Naslovnica SPEKTAR Šokantan zaokret koji Peking nije očekivao: Kineske kompanije preseljavaju proizvodnju u SAD

Šokantan zaokret koji Peking nije očekivao: Kineske kompanije preseljavaju proizvodnju u SAD

📣 Ne propustite ništa! Pridružite se našem Telegram kanalu:
Kliknite ovde 🚀

Kineske kompanije pronašle su način da izbegnu posledice trgovinskih mera koje je uveo predsednik SAD Donald Tramp.

Umesto da plaćaju visoke uvozne dažbine, sve više kineskih preduzetnika odlučuje da prebaci proizvodnju direktno na američko tlo. Ovu informaciju objavila je renomirana hongkonška novina South China Morning Post.

Prema rečima Čžu Nina, direktora konsultantske kompanije koja pomaže firmama u međunarodnoj relokaciji, samo u poslednja četiri meseca stiglo im je više od 100 zahteva za preseljenje biznisa u SAD. Da slika bude jasnija – to je više nego tokom cele 2024. godine zajedno.

Motivacija je jednostavna: Tržište Sjedinjenih Država i dalje je od suštinskog značaja za kineske izvoznike. Primer govori sve – Rajan Čžou, vlasnik kompanije za proizvodnju poklona iz Istočne Kine, otkriva da čak 95% njegovih porudžbina dolazi upravo iz Amerike.

U trenutnoj situaciji, kako kaže, jednostavno nema dileme – tržište mora ostati dostupno, pa makar to značilo preseljenje čitave proizvodnje.

Slično razmišlja i Leo Li, direktor firme koja se bavi izradom elektronskih komponenti. Prema njegovim procenama, troškovi lokalizacije proizvodnje u SAD svakako će porasti, ali će i dalje biti znatno niži od 145% koliko bi iznosile carinske dažbine koje je nametnula nova američka politika. Drugim rečima, bolje ulagati sada nego plaćati paprene takse bez kraja i konca.

Da situacija na relaciji Peking–Vašington ipak nije bez pomaka, potvrđuju i ranije vesti koje su prenele velike agencije poput CNN-a, Reutersa i Bloomberga.

Prema tim izvorima, kineska strana je neočekivano pokazala znakove spremnosti na kompromis – ukidajući tarife na određene vrste poluprovodnika. Još više, navodno se aktivno radi na sastavljanju šire liste proizvoda koji će biti oslobođeni od dodatnih dažbina.

Sve ovo ukazuje na jedno: uprkos tvrdim stavovima i visokim tonovima u javnim nastupima, i Kina i SAD svesne su koliko je međusobna trgovinska razmena važna za obe strane.

I dok se zvaničnici dogovaraju o tehničkim detaljima, kineski privrednici već prave konkretne poteze – daleko od reflektora i velikih govora.

Kako će se sve ovo završiti i da li će talas kineskih investicija u Americi doneti novu dinamiku na tržištu, ostaje da se vidi. Ali jedno je sigurno: granice se danas pomeraju brže nego što ih carinske barijere mogu zaustaviti.

Početak preseljavanja kineskih kompanija u SAD pokazuje koliko je snažan udarac zadala Trampova politika visokih carina. Ono što su u Pekingu najmanje očekivali – da će kineski biznismeni sami krenuti da premeste svoje fabrike u Ameriku – sada se upravo dešava. Trampov cilj od početka nije bio samo zaštita američkog tržišta, već i povratak proizvodnje na tlo Sjedinjenih Država.

S obzirom na prve naznake ovog trenda, jasno je da bi SAD u narednim godinama mogle imati ogroman ekonomski dobitak. S druge strane, Kina rizikuje gubitak radnih mesta, investicija i kontrole nad ključnim sektorima proizvodnje. Ako se preseljenje firmi ubrza, prednost koju je Kina godinama gradila u industrijskoj dominaciji mogla bi početi da slabi.

Za američko tržište to znači više radnih mesta, jaču proizvodnju i manju zavisnost od uvoza. Za Kinu, međutim, to bi moglo označiti početak ozbiljnog preispitivanja dosadašnje strategije. Trampova politika, često osporavana, sada pokazuje rezultate koji bi mogli promeniti globalni ekonomski pejzaž.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social