Naslovnica ŽIVOT Spasla je 15.000 srpske dece iz zloglasnog logora: Beograd se odužuje heroini

Spasla je 15.000 srpske dece iz zloglasnog logora: Beograd se odužuje heroini

Diana Budisavljević dobiće spomenik na Savskom keju, odlučila je danas Komisija za spomenike i nazive trgova i ulica Skupštine Grada.

Spomenik će biti postavljen na potezu od Brankovog mosta prema Beton hali, uz Karađorđevu ulicu, a ta lokacija, po rečima predsednice Komisije Andree Radulović, ima posebnu simboliku.

[adsenseyu5]

Odatle se, kako je objasnila, pruža pogled na drugu obalu Save i neke od objekata logora na Sajmištu u kojima su bili zatočeni i stradali mnogi očevi i braća dece koju su spasavali Diana Budisavljević i njeni saradnici.

Diana Budisavljević je tokom Drugog svetskog rata spasla više od 15.000 dece iz logora smrti u NDH, a cilj joj je bio da tu decu zbrine i nađe im roditelje.

[adsenseyu1]

Spomenik u čast Diani Budisavljević zahvalnost je i poštovanje njenoj požrtvovanosti, velikom srcu i ljubavi prema srpskom narodu, rekla je Radulovićeva.

Članovi Komisije za spomenike i nazive trgova i ulica usvojili su i inicijativu Odbora veterana graditelja Beograda i Saveza udruženja učesnika omladinskih radnih akcija Srbije da se spomenik graditeljima Beograda i učesnicima svih omladinskih radnih akcija podigne u parku Ušće na Novom Beogradu.

[adsenseyu5]

Spomenik bi podsećao na istorijske činjenice, a to su da je 11. aprila 1948. godine održan miting 19 omladinskih radnih brigada na kojem je ozvaničen početak izgradnje Novog Beograda, da je pune tri godine na močvari i pesku 910 omladinskih brigada sa 200.000 graditelja radilo i podiglo Palatu Srbija, stambeno naselje od 40 petospratnica na Tošinom bunaru, Studentski grad, hotel „Jugoslavija”, Dom kulture, zgradu Šumarskog fakulteta na Bežanijskoj kosi i izgradilo još 19 kilometara obaloutvrda na Savi i Dunavu.

Od 1949. godine, akcija se „prelila“ preko Save u stari deo grada, te je na 30 lokacija podignuto 50 objekata, stambenih naselja, Dom sindikata, zgrada „Borbe”, stadion „Partizana”. Omladinske brigade akcijaša graditelja radile su u tadašnjoj jugoslovenskoj prestonici i na rekonstrukciji saobraćajne infrastrukture (Ulica kneza Mihaila, Bulevar kralja Aleksandra i Ulica vojvode Stepe i mnoge druge).

(B92,Tanjug)

[adsenseyu1]

[adsenseyu5]