Naslovnica IZA OGLEDALA Tajni pregovori SAD i Rusije: Veliki ekonomski projekti i podela sveta odmah...

Tajni pregovori SAD i Rusije: Veliki ekonomski projekti i podela sveta odmah po okončanju rata

U Kremlju su istakli da o zajedničkim ekonomskim projektima između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država može biti reči nakon što se reši ukrajinska kriza.

O tome je novinarima govorio sekretar za štampu ruskog predsednika, Dmitrij Peskov, naglašavajući da je za bilo kakav napredak u ekonomskim odnosima neophodna politička volja lidera dveju država.

Korak po korak ka normalizaciji odnosa

„Najpre je pokazana politička volja lidera država za obnavljanje dijaloga, koji je prethodno bio potpuno prekinut“, podsetio je Peskov, ističući da su trenutni razgovori predstavnika Rusije i SAD u Rijadu deo širih napora ka normalizaciji bilateralnih odnosa.

On je naglasio da će jedan od glavnih aspekata pregovora biti upravo pitanje diplomatskih odnosa dve zemlje, koji su se u proteklim godinama sveli na minimum usled eskalacije konflikta u Ukrajini i sankcija koje je Zapad nametnuo Rusiji.

Kako je dodao, ti pregovori su tek početak procesa koji bi u budućnosti mogao dovesti do konkretnijih koraka u pravcu ekonomske saradnje.

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Ukrajinski konflikt kao ključna prepreka za ekonomske odnose

Peskov je jasno stavio do znanja da će tek nakon rešavanja ukrajinskog sukoba moći da se razgovara o zajedničkim trgovinskim i ekonomskim projektima. „Prvo na dnevnom redu je ukrajinska kriza, a tek potom će doći na red razmatranje projekata trgovinsko-ekonomske saradnje“, rekao je on.

S obzirom na to da se Sjedinjene Države sve više suočavaju sa izazovima u nabavci retkih metala, Peskov je ukazao da Rusija, kao jedna od vodećih zemalja po rezervama retkih zemalja metala, može postati ključni partner za američku industriju, pod uslovom da se odnosi između dve sile stabilizuju.

„Amerikancima su potrebni retki metali, a mi ih imamo u velikim količinama, što otvara široke mogućnosti za saradnju“, rekao je Peskov, dodajući da je Rusija spremna za pregovore kada politička volja sa zapadne strane bude postojala.

Putin o saradnji sa SAD u oblasti retkih metala

Vladimir Putin je juče, u intervjuu koji je dao novinaru VGTRK Pavlu Zarubinu, istakao da je Rusija otvorena za saradnju sa Sjedinjenim Državama kada je reč o snabdevanju retkim metalima.

On je podsetio da su retki metali ključni za visokotehnološku industriju, uključujući proizvodnju baterija, elektronike i vojne opreme, i da bi potencijalno partnerstvo sa Rusijom moglo značajno pomoći američkoj privredi.

Iako su zapadne sankcije u proteklim godinama uticale na ograničavanje trgovine između Rusije i Zapada, ekonomski interesi i potreba za resursima mogli bi u budućnosti doprineti obnavljanju saradnje, pod uslovom da se političke tenzije smanje.

Geopolitička realnost i budući odnosi Moskve i Vašingtona

Analitičari smatraju da trenutni kontakti između predstavnika Rusije i SAD u Rijadu predstavljaju deo šire strategije pregovora o budućim odnosima, u kojima će ključni faktori biti energetska politika, trgovinske sankcije i vojna situacija u Ukrajini.

SAD, koje se suočavaju sa izazovima u nabavci retkih metala iz Kine, mogle bi u budućnosti biti primorane da razmotre opciju saradnje sa Rusijom, ukoliko se globalna politička situacija promeni.

U tom kontekstu, Rusija jasno poručuje da je otvorena za ekonomske pregovore, ali tek nakon što se reši pitanje ukrajinskog sukoba i normalizuju diplomatski odnosi.

Za sada, ostaje nejasno kada bi došlo do poboljšanja odnosa između dve sile, ali razgovori u Rijadu označavaju prvi korak u mogućem resetovanju američko-ruskih odnosa.

Tajni pregovori

Utisak je da su Amerika i Rusija započeli tajne pregovore, ne samo o okončanju rata u Ukrajini, već i o mogućoj podeli teritorije same Ukrajine, kao i o novoj globalnoj podeli zona uticaja.

Ovi razgovori, koji se odvijaju daleko od očiju javnosti, mogli bi odrediti ne samo budućnost Evrope, već i celokupni geopolitički balans u svetu.

Putinova ponuda Trampu u vezi sa snabdevanjem retkim metalima i mogućim američkim ulaganjima u rusku privredu jasno ukazuje da se paralelno sa političkim i bezbednosnim pitanjima vode i ozbiljni pregovori o ekonomskim perspektivama.

U situaciji kada SAD sve teže obezbeđuju strateške resurse neophodne za svoju industriju, otvara se mogućnost da će pritisak američkih korporacija na Trampovu administraciju uticati na popuštanje sankcija i obnovu trgovinskih odnosa sa Rusijom.

Sve ukazuje na to da su Moskva i Vašington već zakoračili u fazu pripreme za postkonfliktni period, u kojem će biti odlučeno ne samo o sudbini Ukrajine, već i o budućim ekonomskim i političkim odnosima između dve svetske sile.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social