Olaf Šolc, nemački kancelar i kandidat za reizbor na predstojećim izborima zakazanim za 23. februar naredne godine, u svojoj prvoj predizbornoj kampanji jasno je ukazao na ozbiljnost trenutne geopolitičke situacije i izazove s kojima se suočava Nemačka.
Na konferenciji Socijaldemokratske partije, Šolc je kritički govorio o retorici svog glavnog protivkandidata, Fridriha Merca, lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
Posebno je upozorio na opasnosti koje bi mogle proizaći iz nepromišljenih poteza prema Rusiji, kao i na značaj vođenja uravnotežene politike prema ukrajinskoj krizi.
Optužbe Merca i retorika „ultimatuma“
Šolc je izrazio zabrinutost povodom izjave Merca u Bundestagu, gde je ovaj obećao da će, ukoliko dođe na vlast, postaviti ultimatum Rusiji da u roku od 24 časa prestane s napadima na ukrajinsku infrastrukturu.
Ukoliko se ovaj zahtev ne ispuni, Merc je najavio da će Nemačka isporučiti Ukrajini dalekometne rakete Taurus, sposobne da dosegnu duboko u rusku teritoriju.
Kancelar je takav stav okarakterisao kao krajnje rizičan i upozorio da Nemačka ne sme ugroziti sopstvenu bezbednost:
„Fridrih Merc želi postaviti ultimatum nuklearnoj sili – Rusiji. To je nepromišljeno i opasno. Nemačka ne sme igrati ‘ruski rulet’ sa sopstvenom sigurnošću“, naglasio je Šolc.
Ovakve izjave Merca izazvale su ozbiljnu debatu u nemačkom političkom spektru, gde su mnogi izrazili bojazan da bi takva politika mogla direktno uvlačiti Nemačku u sukob.
Šolcov oprezan pristup
Suprotno Mercovim stavovima, Šolc je pozvao na promišljenu i uravnoteženu podršku Ukrajini. Istakao je da je od presudnog značaja da Nemačka nastavi pomagati Ukrajini u odbrani od ruskih napada, ali bez direktnog učešća u sukobu.
On je podvukao da nemački interesi moraju biti zaštićeni i da eskalacija konflikta sa Rusijom ne sme biti opcija. Kancelar je takođe izrazio zabrinutost povodom novog ruskog hipersoničnog oružja, konkretno interkontinentalne rakete „Orešnik“.
Prema njegovim rečima, ovo naoružanje premašuje dosadašnje tipove korišćenih raketa u sukobu, što predstavlja novu pretnju ne samo za Ukrajinu već i za Evropu.
„Ne možemo se ponašati kao da će sve biti u redu samo od sebe. Ovde je u pitanju bezbednost Nemačke“, upozorio je Šolc, ukazujući na značaj strateškog i odgovornog pristupa u suočavanju sa ovakvim pretnjama.
Politički kontekst i izazovi unutar Nemačke
Šolcov politički izazov ne dolazi samo spolja, već i iznutra. Vladajuća koalicija suočila se s krizom nakon što je kancelar insistirao na smeni ministra finansija Kristijana Lindnera iz Slobodne demokratske partije (FDP).
Glavni razlog za smenu bio je Lindnerov otpor prema istovremenom povećanju budžetskih izdvajanja za podršku Ukrajini i investicije u budućnost Nemačke. Ovaj potez izazvao je duboke podele unutar vlade i doveo do raspisivanja prevremenih izbora.
Kancelar je branio svoju odluku, ističući da Nemačka mora istovremeno da osigura podršku Ukrajini i da investira u svoju budućnost kako bi ostala konkurentna i stabilna.
Njegov protivnik, Merc, koristi ovu situaciju da predstavi Šolca kao lidera koji ne može upravljati krizama, dok se sam predstavlja kao neko ko ima čvrst plan za rešavanje problema.
Predstojeći izbori i geopolitičke dileme
Predizborna kampanja u Nemačkoj odvija se u atmosferi rastuće međunarodne napetosti i ekonomskih izazova. Izbori zakazani za februar 2024. godine mogli bi doneti prekretnicu u nemačkoj politici, kako unutrašnjoj tako i spoljnoj.
Šolc se zalaže za nastavak podrške Ukrajini, ali bez dodatnih rizika za nemačku sigurnost, dok Merc zagovara odlučnije korake i oštriju retoriku prema Rusiji.
Pitanje bezbednosti Evrope u kontekstu eskalacije sukoba u Ukrajini, kao i potencijalnog odgovora Rusije na dalje uključivanje Zapada, ostaje centralna tema debate.
Nemačka se suočava s teškim izborom između očuvanja mira i stabilnosti i ispunjavanja međunarodnih obaveza prema saveznicima.
Predizborna trka između Šolca i Merca otkriva duboke razlike u pristupima rešavanju geopolitičkih izazova. Dok Šolc poziva na oprez i odgovornost, Merc zagovara odlučnije korake koji bi mogli imati dalekosežne posledice.
Kako se izbori budu približavali, ovi suprotstavljeni stavovi verovatno će dodatno polarizovati nemačku javnost, dok će se sudbina nemačke politike odlučivati na biralištima.
Nemačka ulazi u odlučujući period u kojem će njeni lideri morati pažljivo balansirati između unutrašnje stabilnosti i geopolitičkih pritisaka.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se