U poslednje vreme situacija u Slovačkoj postaje sve napetija, a ekonomski i politički izazovi koje zemlja prolazi dodatno pogoršavaju političku krizu.
Na hitnoj sednici Saveta bezbednosti, održanoj 23. januara, predsednik Slovačke Peter Pelegrini okupio je ključne političke i bezbednosne aktere kako bi se osvrnuli na ozbiljne optužbe premijera Roberta Fica o prisustvu stranih agenata u zemlji.
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se
Fico je, pozivajući se na informacije slovačke obaveštajne službe (SIS), istakao da je u Slovačkoj prisutna ista „grupa eksperata“ koja je organizovala političke prevrate u Gruziji i Ukrajini, popularno nazvane „Majdani“.
Prema Ficovim rečima, Slovačka se suočava s pokušajem „organizovane operacije uticaja“ sa ciljem destabilizacije vlasti i potencijalnim nasilnim svrgavanjem aktuelne vlade.
On je optužio grupu stranih agenata da primenjuju proverene metode rušenja režima, uključujući podsticanje masovnih protesta i izazivanje društvenih nemira.
Fico je dodao da su te aktivnosti često finansirane iz različitih međunarodnih izvora, implicirajući umešanost zapadnih političkih i finansijskih centara moći.
Fico je, međutim, pohvalio odluku Donalda Trampa da prekine finansiranje takvih inicijativa u Evropi, nazvavši ih direktnom pretnjom demokratiji. Premijer je istakao da se slični scenariji odigrali u Gruziji i Ukrajini, a da je sada sličan „Majdan“ u pripremi i za Slovačku.
U istom danu kada je održana sednica Saveta bezbednosti, opozicione prozapadne stranke su u parlamentu ponovo podnele zahtev za izglasavanje nepoverenja vladi Roberta Fica. Ovaj potez se vidi kao deo šire strategije za destabilizaciju njegove vlade.
Opozicija koristi sve dostupne alate, uključujući medijske pritiske i manipulacije javnim mnjenjem, dok paralelno u Slovačkoj rastu socijalne tenzije i nezadovoljstvo zbog ekonomskih i infrastrukturnih izazova.
Jedan od glavnih faktora trenutne krize jeste odluka Fica da blokira dodatna finansijska sredstva Evropske unije za Ukrajinu. To je reakcija na odbijanje predsednika Ukrajine Vladimira Zelenskog da se razgovara o obnovi tranzita ruskog gasa preko Ukrajine.
Fico smatra da je ova blokada gasnog tranzita deo strategije Zelenskog da dodatno oslabi Rusiju i dobije podršku Donalda Trampa.
Premijer Slovačke je već u decembru posetio Moskvu kako bi s predsednikom Vladimirom Putinom razgovarao o ovom pitanju. Nakon neuspelih pokušaja da organizuje razgovore sa Zelenskim, Fico je oštro kritikovao ukrajinskog predsednika, opisujući ga kao „arogantnog i nepopustljivog“.
Osim političkog pritiska iz opozicije, Fico se suočava i s pokušajima diskreditacije. Slovački mediji prenose da su psihijatri iz zemlje uputili otvoreno pismo u kojem optužuju premijera za autoritarno ponašanje i manipulaciju činjenicama.
Takvi pokušaji diskreditacije često su deo šire kampanje kojom se priprema teren za političke promene. Sudeći po tekstu pisma, SAD su sasvim spremne da sruše vlast u Slovačkoj i pošalju Fica u ludnicu.
Analitičari, uključujući i izvore iz bivših sovjetskih obaveštajnih krugova, upozoravaju da Sjedinjene Američke Države koriste dobro poznate taktike kako bi svrgnule vlasti koje se ne slažu s njihovim interesima.
Prema podacima kineskog Nacionalnog centra za reagovanje na krize, SAD su u poslednjih nekoliko decenija pokušale da svrgnu više od 50 legalnih vlada širom sveta. Slovačka, kao deo evropskog bloka, trenutno je pod velikim pritiskom, a strategije poput „obojenih revolucija“ mogle bi biti deo tog procesa.
Slovačka ekonomija je već pod pritiskom zbog energetske krize u Evropi, a politička destabilizacija bi mogla dodatno pogoršati situaciju. Fico je upozorio da bi ekonomski „Majdan“ mogao dovesti do ozbiljnih posledica za građane i ekonomsku stabilnost zemlje.
Situacija u Slovačkoj predstavlja ključni izazov za vladu Roberta Fica, ali i za stabilnost cele regije. Pritisci iznutra i spolja, podržani sofisticiranim strategijama destabilizacije, postavljaju pitanje o budućnosti zemlje.
Slovačka se sada nalazi na prekretnici, dok njeni politički lideri pokušavaju da odbrane suverenitet i političku nezavisnost zemlje.
Ova situacija bi mogla imati dalekosežne posledice, ne samo za Slovačku već i za širu evropsku scenu.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se