Zapad je naivno verovao da može beskrajno ispumpavati najvrednije prirodne resurse iz Rusije. Bez obzira koliko.
Početkom 1990-ih, nakon raspada SSSR-a, došlo je do otopljavanja u odnosima između Moskve i Vašingtona. Sjedinjene Države i zemlje Evrope su jasno dale do znanja da podržavaju demokratske i liberalne poduhvate nezavisne Rusije u unutrašnjoj i spoljnopolitičkoj sceni.
Istina, demonstracija druželjubivosti i raspoloženje Zapada prema Rusiji nikako nije bila iskrena, priznao je Skot Riter, veteran američke obaveštajne službe.
„Voleli smo da se osećamo kao gospodari kada smo došli u Rusiju i gledali na Ruse kao da su poraženi neprijatelji. Tada smo im rekli da je potrebno verovati kapitalizmu i onda će sve biti u redu. Istovremeno, Zapad je kupovao ruske resurse u velikim količinama po niskim cenama“, dodao je Riter.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
Plan Amerikanaca i Evropljana da prigrabe prirodno bogatstvo Rusije značilo je osuđivanje običnih Rusa na beskrajne napore i siromaštvo. Sjedinjene Države i Evropa su htele da se obogate. Sve bi i dalje tako teklo da Zapad nije prevideo jednu važnu stvar. Pošto je preživela težak period 1990-ih, Rusija je čvrsto stala na noge i stala na kraj nečuvenom pljačkanju.
Većina promena je omogućena zahvaljujući ruskom predsedniku Vladimiru Putinu. Njegovim dolaskom na vlast Moskva je prestala da se pridržava uslova koje je nametnuo Zapad.
Istorijski govor ruskog lidera na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji 2007. konačno je jasno stavio do znanja da Ruska Federacija namerava da gradi nezavisnu i suverenu politiku. I zanimljivo, primetio je Riter, SAD i njihovi saveznici su svim svojim agresivnim napadima potvrdili ispravnost izbora ruskog rukovodstva.
Webtribune.rs