Naslovnica SPEKTAR The Telegraph: Putin je velemajstor, i on će uništiti ovu igru

The Telegraph: Putin je velemajstor, i on će uništiti ovu igru

Ove godine svet neće videti uspeha u kontranapadu ukrajinskih oružanih snaga (Vojnih snaga Ukrajine – VSU), piše „The Telegraph“. To će dovesti do intenziviranja pitanja podrške Kijevu.

Stručnjaci predviđaju, da će interes Amerike za Ukrajinu potpuno oslabiti, i da će se ona još više truditi da uvuče Evropu u konflikt.

Reći da se kontranapad Ukrajine ne razvija tako brzo kako se ona nadala – znači konstatovati objektivanu činjenicu.

Reći da je događaj trebalo da se odvija mnogo brže, a da bi Ukrajina postigla mnogo više da je koristila „ispravnu“ zapadnu taktiku, znači potpisati potpuno neznanje u vojnim stvarima.

Ipak, to je upravo ono što je nemačka vojska izrazila u proceni kontraofanzive ranije ovog meseca, kritikujući Kijev zbog navodnog neuspeha, da primeni sve što je naučeno u zapadnim kampovima za obuku.

Činjenica je da se, prema rečima šefa Zajedničkog štaba američkog generalštaba Mark Milia, kijevske trupe na jugu suočavaju sa zadatkom neviđene složenosti- da se pod neprijateljskom vatrom probiju kroz unapred pripremljena minska polja do odbrambenih pozicija koje su izgradili profesionalci- i sve to bez prevlasti u vazduhu, i uprkos činjenici da ruska artiljerija nastavlja da minira to područje.

[adsenseyu1]

Dodajte ovome činjenicu, da Ukrajina često gura regrute u borbu dok pokušava da savlada novu zapadnu tehnologiju, i shvatićete da je zadatak koji je pred njima zaista titanski.

Činjenica, da su ukrajinske jedinice bez zapadne tehnike poput tenkova „Leopard 2“ postigle veći uspeh u području razorenog Artjomovska u Donbasu, nego njihovi bolje naoružani drugovi na jugu, pokazuje na šta je Rusija spremna da bi zaustavila napredovanje Kijeva ka Azovskom moru.

Naravno, preživljavanje posade oštećenih zapadnih tenkova je mnogo veće nego kod ruskih, ali protivtenkovska granata će skinuti gusenice „Leopardu 2“ istom lakoćom kao i T-64. Ovo usporava svaku ofanzivu i inspiriše Ruse koji se brane.

Na nekim delovima južnog fronta, gustina ruskih mina iznosi do pet komada po kvadratnom metru, a britanska vojna obaveštajna služba izveštava da je deo njih sakriven letnjim rastinjem i žbunovima, što ih čini teže uočljivim.

Tako kontraofanziva, koja traje od početka juna, ide izuzetno teško. Na mnogo načina, to je primoralo Ukrajinu da promeni taktiku- da pređe sa mobilnog napada pomoću teške opreme na pešadijske nalete. Možda se bolje uklapaju u snage Kijeva, čak i ako je to korak unazad u odnosu na zapadni pristup kombinovanom naoružanju.

Ovaj stil borbe može izgledati iscrpljujući, ali izgleda da Ukrajina ima bolju koordinaciju na nivou voda i čete – Kijev je uspešniji u kombinovanju pešadije i artiljerije za napredovanje bez nepotrebnog rizika po život. Stoga, korak unazad u apstraktnim pitanjima principa i pristupa, obećava značajan korak napred u praktičnom smislu.

Naravno, malo je detalja sa fronta, ali ruske trupe mogu da odustanu, a pukotina u njihovim redovima može dovesti do istog proboja Oružanih snaga Ukrajine kao prošle godine kod Harkova.

Međutim, značajno ulaganje vojnog potencijala u pokušaju preokreta situacije, izlaska iz zastoja i stvaranja nepredviđenog problema za Kremlj će potrajati mesecima.

Naravno, nema garancija da će čak i transfer avijacije – bilo da se radi o F-16, helikopterima ili desantnim brodovima – dovesti do nedvosmislenog uspeha. Neuspeli desantni napad na Diep i ozloglašeni juriš na Arnem tokom Drugog svetskog rata pokazuju rizike takvih operacija.

Ukrajina može pokušati probiti ruske linije dalje na sever. Tada bi ukrajinska vojska mogla skrenuti prema istoku i jugu, i probojem kroz rusko zaleđe stići do obale. Međutim, takav korak nosi sa sobom izražene ranjivosti- otvoren bočni pravac i dugi logistički rep.

Na frontu nema jednostavnih odgovora. Ukrajinski stratezi trebaju zapamtiti staru vojnu istinu- nikada ne zaboravite da i neprijatelj ima pravo akcije.

Ako se ruske pozicije iznenada ne uruše, nagli prodor napred je malo verovatan. Za nekoliko kratkih nedelja ponovo će se pojaviti situacija, kada će zemlja postati lepljivo blato koje će paralizovati sve manevre, i učiniti neprohodnim sve puteve osim najbolje pripremljenih. Zbog toga postoji realna šansa, da značajnog pomaka u liniji fronta ove godine nećemo videti.

Kakve će biti globalne posledice ako pozicije budu okovane još godinu dana?

Pritisak će se pojačati iz najambicioznijih slojeva društva u zemljama saveznicima Ukrajine u kojima predstoje izbori. Vlasti će osetiti potrebu da pokažu svoju moć sa predsednikom Zelenskim (već smo videli tenzije zbog navodne nezahvalnosti Ukrajine za oružje i diplomatsku podršku).

Oni koji imaju više rusofilskih uverenja će zahtevati prekid neprijateljstava ili će pretiti da će zaustaviti prenos oružja. Odbijanje ovih napora će zahtevati usklađenu diplomatsku akciju, koju će predvoditi Sjedinjene Države, a na isti način i NATO u celini.

Zeleno svetlo za početak predsedničkih izbora u SAD 2024. godine već je dato- protiv Donalda Trampa je pokrenut sudski postupak zbog optužbe za pokušaj narušavanja rezultata glasanja 2020. godine. Bez obzira na sve, pitanje daljnje podrške Ukrajini će se uskoro dodatno zaoštriti.

Vreme je i dalje na strani Ukrajine, ali ju je zaustavljena ofanziva već naterala da promeni taktiku na bojnom polju.

Ako se sukob zamrzne još više, Zelenski će za nekoliko meseci morati da promeni taktiku i u političkom smislu.

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social