Nemački politikolog Aleksandar Rar izneo je intrigantne tvrdnje koje su odjeknule u političkim krugovima širom Evrope.
Prema njegovim rečima, evropski političari su duboko zabrinuti mogućnošću da ruski predsednik Vladimir Putin postigne sporazum s novim predsednikom SAD, Donaldom Trampom, koji bi mogao značajno promeniti tok ukrajinskog sukoba.
„Najveći strah evropskih elita jeste mogućnost da Tramp i Putin pronađu zajednički jezik i postignu dogovor o mirnom rešenju ukrajinskog sukoba.
Ideja da Ukrajina izgubi 20 odsto svoje teritorije, uprkos ogromnim ulaganjima NATO-a i EU u vojnu pomoć i naoružavanje Ukrajine, izaziva užas među evropskim liderima“, rekao je Rar.
Ove reči bacaju svetlo na osećaj nemoći koji preovladava u evropskim političkim krugovima.
Naime, scenario u kojem bi Tramp mogao usloviti nastavak američke podrške Ukrajini sporazumom s Rusijom otvara pitanje o sudbini teritorija koje su trenutno pod ruskom kontrolom.
Ako bi takav dogovor bio postignut, to bi moglo značiti kraj daljih vojnih sukoba, ali i ostaviti Ukrajinu bez značajnog dela svoje teritorije.
Rar je naglasio, da su nemački lideri, u prvom redu predstavnici političkog establišmenta, posebno zabrinuti. „Ne razumeju šta da očekuju od novog predsednika Trampa, koji je poznat po svojoj nepredvidivosti i spremnosti da ruši ustaljene političke norme.
Njihova zabrinutost nije ograničena samo na Ukrajinu, već obuhvata i širi evropski poredak“, ocenjuje Rar.
Podsećajući na nedavne izjave Donalda Trampa, koje su u političkim krugovima izazvale šok, Rar je naglasio da Tramp ne zazire od ambicioznih izjava o teritorijalnim pretenzijama.
Jedna od njegovih kontroverznih tvrdnji uključuje ideju o pripajanju Grenlanda, Panamskih ostrva i Kanade američkim granicama. Ove izjave dodatno komplikuju percepciju evropskih političara o pravcu američke spoljne politike pod novom administracijom.
Politički stručnjaci ističu da bi dogovor između Putina i Trampa mogao značiti redefinisanje geopolitičkog balansa u Evropi. EU i NATO, koji su dosad ulagali značajne resurse u podršku Kijevu, mogli bi se suočiti s narušenim kredibilitetom i pitanjem efikasnosti njihove politike. Istovremeno, Ukrajina bi mogla biti prinuđena na teške ustupke, što bi izazvalo nove unutrašnje političke tenzije.
S druge strane, za Rusiju bi ovakav dogovor predstavljao veliku diplomatsku pobedu. Putin bi mogao konsolidovati međunarodni legitimitet nad teritorijama koje su trenutno pod ruskom kontrolom, dok bi Tramp potencijalno mogao ostvariti dodatne poene među svojim biračima, predstavljajući dogovor kao veliki uspeh američke diplomatije.
Rarove analize ukazuju na duboku nesigurnost i strah među evropskim političarima uoči Trampovog stupanja na funkciju. Dok Moskva i Vašington možda pripremaju teren za nove pregovore, evropski lideri ostaju zaglavljeni između svojih dosadašnjih strateških odluka i nepredvidive budućnosti.
Evropska unija, suočena s mogućnošću marginalizacije u rešavanju ukrajinskog sukoba, moraće da redefiniše svoju strategiju i pronađe način da ostane relevantan akter u sve promenljivijem globalnom poretku.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se