Zvanični Kijev ne odustaje od zahteva da im SAD pošalju “Grej igl” dronove s “Helfajer” projektilima, prenosi CNN.
Prema rečima dvojice američkih zvaničnika, SAD žele najpre da modifikuju te bespilotne letelice, a postoji i opravdan strah od toga da bi one mogle da budu “izgubljene”, odnosno da nakon što izvrše napad, Rusi pronađu olupine i tako “ukradu” tehnologiju Americi.
Kako sada stoje stvari, zbog toga ni “stariji” model “Grej igl” dronova, koji mogu da nose četiri rakete “Helfajer” i da lete na 7.500 metara gotovo 30 sati, najverovatnije neće biti na popisima vojne pomoći za Ukrajinu. “Vol strit džurnal” je čak naveo da ti dronovi uopšte neće ni biti dati Ukrajini.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
„Ovo su jako skupi sistemi, strah nas je da bi mogli biti oboreni“, rekao je jedan neimenovani američki zvaničnik CNN-u, podsećajući da su SAD već doživele sličan scenario. Kada su u Ukrajini oboreni iranski dronovi, a SAD su došle u posed olupina.
Američki dužnosnici nisu otkrili koja je tehnologija na Gray Eagleovima najosjetljivija, ali kažu da nije ništa što bi dodatno eskaliralo sukob jer je slična već u upotrebi. Najvjerojatnije se radi o tehnologiji za prikupljanje podataka, snimanje i senzorima, tvrdi Jones. Vjeruje da SAD više brine da ne potaknu daljnju eskalaciju sukoba s Rusijom.
„Ovi dronovi koristili bi se daleko od prvih linija. Sumnjam da bi itko ušao u rizik korištenja ovih letjelica na malim udaljenostima jer mogu ciljati i prikupljati podatke s velikih udaljenosti“, kazao je.
Kao i u slučaju dronova, SAD jsu ranije već Ukrajini odbile da daju projektile dugog dometa ATAMCS, koji mogu da ciljaju mete udaljene 300 kilometara, a koje Ukrajina mnogo želi.
Američki paket pomoći vredan 400 miliona dolara najavljen je ranije ovog meseca i uključuje više od 1.000 bespilotnih dronova “Finiks goust”, a od početka ruske invazije na Ukrajinu, Bajdenova administracija je Ukrajini dala brojna napredna oružja.
Amerika je pažljivo balansirala kako ne bi napravila ništa što bi Rusija smatrala eskalacijom sukoba. Predsednik Džo Bajden je na konferenciji za medije to i potvrdio. „Ne želim da Ukrajina počne napadati rusku teritoriju“, rekao je Bajden.
Međutim, ukrajinski zvaničnik s kojim je CNN razgovarao kaže da je ta priča o eskalaciji netačna. O kakvoj eskalaciji govorite?“ zapitao je taj ukrajinski zvaničnik. „Bojite li se nuklearne bombe ili nečeg drugog? Ne razumem“, zaključio je.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
(index.hr,b92.net)