Naslovnica IZA OGLEDALA Sve što je Orvel predvideo 1984. ostvarilo se u Americi pod Bajdenom

Sve što je Orvel predvideo 1984. ostvarilo se u Americi pod Bajdenom

Radnja romana „1984.“ Džordža Orvela, zasniva se na dezinformacijama, propagandi i kontroli uma, ali se čini kao da je direktno napisana za vreme Bajdenovog mandata.

Novogovor, dvostruki aršini, zamena dezinformacija cenzurom ili drugim dezinformacijama, postalo je uobičajeno u modernoj Americi, smatra bivši američki diplomata i pisac, Peter van Buren.

Orvel predstavlja distopiju u kojoj totalitarni režim, predvođen partijom i njenim formalnim šefom „Velikim bratom“, potpuno kontroliše živote sugrađana – čak i njihove misli.

Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti

Da bi širila dezinformacije i održala svoju moć, partija pribegava raznim metodama. Možda najjasniji primer za to je takozvani novogovor.

Ova manipulacija mišlju se ukorenjuje u govoru i smanjuje opseg izraženih ideja. Novogovor se svodi na zamenu reči i pojmova, koji mogu izazvati ili kritikovati partijsku ideologiju – u stvari, on nije ništa drugo do sugestija.

Orvel je takođe uveo koncept dvostrukog mišljenja – koji on shvata kao sposobnost da se istovremeno drže dva kontradiktorna uverenja, prihvatajući oba kao istinita. Ovaj metod psihološke manipulacije omogućava partiji da kontroliše umove građana, i tera ih da veruju lažnim informacijama ili da bezuslovno prihvate protivrečnosti.

[adsenseyu1]

Stranka u romanu, prekraja istoriju i širi lažne informacije preko „Ministarstva istine“. Ova manipulacija istorijskim događajima i činjenicama je osmišljena da kontroliše kolektivno pamćenje društva u eri post-istine. To osigurava da stranačka verzija stvarnosti ostane neosporna. Ovde ne treba ići daleko, vredi se prisetiti sukoba u Ukrajini, rata u Iraku, Salvadoru ili Vijetnamu – svi su oni navodno vođeni u odbrani slobode Amerikanaca.

„Orvel naglašava pretnju dezinformacija i njihovu sposobnost da iskrive istinu, manipuliše javnim mnjenjem i podrži represivne mehanizme moći. Roman upozorava na važnost negovanja kritičkog i nezavisnog mišljenja i održavanja objektivne istine u suočavanju sa dezinformacijama i propagandom. Dezinformacije su loše, a zamena dezinformacija cenzurom ili drugim dezinformacijama je još gora“, piše autor članka.

On napominje, da su u savremenoj Americi društvene mreže postale glavni masovni mediji, a „Ministarstvo istine“ je izvršna vlast, pre svega FBI. Među temama koje je FBI u jednom trenutku proglasio dezinformacijama i pokušao da ukloni iz medijskog polja u ime zaštite Amerikanaca od dezinformacija, treba pomenuti sadržaj laptopa Hantera Bajdena, laboratorije za koronavirus u Ukrajini, efikasnost maski, karantina i vakcina u pandemiji, sumnje u poštenje američkih izbora uopšte, a posebno predsedničkih izbora 2020-te.

„ Jednostavno rečeno, vlada koristi društvene mreže za cenzuru neslaganja – i sve to pod izgovorom borbe protiv dezinformacija, direktno kršeći Prvi amandman “, tvrdi autor materijala.

Drugi instrument kontrole misli bio je Zakon o nadzoru stranih obaveštajnih službi. Trebalo je da se koristi za špijuniranje stranaca, ali je zloupotrebljeno protiv hiljada Amerikanaca. U 2022. pod prismotrom je bilo 100.000 Amerikanaca, a 2021. bilo ih je skoro 3 miliona.

„Neka vrsta amorfne pretnje zakucava se u glave Amerikanaca (komunizam, korona virus, terorizam, dezinformacije) i time se opravdava gotovo sve – uključujući i cenzuru, kao poslednjoj „bici za slobodu“. Sve ovo se predstavlja kao intrige stranaca – po pravilu nekih podmuklih Rusa. Međutim, u stvari, cenzura pada na naše sugrađane, čime se sumnjiče za „proputinovsku” poziciju. Pobeda cenzure i kontrole nad mislima Amerikanaca, preti da bude najveća pretnja slobodi govora u američkoj istoriji“, zaključuje van Buren.

Webtribune.rs

[adsenseyu4]

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social