Naslovnica SPEKTAR Tramp je upao u nevolju – Ozbiljniju od svih prethodnih

Tramp je upao u nevolju – Ozbiljniju od svih prethodnih

Sud u okrugu Fulton u Džordžiji podneo je u ponedeljak kasno uveče, četvrtu krivičnu prijavu protiv bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa. U slučaju se pojavljuje i još 18 najbližih poverljivih lica 45. šefa američke države.

Svi oni su optuženi da su pokušali da obore rezultate državnih izbora 2020. godine. Ovog puta se očekuje da će Tramp ponovo pokušati da ospori sve tvrdnje. Međutim, stručnjaci kažu da sada nije sve tako jednostavno.

Donald Tramp i neki od njegovih najbližih saradnika optuženi su u ponedeljak uveče za državno reketiranje i zaveru, u vezi sa naporima da se preokrene poraz bivšeg predsednika na izborima 2020. u Džordžiji. Ova optužnica je bila već četvrti krivični slučaj za bivšeg šefa Bele kuće.

Uz Trampa, u slučaj je uključeno još 18 ljudi. Osobe više od visokog ranga. Među njima na primer, bivši Trampov savetnik za sajber bezbednost Rudolf Đulijani, bivši šef kabineta Bele kuće Mark Medouz i advokati Sidni Pauel, Džena Elis i Kenet Česebro.

Podsetimo se, da se Džordžija tradicionalno smatra državom, u kojoj je tokom izbora, teško predvidet do samog kraja, koji će kandidat i iz kojeg krila biti preferirani. 2020. Tramp je izgubio predsedničku trku, a posle njegovog „pada“, republikanski lider i njegovi saveznici su agresivno pokušavali da ponište državno glasanje. Metode su bile različite i sofisticirane.

[adsenseyu1]

Početkom januara 2021. Tramp je lično pozvao državnog sekretara Džordžije Breda Rafenspergera tražeći od njega da poništi izborne rezultate. Rafensperger je odbio. Paralelno sa ovim, oni bliski 45. predsedniku Amerike radili su svoj posao- ubeđivali ljude u nepoštenje izbornih zvaničnika, prozivali lažne birače, dobijali neovlašćeni pristup opremi za glasanje u okrugu Kofi, itd.

Reketiranje koje se pripisuje Trampu i njegovoj kompaniji tako je postalo centralna tačka optužbe i uključivalo je 161 delo u prilog zaveri. Inače, kazna za ovo podrazumeva od 5 do 20 godina zatvora.

Na konferenciji za novinare u ponedeljak kasno uveče, Fani Vilis je zahtevala da se svi optuženi predaju do 25. avgusta. Ona je rekla da namerava da se sudi svim 19 optuženih, i da zatraži od sudije da održi suđenje u narednih 6 meseci.

„Tramp i drugi koji su navedeni u ovoj optužnici odbili su da priznaju da je Tramp izgubio, i svesno su se pridružili zaveri da se nezakonito promeni ishod izbora u korist bivšeg predsednika“, navodi se u dokumentu.

Dodajmo da je, osim za reketiranje, bivši vlasnik Bele kuće optužen i za lažne izjave i pisma, zaveru radi falsifikovanja, podstrekavanje na kršenje zakletve javnih službenika i podnošenje lažnih isprava birača.

Slučaj takođe uključuje peticije zvaničnika Ministarstva pravde i tadašnjeg potpredsednika Amerike Majka Pensa. Advokati republikanskog lidera već su optužnicu nazvali „netačnom i neustavnom“. Međutim, Trampova dobro uspostavljena šema insistiranja na tekućem političkom progonu sada može propasti.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti

Prema CNN-u, kao predsednik, Tramp bi – ako bude izabran – potencijalno mogao da naloži svom državnom tužiocu da odustane od savezne istrage. Međutim, slučaj Džordžije je državna parnica i stoga je po prirodi nešto drugačija.

„Mi smo u federalnom sistemu gde su države nezavisne i Fani Vilis je izabrani zvaničnik, tako da on (Tramp) neće imati kontrolu nad tim“, objasnio je profesor prava iz Džordžije Klark D. Kaningem.

Prema njegovim rečima, bivši predsednik i njegove pristalice imaju mogućnost da pokrenu postupak opoziva Vilisa u Predstavničkom domu i Državnom senatu, ali profesor sumnja u uspeh takvog pokušaja.

Druga opcija je, da Trampovi saveznici mogu pokušati da iskoriste novi zakon (koji je u maju potpisao guverner Džordžije, Brajan Kemp) kojim se uspostavlja Komisija za kvalifikacije tužilaca.

Imaće ovlašćenje da kažnjava ili smenjuje izabrane okružne tužioce u određenim slučajevima, uključujući i one ako dosledno ne ispunjavaju svoje dužnosti. Jedina prepreka je što ova komisija ne može da se sastane pre 1. oktobra.

Kaningem je priznao, da će „do 2. oktobra komisija primiti najmanje jednu žalbu u kojoj se od njih traži da istraže i otpuste Fani Vilis”.

Iako je malo verovatno da će oba pokušaja da se ukloni Vilis uspeti, Kaningem je rekao, ako uspe, Kemp ima pravo da popuni upražnjeno mesto novim okružnim tužiocem koji bi mogao da nastavi slučaj. S obzirom na to da je Kemp republikanac, tužilac može biti izabran „povoljno“.

Druga moguća opcija da Tramp zaobiđe naizgled neposrednu kaznu jeste da pokuša da iznese slučaj na federalni sud. Tada će, ako republikanac pobedi na predsedničkim izborima 2024. godine, imati priliku da bude pomilovan.

Međutim, Tramp je imao iskustvo takvog pokušaja u slučaju falsifikovanja poslovnih dokumenata. Ovo je postupak u državi Njujork. Okružni sudija Alvin Helerštajn odbio je Trampov zahtev da se slučaj preda federalnom sudu.

Da bude jasno, ovlašćenja predsednika za pomilovanja odnose se samo na savezne zločine. To znači da Tramp neće moći da bude pomilovan, ako bude proglašen krivim za zločine u Džordžiji ili Njujorku, ako pobedi na predstojećim izborima.

Za razliku od države Njujork, u Džordžiji moć pomilovanja nije u rukama guvernera. Ova vlast u državi pripada Državnom odboru za pomilovanje i uslovni otpust. Shodno tome, Brian Kemp je tu od male pomoći. Da, i Državni savet možda neće igrati Trampu na ruku, jer nema pravo da pomiluje zločince u krivičnim predmetima, dok ne odsluže minimalnu kaznu od 5 godina.

Prema rečima Entonija Majkla Krejsa, vanrednog profesora prava na Državnom univerzitetu Džordžije, „On uopšte neće imati načina da izbegne zatvorsku kaznu. Dakle, da, zaglavio je.“

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social