„Nema ni političke volje, ni sredstava a kamoli onog propagandnog naboja koji je postojao da se zaustavi Milošević. Jer nemamo personifikaciju zla – Milorad Dodik to ne može da bude”
Godinu dana od predsedničkih izbora Amerikanci su i dalje podeljeni u nepomirljive tabore, a sve su češća upozorenja da to zemlju vodi u haos i čak građanski rat.
U takvoj situaciji nije isključeno da će vlast pokušati da spoljnom intervencijom pokrije narastajuće unutrašnje probleme, ali to, smatraju sagovornici Sputnjika, neće biti na Balkanu.
Temu društvenih podela pa i potencijalne pretnje od građanskog rata u SAD ovih dana su aktuelizovali rezultati ankete Ipsosa koji su pokazali da čak 64 posto Amerikanaca veruje da je demokratija u SAD u krizi. I dok mnogi konstatuju da podeljeni Amerikanci žive u paralelnoj realnosti, profesorka Univerziteta Kalifornija u San Dijegu Barbara Volter tvrdi da modeli koje primenjuje CIA prognoziraju građanski rat.
Istoričar dr Srđa Trifković ukazuje da su problemi u SAD odavno počeli a objašnjenje vidi u tome što je da demokratija u toj zemljii „vođena”, pri čemu su „unapred zacrtani ideološki poželjni ishodi a onda se manipulišu i manifakuturišu mehanizmi za njihovu proizvodnju”.
„Drugim rečima, demokratski je ono što je u skladu sa ideološkim ciljevima vladajuće elite, a sve što odstupa je antidemokratski”, veruje Trifković.
On ipak smatra da nema mesta tvrdnjama da je Amerika na ivici građanskog rata jer je opozicija tom, kako kaže, novototalitarističkom režimu koji je zavladao vrlo difuzna i raznorodna.
Unutrašnja previranja u SAD loša za ceo svet
Podele su izuzetno velike a podstiču se da budu nepomirljive, slaže se i analitičar Branko Pavlović, uz napomenu da toliko mnogo raseda paradoksalno deluju stabilizujuće u smislu da sprečavaju da dođe do otvorenog građanskog rata, ali zato izvesno vode u haotično stanje.
On ističe da niko trezven ne želi da jedna tako velika nuklearna sile uđe u neku vrstu razgradnje i haosa i da je za čitav svet zapravo važno da Amerika bude stabilna.
Na pitanje može li vladajuća elita u SAD zbog haotične situacije u zemlji doći u iskušenje da avanturama spolja zataška nezadovoljstvo naroda, Pavlović konstatuje da takva opasnost postoji, ali da bi se time samo na kratko konsolidovala domaća javnost.
„Njihove podele su toliko duboke u perspektivi da se problemi ne mogu rešiti na taj način. Ali onaj ko je na vlasti će svakako pokušati to da uradi”, kaže Pavlović i podseća na zveckanje američkim oružjem u Ukrajini.
To je, dodaje, ipak i stvar Kijeva i toga da li tamo stvarno misle da je potrebno da svi izginu za neki poenčić Amerike jer im je Amerika rekla da oni sigurno neće intervenisati, a guraju ih u sukob pričajući da je Rusija opasnost.
Posledice američkih previranja za Balkan
Kad je reč o tome kakve će posledice američka unutrašnja previranja imati na Balkanu, Srđa Trifković kaže da pozicije Srba u celini ipak nisu tako loše jer Amerikanci imaju drugde važnija posla, a američki šerif na Balkanu, kako slikovito kaže istoričar dr Srđa Trifković, ima staro odelo.
Sama činjenica da su SAD povukle iz penzije Kristofera Hila da bi ga poslale za ambasadora u Beogradu, po metafori Trifkovića, kao neki šerif s reputacijom Vajata Erpa iz „Obračuna kod OK korala”, ukazuje da oni nemaju ni ideje ni resurse da u ovom regionu proizvedu željene efekte i taj trik treba pročitati.
Premda na globalnoj i evropskoj sceni posledice haotičnog stanja u SAD ne izgledaju sjajno, srpska stvar u celini, uveren je ovaj istoričar, ipak stoji bolje nego pre deceniju ili dve. Trifković to obrazlaže tvrdnjom da američke sankcije protiv Republike Srpske „ ne vrede pet para” te da oko tog pitanja ne može biti postignuta saglasnost u EU zbog protivljenja Mađarske i Poljske.
Takođe, dodaje, iako muslimansko Sarajevo i dalje računa da će doći neka konjička brigada spolja kao devedesetih da vadi njihovo kestenje iz vatre, to ovog puta ne može da se desi.
„Nema ni političke volje, ni sredstava a kamoli onog propagandnog naboja koji je postojao da se zaustavi Milošević. Jer nemamo personifikaciju zla – Milorad Dodik to ne može da bude”, navodi dalje Trifković. On kao još jedan važan faktor navodi očuvanje jedinstva na liniji Beograda i Banjaluke oko nepriznavanja legitimnosti visokog predstavnika i odbijanja povratka predstavnika Srpske u institucije u Sarajevu dok se ne povuče, kako kaže, nakaradni zakon Valentina Incka.
Zbog svega ovoga, smatra on, kad dođe do nekog prestrojavanja na Balkanu, a ono će se desiti pre ili kasnije, samo treba sačuvati živce.
Po mišljenju analitičara Branka Pavlovića, vremena su rizična i zato treba igrati čvrsto i mudro, a Srbija i Srbi moraju biti oprezni.
“Ako gledamo u nedeljama i mesecima koji su pred nama dve stvari su važne: jedna je da Beograd bude vrlo čvrst. I drugo, treba voditi računa da nam protivnik ne nameće temu, vreme i mesto eskalacije ili provokacije nego da budemo pametni i da, ako ulazimo u rezolutne poteze, to bude onda kad se mi opredelimo a ne onda kad neko provocira“, uveren je Pavlović.
Pratite naše odabrane najbolje vesti na našem “Telegram” kanalu na Android telefonima preko instalacije na Play Prodavnici ili desktop računarima OVDE
Tanja Trikić (sputnik)