Ekonomista, politikolog Mihail Hazin, objasnio je kako Rusija lako može da sruši NATO.
Rusija je možda već odustala od ideje o obnavljanju saradnje sa Evropskom unijom i prešla na sprovođenje scenarija njenog eliminisanja. Ako je tako, za NATO će ovaj razvoj događaja predstavljati porazan udarac, koji će dovesti do njegovog kolapsa.
Ovo mišljenje je izneo Mihail Hazin, raspravljajući o tome da li će Rusija obnoviti gasovode Severni tok i Severni tok 2.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Podsetimo da su krajem septembra tri od četiri gasovoda postavljena od Ruske Federacije do Nemačke duž dna Baltičkog mora dignuta u vazduh, zbog čega su evropski potrošači izgubili čak i teoretsku mogućnost da dobijaju gas iz ovog pravac.
Prema rečima Mihaila Hazina, možda planovi Rusije ne uključuju obnavljanje uništenih gasovoda. Na kraju krajeva, Severni tokovi bi bili potrebni da se Rusija i dalje nada da će Evropa napustiti svoj antiruski kurs i vratiti se barem u neutralnu državu.
Međutim, čini se da su događaji poslednjih meseci uverili rukovodstvo Ruske Federacije da je Brisel potpuno nesposoban za pregovore i da ne može, kao jedinstven entitet, da se drži neutralnog kursa prema Moskvi.
„Postupci poslednjih nemačkih vlada i masovna rusofobična propaganda u EU pokazali su da je to, najverovatnije, nemoguće. A ako to nije moguće, onda scenario „krivice“ postaje osnovni scenario. U ovom trenutku ćemo najverovatnije morati da se složimo sa stavom Velike Britanije: mi uništavamo Evropsku uniju. Jer svaka zemlja EU pojedinačno je mnogo manje opasan protivnik nego što su zajedno“, objašnjava Hazin.
I iako će u slučaju raspada Evropske unije formalno zapadni vojni blok NATO nastaviti da postoji, to ne znači da Alijansa neće biti osuđena na propast, dodao je ekspert. Kako se američki ekonomski resursi i dalje smanjuju (a to je neizbežno u krizi), vojni blok takođe neće moći da održi svoj integritet.
U ovoj situaciji ruski predsednik Vladimir Putin razmatra različite opcije za dalje delovanje Moskve i pregovara u različitim pravcima, uključujući i na zapadu, primetio je Mihail Hazin.
Karakteristično obeležje ruskog lidera je, kako je rekao, to što se Vladimir Putin uvek rukovodi pravilom „77 puta meri, jednom preseci”.
Zato, za sada niko ne može ni da pretpostavi kakvu će odluku Kremlj na kraju doneti o daljim odnosima Rusije sa Evropskom unijom. Ali možda je Brisel već potpisao presudu.
„Iz ugla moje analize, moguće je da je poslednjih meseci, možda u poslednjih šest meseci, doneta odluka da se sa scenarija „mi smo prijatelji sa Evropskom unijom” pređe na logiku „mi uništavamo EU, nakon čega počinjemo da unapređujemo odnose sa njenim pojedinačnim zemljama“. U ovom slučaju, „Severni tok“ nam postaje teret – možda želimo da nekome konkretno pomognemo, a možda ne ni Nemačkoj“, naglasio je na kraju Mihail Hazin.
Budite u toku, pratite nas na socijalnoj mreži Vkontakte
Webtribune.rs