Na Dalekom istoku ne smiruju se reakcije nakon što je Japan prošle nedelje objavio novu vojno-sigurnosnu strategiju.
Reakcije su stigle i na izdvajanje neverovatnih 320 milijardi američkih dolara za naoružavanje.
Poslednja od takvih reakcija stigla je u utorak iz Severne Koreje, koja je japanski plan nazvala „ozbiljnom pretnjom“ međunarodnom miru, ali i poručila da je spremna na „stvarnu akciju“.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Japan je usvajanjem nove obrambene strategije, u kojoj se navode i kapaciteti za pokretanje preventivnih napada protiv drugih zemalja, stvorio ozbiljno sigurnosno stanje“, saopštio je portparol ministarstva spoljnih poslova u Pjongjangu.
Šta tačno planira vlada premijera Fumija Kišide?
Za pet godina, između ostalog, dobili bi projektile sa kojima bi mogli da stignu do Kine, a svoju vojsku bi iz odbrambene transformisali u silu sposobnu za udare i eventualni trajni sukob. Sve ovo bi na kraju dovelo do toga da Zemlja izlazećeg sunca postane treća vojna sila na svetu, odmah iza Amerike i Kine.
Peking je primarno bio taj koji je Japan naterao na promenu 70 godina dugog pacifističkog koncepta, a pogotovo kada su shvatili da su kineska izdvajanja za vojsku četiri puta veća od njihovih.
Japanska vojska je, ne kriju, do sada bila najugroženija po zalihama municije i nedostatku rezervnih delova koji prizemljuju avione i stavljaju iz pogona drugu vojnu opremu.
Ukrajina dovela do promena?
Druga stvar, ništa manje važna okolnost za takav preokret, jeste rat u Ukrajini i suštinski poljuljani međunarodni poredak, pa je jasno da Japan ništa ne čini bez svog najvećeg saveznika SAD.
„Rat u Ukrajini pokazao nam je nužnost borbe, a to je nešto na šta Japan do sada nije bio spreman. Japan kasno krenuo, kao da smo 200 metara zaostatka u sprintu na 400 metara“, prokomentarisao je prošle nedelje Tošimiči Nagaiva, penzionisani general japanskih vazdušnih snaga.
- Tri velike opasnosti: Severna Koreja, Kina i Rusija
Atomski fizičar i potpredsednik Hrvatsko-japanskog privrednog i kulturnog društva Tonči Tadić kazao je da je Japan u ovom trenutku suočen s tri pretnje.
„Jedna je Severna Koreja, koja neprekidno nešto lansira preko teritorije Japana i zato moraju da ojačaju protivraketnu odbranu, bilo na kopnu, bilo na moru, s posebnom klasom protivraketnih brodova.
Druga opasnost je Kina, s kojom Japan ima spor oko ostrva Senkaku, koje je po svim istorijskim pomorskim zapisima japansko.
Kinezi, međutim, tamo stalno provociraju i u slučaju bilo kakvog sukoba prieti opasnost da Kina blokira komunikaciju među japanskim ostrvima, odnosno da odseče Japan od pomoći iz SAD-a i Australije.
I treća je, naravno, Rusija s kojom Japan nikada nije potpisao mirovni sporazum u vezi Severnih teritorija, kako ih Japan zove, odnosno Kurila za Rusiju.
Nedavno je Vladimir Putina čak naredio pojačavanje protivraketne, protivvazdušne i protivbrodske obrane na tim okupiranim ostrvima.
Uz sve to, napomenuo je Tadić, Japan mora da vodi računa o tome da neki budući predsednik u Beloj kući može, zavisno o svojim interesima, uskratiti Tokiju pomoć zbog ko zna kakvog „deala“ s Rusijom ili zaključiti da se neće uplesti u eventualnu kinesku vojnu operaciju na ostrvu Senkaku.
Dakle, Japan mora da bude sposoban u tom trenutku da zaštiti svoje interese na moru, ostrvima i u vazduhu pre nego što mu stigne odgovarajuća vojna pomoć.
- „Od igle do lokomotive“
Pitanje koje se nameće jeste može li Japan u ovom petogodišnjem planu preduhitriti ili poremetiti neka turbulentna događanja, kako u prvom susedstvu, tako i na globalnom planu.
„Stalno se zaboravlja da japanske korporacije mogu da proizvedu sve, od igle do lokomotive“, rekao je Tadić.
„Njima nije problem da proizvedu bilo šta ako za to postoji nalog vlade i odgovarajuća količina novca, koji je takođe tu. Do sada je takav vid proizvodnje u njihovim industrijskim koncernima bio pod vrlo jakim vidom ručne kočnice“, istakao je Tadić.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
(slobodna dalmacija, b92.net)