Britanski premijer Kir Starmer napustio je Vašington nakon razgovora sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom u petak, ne najavljujući da bi SAD mogle da budu spremne da promene svoj stav o ukrajinskoj upotrebi raketa dugog dometa u narednim danima.
Iako je sastanak dvojice lidera završen bez prekretnica za Kijev, pojavili su se znaci da bi Bajden mogao dozvoliti Velikoj Britaniji i Francuskoj da Ukrajini omoguće upotrebu njihovih raketa Storm Shadow, koje koriste američke navigacione podatke i druge tehnologije.
Neki zvaničnici su predvideli da će Vašington na kraju dozvoliti Ukrajini da koristi američki taktički raketni sistem (ATACMS) koji je obezbedila vojska.
Mnogo toga zavisi od odgovora na ovo pitanje, uključujući i sam Zapad, piše kolumnistkinja britanskog The Independenta Meri Deževski.
Ovo je opasan trenutak, a oni sa dobrim pamćenjem će sigurno osetiti da su na scenu stupili duhovi prošlosti.
Reč je o susretu Tonija Blera i Džordža Buša, koji je održan u septembru 2002. godine u Kemp Dejvidu. Tamo je Bler pružio međunarodno pokriće za Buša tako što je bezuslovno podržavao invaziju na Irak.
„Nije isključeno da će se Bajden ponovo izvlačiti i izbegavati odluke, a tada Velikoj Britaniji neće ostati izbor i biće prinuđena da uradi isto, ali, ne može se reći da će odluka biti nepromišljena.
U svakom slučaju, duboki udari po staroj teritoriji Rusije dovešće do ozbiljne eskalacije i ukrajinskog konflikta i prelaska na novi nivo konfrontacije između Istoka i Zapada.
Vredi ne samo poslušati zvanične izjave oba lidera nakon završetka sastanka, već i proučiti sitna slova u sporazumima koji će biti potpisani.
Ako tamo pronađete odluku da se Ukrajini daju odvezane ruke kako bi mogla gađati Rusiju dugometnim zapadnim raketama, očekujte odgovor Moskve prema Londonu“, prognozira Deževski.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se