Rusija želi „autonomne“ projektile u kanisterima koji se mogu postaviti na okeansko dno i tu ostati godinama i decenijama i koji se mogu aktivirati daljinski.
Rusija je dugo tragala za takozvanim „autonomnim“ oružjem koje se može odvojiti od konvencionalnih načina isporuke – raketnim silosem ili podmornicom – i umesto toga, instalirano u kanistere koje ga štite od okruženja. Zatim, bili bi raspoređeni na dnu okeana, čekajući sve dok se daljinski ne aktiviraju.
Jedna od glavnih prepreka s kojom se Rusi suočavaju je potreba za ravnotežom sistema, uključujući i ugrađenu komunikacijsku opremu, pre aktiviranja. Napajanje za bilo koji sistem mora biti konstantno, pouzdano i sposobno da radi duži vremenski period, bez mogućnosti punjenja goriva.
Rešenje za ovaj problem sa napajanjem nalazi se u takozvanim „nuklearnim baterijama“ ili radioizotopskim termoelektričnim generatorima (RTG). RTG proizvodi električnu energiju koristeći termoparove koji pretvaraju toplotu oslobođenu raspadanjem radioaktivnog materijala.
RTG se dugo koriste kao podrška operacijama u svemiru. Rusi su ih dugo koristili za napajanje udaljenih bespilotnih objekata na arktičkom i planinskom terenu. -137 stepeni Celzijusa, nusprodukt cepljenja U-235, smatra se idealnim radioizotopom za vojnu primenu RTG-ova.
Ministarstvo odbrane i „All“ -Ruski istraživački institut za eksperimentalnu fiziku, podređen Državnoj korporaciji za atomsku energiju (ROSATOM), su 8. avgusta izveli zajednički test raketnog motora na tečno gorivo, u kome je električna snaga od -137 Celzijusa „nuklearne baterije“ održavala ravnotežno stanje. Test je izveden na Državnom centralnom pomorskom poligonu Nenoksa (GTsMP), tajnom ruskom pomorskom objektu poznatom kao Vojna jedinica 09703.
Test je bio u izradi oko godinu dana. Šta se tačno testira i zašto, ostaje tajna, ali procena je trajala otprilike sat vremena. To nije uključivalo stvarno pokretanje motora, već nerazorno testiranje RTG napajanje motora.
Zbog ovog ruskog oružja koje je očigledno u završnoj fazi nastala je prava panika na Zapadu a naročito u SAD.
Možete pretpostaviti šta će se dogoditi kada Rusi postave ove kanistere sa stotinama nuklearnih projektilila na dnu mora blizu obala potencijalnih neprijatelja i sve ih aktiviraju jednim daljinskim signalom.
Evidentno je da je vojna moć Rusije a posebno nuklearna moć daleko ispred svih vojnih sila pa i SAD koje znatno zaostaju naročito u nuklearnom arsenalu.
Moć američke vojske se decenijama zasnivala na udarnoj pesnici „Šeste flote“ ali sa razvojem hipersoničnog oružja Rusi su odavno tu moć prevazišli. Treba znati da Amerikancu u razvoju hipersoničnog oružja zaostaju za Rusima bar 10 godina i teško će ih stići jer su decenijama spavali na lovorikama i sopstvenom utisku o neograničenoj moći.
Webtribune.rs