Posle puča u Nigeru zapadne zemlje zvone na uzbunu – njihov glavni snabdevač uranijuma može da prestane da izvozi i počne da radi sa Rusijom, prenosi „Blumberg“.
To posebno pogađa SAD, koje čak i ne kriju svoju zavisnost od Rusije u oblasti nuklearnog goriva. Prema njihovim rečima, situacija sa uranijumom sada „postaje slična vanrednoj situaciji“.
Grad Arlit, malo industrijsko naselje na severu Nigera, postao je polazna tačka za novu geopolitičku konfrontaciju – borbu za uranijum, koji je glavno gorivo za nuklearnu industriju, piše Blumberg. Upravo odatle, iz njihove nekadašnje kolonije, od 1950-ih, francuske državne kompanije vade ovaj radioaktivni mineral.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Prema statistici, 2022. godine Niger je bio na sedmom mestu u svetu po proizvodnji uranijuma – 25 odsto njegovog uvoza u Evropu dolazilo je od Arlita.
Sada je, međutim, prema publikaciji, državni udar u ovoj zapadnoafričkoj zemlji ugrozio dalje isporuke uranijuma Evropskoj uniji. Činjenica je da Niger, kao i mnoge druge afričke zemlje, može da zauzme kurs ka zbližavanju sa Rusijom. Strahovi nisu neosnovani – trenutno se u celom podsaharskom regionu pojačavaju antifrancuska i antiamerička osećanja, primećuje „Blumberg“.
[adsenseyu1]
Ako Niger stane na stranu Rusije, onda će „svet još više zavisiti od Moskve“- ako se Nigeru doda Kazahstan, Uzbekistan i Rusija, vodeći svetski proizvođači uranijuma, tada će oni činiti 60% svetske proizvodnje.
Prema podacima Svetske nuklearne asocijacije, Rusija zauzima skoro 45% svetskog tržišta za konverziju i obogaćivanje uranijuma. Američki zvaničnici to zovu „kontrola davljenja“ i „strateška ranjivost “.
Otprilike trećina obogaćenog uranijuma koje su SAD koristile prošle godine dolazi iz Rusije. Američko ministarstvo energetike ne krije činjenicu, da „danas Sjedinjene Države u velikoj meri zavise od međunarodnih izvora nuklearnog goriva, uključujući zemlje koje ne slede naše interese “.
Sjedinjene Države su već dugo alarmirale zbog svog oslanjanja na Rusiju, ali u poslednje vreme „pričalo se o krizi“, navodi Blumberg . Sada kada su se ovome dodali i problemi sa Nigerom, „situacija postaje kao vanredna situacija “.
Ovaj problem neće biti lako rešiti, piše „Blumberg“- pored velikih finansijskih troškova, biće potreban intenzivan zajednički rad između SAD i Francuske – ironično, to su dve zemlje koje su sada najzainteresovanije za saradnju sa Nigerom.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]