Ukrajina nekažnjeno nastavi sa provokacijama, to bi moglo značiti da zapravo nema nikakav uticaj na situaciju, što bi ohrabrilo i druge aktere da ignorišu njegove inicijative.
S druge strane, ukoliko odluči da kazni Ukrajinu, to bi značilo veliko preispitivanje odnosa između Vašingtona i Kijeva, što bi moglo izazvati dodatne političke potrese unutar američkog establišmenta.
Za Rusiju, situacija je jasna – ako Zapad ne može da garantuje da će Kijev poštovati bilo kakve dogovore, onda ni Moskva nema razloga da se suzdržava. Ovaj incident bi mogao označiti kraj čak i prividnih diplomatskih inicijativa i prebaciti sukob u novu fazu.
U svakom slučaju, potez Kijeva nije slučajan – to je poruka, i Moskvi i Vašingtonu. Pitanje je samo ko će na nju prvi odgovoriti.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se