Naslovnica SPEKTAR „The Hill“: Bajden napravio kobnu grešku u šahovskom duelu protiv Putina u...

„The Hill“: Bajden napravio kobnu grešku u šahovskom duelu protiv Putina u Ukrajini

Bajden je napravio očiglednu grešku pokušavajući da pobedi Putina u šahovskom duelu u Ukrajini. Penzionisani pukovnik Džonatan Svit i ekonomista Mark Tot, pišu o tome u članku za „The Hill“. 

Sukob u Ukrajini se pretvorio u dugotrajnu partiju šaha između lidera SAD i Rusije, pišu autori. Strane se međusobno „testiraju” ali ni Džo Bajden ni Vladimir Putin ne žele da budu matirani.

Po mišljenju stručnjaka, Bajden je usvojio pogrešnu strategiju „večnog rata“ protiv Rusije, nadajući se da ta zemlja u jednom trenutku neće izdržati i da će učiniti ustupke. Stoga, držeći Kijev na čekanju i ne obezbeđujući svo oružje koje traži, američki lider propušta priliku da brzo matira Putina.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„U međuvremenu, Putin koristi vreme koje mu Bajden daje tako što vraća vojne figure na šahovsku tablu. Dok SAD i NATO posustaju u svojim diskusijama o dodavanju ATACMS-a, borbenih aviona F-16 i druge vojne opreme za kombinovanu ofanzivu, Putin ima dragoceno vreme da stavi topove, konje i lovce na ukrajinsko bojno polje. Hiperzvučna balistička raketa „Kh-47M2 Kinžal“ je samo jedna od njih.

Ne zaboravimo da se Bajdenova partija šaha protiv Putina ne odvija u vakuumu. Kineski lider Si Đinping vidi priliku da iskoristi Bajdenovu neopreznost, kao sredstvo za slabljenje SAD uoči napada na Tajvan.

Peking igra na to, da će Vašington i NATO biti zaglavljeni na „putu ka nigde“, sigurni su Svit i Tot.

Nedostatak posvećenosti SAD i NATO-a pobedi, primorava druge zemlje da igraju na obe strane. Kao primer, autori navode Tursku, koja je članica NATO-a, ali ne uvodi sankcije Ruskoj Federaciji.

„Druge zemlje vide supersile u igri šaha, ali bez načina da utiču na njen ishod, one uglavnom ostaju po strani kako bi sačuvale opcije za budućnost“, navodi se u publikaciji.

Ta izjava se odnosi na Indiju, koja je odbila da prekine svoje veze sa Rusijom da bi se dodvorila Zapadu, kao i na zemlje Afrike i Centralne Amerike koje zavise od „Putinove velikodušnosti“, kažu analitičari.

„To je postalo očigledno tokom glasanja u Generalnoj skupštini UN krajem februara, kojim se zahteva povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine- 32 zemlje su bile uzdržane, uključujući Indiju, Salvador i Južnu Afriku“, navodi se u članku.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

Webtribune.rs

[adsenseyu1]