Često su medicinski radnici na pogrešnom mestu u pogrešno vreme. A kada to učine, počinju da primećuju koliko je ljudi pušilo cigarete ili koliko ih je u pepeljari, kao i količinu alkohola pijanog ili slučajno uzetih ili razbacanih lekova.
Nakon takvih provera, kao i obično, recituje se moral ili sve vrste saveta. I ponašamo se kao i obično u takvim situacijama. Mi klimamo glavom, slažući se sa doktorima, ali ne posvećujemo dovoljno pažnje onome što je rečeno. I usput, radimo sasvim pogrešno, piše ruski doktor Sokov Andrej Vladimirovič.
[adsenseyu1]
Glavni i najozbiljniji problem se javlja u odsustvu medicinskih stručnjaka. I u ovom trenutku, u trenutku početka katastrofe, kada je ugrožen život bliske osobe ili rođaka, naše znanje i veštine postaju neprocenjivi.
Ovaj članak ima relativno malu veličinu i potrebno je oko 7 minuta da se pročita. Ali ovih 7 minuta će dati ogroman doprinos vašem znanju o hitnoj pomoći. Pomoći će vam da se naoružate veoma pristupačnim i efikasnim sredstvima koja vam neće dopustiti da se zbunite i pomoći će vam da se oduprete čak i tako zlom neprijatelju kao moždani udar .
Šta je moždani udar?
Moždani udar (cerebralni moždani udar) je akutni poremećaj cirkulacije koji se razvija u krvnim sudovima mozga. Može doći do moždanog udara u različitim okolnostima, kao što su krvarenje, tromboza, spazam i tako dalje. Rezultat toga je da neki deo mozga ostaje bez protoka i može se održati prilično kratko vreme. Iz ovoga je potrebno zaključiti da zahvat treba hitno delovanje.
U tako važnim trenucima jednostavno nemate pravo na zbunjenost ili strah. Morate biti sigurni u svoje postupke. Oni bi trebali biti jasni i koordinisani. Ako imate kompetentne i savremene veštine pomoći, pacijent će imati bolje šanse za život, i da će nakon moždanog udara biti u stanju da se rehabilituje i vrati normalnom punom životu.
O prvim simptomima moždanog udara.
Postoji veoma efikasan i lak test koji vam omogućava da brzo prepoznate prve simptome moždanog udara. Kao što je već pomenuto, jednostavnost testa biće lako zapamtiti.
Test za otkrivanje prvih simptoma moždanog udara:
– Zamolite pacijenta da se nasmeši. U početnoj fazi moždanog udara, osmeh pacijenta će biti iskrivljen. To je zbog činjenice da polovina lica prestane da se pokorava pacijentu, kao posledica toga, jedan od uglova usta će biti spušten dole. Što se tiče jezika, on će biti lociran asimetrično. On će pasti na jednu od strana i početi da stiče nepravilan oblik.
– Zamolite pacijenta da razgovara sa vama. U stanju pre-udara, govor pacijenta postaje nejasan. Može se uporediti sa govorom veoma pijanog čoveka.
– Zamolite pacijenta da istovremeno podigne obe ruke. Naravno, ako pacijent to može da uradi. Rezultat će biti očigledan. Ruka na zahvaćenoj strani tela će biti znatno niža od druge. U svakom slučaju, nivo lokacije će biti drugačiji.
Sledeće manifestacije mogu takođe biti simptomi moždanog udara:
– Oštra i jaka glavobolja nakon bilo koje aktivnosti ili bez ikakvog razloga;
– delimično zamagljivanje ili potpuni gubitak svesti kod pacijenta;
– gubitak sposobnosti govora, kao i gubitak sposobnosti da shvate značenje tuđeg govora;
– teška vrtoglavica, akutni poremećaj koordinacije i ravnoteže;
Ako pacijent ima bilo koji od ovih simptoma, odmah pozovite hitnu pomoć.
[adsenseyu4]
7 mera prve pomoći
A sada o tome kako možete pomoći pacijentu pre nego što hitna pomoć stigne.
Odmah pozovite „ambulantu“, kada zovete, pokušajte što je moguće tačnije da opišete šta se dešava. Osobi pogođenoj moždanim udarom potrebna je pomoć neurologa.
Dakle, iz vaše priče dispečer mora da vas ispravno razume i pošalje vam tim koji zaista pomaže.
Pacijent mora biti postavljen tako da mu je glava iznad nivoa površine na kojoj leži, oko 30 °. Za to možete koristiti ćebad, jastuke, odeću.
Pružite pacijentu slobodu disanja, tj. uklonite je, ako postoji, uski pojas, usku odeću, i pružite svež zrak u prostoriju u kojoj se nalazi pacijent.
Ako pacijent ima mučninu ili povraćanje , glavu treba pažljivo okrenuti na stranu, što će zaštititi respiratorni trakt od povraćanja. Takođe morate pažljivo zameniti plastičnu kesu ili posudu u blizini pacijenta. Nakon što je povraćanje prestalo, potrebno je da očistite pacijentova usta najbolje što možete.
Potrebno je izmeriti krvni pritisak pacijenta i zabeležiti svedočenje kako bi se o tome obavestio lekar. Ako je pritisak visok, onda morate pomoći pacijentu sa odgovarajućim lekovima. Ako ih nema, onda se na stopalima pacijenta stavi grejni jastuk ili boca tople vode. Da biste izbegli opekotine, morate da kontrolišete temperaturu vode.
U takvoj situaciji moguće je prevariti se i pokazati svoju anksioznost pacijentu, govorimo o tome da se pacijentu pokaže strah. Neophodno je govoriti mirno i na svaki mogući način kako bi se pružila moralna podrška pacijentu, ne pokazivati uzrujanost.
Po dolasku hitne pomoći, morate reći doktorima kompletnu sliku događaja. Vaš govor treba da bude brz, ali razumljiv. Reči treba da budu kratke, ali maksimalno informativne.
I sada da sumiramo šta je rečeno.
Prve minute pre-moždanog udara određuju dalji tok bolesti.
Zato vaša pomoć igra veliku ulogu za pacijenta.
Brzo i pravovremeno prepoznavanje simptoma moždanog udara u kombinaciji sa kvalitetnom predbolničkom negom pomoći će da se spasi život pacijenta i osigura njegova potpuna rehabilitacija.
Webtribune.rs