Najveće svetske rudarske kompanije „češljaju“ Timočku Krajinu. Osim Čukaru pekija, istražuju se lokaliteti Tilva roš, Borsko jezero…
U Timočkoj Krajini, na području koje se među geološkim stručnjacima naziva timočki magmatski kompleks, najveće svetske rudarske kompanije pretražuju svaki pedalj terena u potrazi za bogatim nalazištima bakra i zlata. Ovde su se odavno pozicionirali britansko-australijski konglomerat „Rio Tinto“, američki „Friport Mekmoran“, japanski JOGMEC, kanadske kompanije „Dandi“ i „Mundoro“, australijski „Rajden“…
[adsenseyu1]
Do sada je, bez sumnje, najveći dobitnik kineski „Ziđin“, koji je, uz strateško partnerstvo sa RTB „Bor“, kupio i kanadski „Nevsun“, koji je imao istražna prava nad najbogatijim svetskim resursom bakra i zlata – lokalitetom Čukaru peki, gde su, preliminarno, utvrđene rudne rezerve od 15 miliona tona crvenog i skoro 400 tona plemenitog metala.
Kanadski „Mundoro“, u partnerstvu sa američkim „Friportom“, koji poseduje i 59,6 odsto istražnih prava u donjem delu ležišta Čukaru peki, za koji se smatra da krije resurse od 14 miliona tona bakra i oko 300 tona zlata, aktivno učestvuje u geološkim istraživanjima okoline boljevačkog sela Savinac, gde su, na lokalitetu Tilva roš, pronašli sloj sa 30 grama zlata po toni i čak 171 gramom srebra po toni.
Amerikanci, koji su u ovaj projekat uložili 40 miliona dolara, sa Kanađanima istražuju i lokalitet Bačevica, koji se takođe nalazi u ovom delu Srbije.
„Mundoro“ ima istražna prava i u okolini Borskog jezera, gde, u saradnji sa Japanskom nacionalnom kompanijom za naftu, gas i metale (JOGMEC), obavlja geološka istraživanja te oblasti na površini od 46 hektara. „Mundoro“ i JOGMEC sprovode geološka istraživanja i na još tri lokaliteta u Timočkoj Krajini – Dubrava, Padina i Železnik, koja se nalaze u okviru timočkog magmatskog kompleksa, za koji geolozi smatraju da je veoma bogat rudama bakra i zlata.
S druge strane, „Rio Tinto“ je, u saradnji sa australijskom istraživačkom firmom „Rajden risorsis“, započeo otkrivanje novih rudnih ležišta bakra i zlata u okolini Majdanpeka. Ugovorom o zajedničkom ulaganju, „Rio Tinto“ se obavezao da će u istražna polja „Zapadni Majdanpek“, „Majdanpek pojas“ i „Donje Nevlje“ tokom naredne tri godine investirati 31,5 miliona dolara, kako bi se i definitivno potvrdio kvalitet tih ležišta. Jer, početni rezultati ispitivanja ukazuju na to da na ovim lokalitetima i te kako treba kopati.
O tome da je „Rio Tinto“ ozbiljan partner i poželjan investitor svedoči i ugovor o zajedničkom ulaganju u geološka istraživanja nedaleko od Bora, koji je od „Nevsuna“ preuzeo „Ziđin“.
Tri rudna lokaliteta na Crnom vrhu, kod Žagubice, sadrže čak 72 tone zlata, pokazala su istraživanja kanadske kompanije „Dandi“. Ta kompanija je u istraživanje uložila više od 100 miliona dolara i utvrđeno je da u rudi na lokalitetima Bigar hil, Korkan i Kraku pešter ima približno 72 tone zlata, a nova istraživanja pokazuju povećanje klasifikacije.
(Novosti.rs)