Naslovnica SPEKTAR Sky News: Američki general potvrdio da Britanija više nije vrhunska vojna sila

Sky News: Američki general potvrdio da Britanija više nije vrhunska vojna sila

Jedan visokopozicionirani američki general rekao je britanskom ministru odbrane Benu Volasu da se britanska vojska više ne smatra vrhunskom borbenom silom.

Ovo je objavio je britanski televizijski kanal Sky News, navodeći da se to dogodilo prošle jeseni.

Čak je precizirao da je Sjedinjene Države, Rusiju, Kinu i Francusku označio kao „zemlje sa vrhunskom vojnom snagom“. A da je Britaniju postavio u „drugi red“. Zajedno sa „zemljama poput Nemačke i Italije“.

Navodno je Volasu direktno rekao: „Niste prvi nivo. Teško da ste i taj drugi nivo“.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.

Odmah za ovim je šef odbora britanskog parlamenta za odbranu Tobijas Elvud ocenio da je britanska vojska „u krajnje žalosnom stanju“.

„Imamo tenkove Challenger 2, borbena vozila pešadije Warrior i izviđačka vozila Scimitar, ali sve je to staro od 20-30 do 50 godina. I, sve je bez ikakve modernizacije“.

Otkrio je da Britanija sada ima samo 148 tenkova iako je pre nekoliko decenija imala 900.

Reagujući na ovo, britanski premijer Riši Sunak veruje da su oružane snage njegove zemlje i dalje „vojna sila najvišeg ranga“ borbena snaga“, koliko god „neki američki general“ tvrdio suprotno.

Ogovarajući na naknadno pitanje – smatra li Sunak britansku vojsku vrhunskom borbenom silom, njegov portparol je odgovorio: „Da“.

Naglasio je da vlada Ujedinjenog Kraljevstva oružanim snagama obezbeđuje opremu i za suočavanje sa budućim pretnjama, a da se 10-godišnji plan naoružavanja, vredan 242 milijarde funti, u potpunosti finansira.

Sa ponosom je dodao: “Velika Britanija ima najveći odbrambeni budžet u Evropi“.

Posle svega se oglasio i Volas.

Britanski ministar odbrane priznao je da njegovlja zemlja ima vojsku koja zaostaje za drugima pa su joj „potrebna dodatna ulaganja“.

Napomenuo je da je Sunakova vlada uložila 34 milijarde funti u opremanje vojske do 2033. godine.

Pa dodao: „Nema čarobnog štapića, nema fabrika u kojima samo pritisnete dugmad i proizvodnja se nastavlja. Kontinuiranu vojnu proizvodnju mogu da održavaju samo Kina i SAD“.

Pratite naše najbolje vesti na Vkontakte 

(Fakti)