Naslovnica SPEKTAR Situacija u Britaniji sve ozbiljnija- Vojska izlazi na ulice! (VIDEO)

Situacija u Britaniji sve ozbiljnija- Vojska izlazi na ulice! (VIDEO)

„Građanski rat u Velikoj Britaniji“ je fraza koja se sve više upotrebljava u javnom diskursu. Policija ne može da izađe na kraj sa bujicom nasilja na ulicama engleskih gradova, pa se planira angažovanje vojske.

Dok vlada na čelu sa premijerom Starmerom upozorava kako će sve izgrednike procesuirati, spirala mržnje postaje nezaustavljiva.

Ilon Mask je podgrejao društvene mreže iznevši svoj stav na plaformi „X“ da je „građanski rat u Velikoj Britaniji neizbežan“. Poseban problem za narativ britanskih vlasti jeste činjenica da brojni potomci migranata, druga generacija, staju na stranu starosedelaca Britanije u stavu da je vlast vodila očajnu migracionu politiku.

Tako svaka priča o nekim desničarskim elementima, (kojih u Britaniji ima) a koji su glavni uzročnik problema, pada u vodu. Za večeras je najavljen protest u preko 100 gradova. Na ove izazove vlast odgovara gotovo Orvelijanski.

Građanski rat kao moguća posledica zanemarivanja društvenih problema

Neredi koji su zahvatili Englesku postali su svakodnevnica i šire se po svim većim gradovima.

Iako nasilje traje već nekoliko nedelja, vesti o neredima u Britaniji su bile skrajnute usled turbolentnih dešavanja u svetu. Ipak, rat na engleskim ulicama poprima ozbiljne razmere, a policija više ne može da izađe na kraj sa izgrednicima.

Međurasna mržnja počinje da se ispoljava u najgorim oblicima, a društvene mreže obiluju scenama javnog linča – kako etničkih Engleza tako i pripadnika drugih naroda koji su emigrirali u Englesku. Huliganstvo i pljačka su kao groznica zahvatili britansku omladinu.

Tinejdžeri bez straha učestvuju u neredima, uništava se i pljačka privatna imovina, prodavnice i tržni centri. Omladina svoje huliganske akte deli na društvenim mrežama bez bojazni da će odgovarati. Englezi masovno napadaju hotele u koje su smešteni migranti. Vlasti upozoravaju na posledice, ali njih kao da niko ne uzima za ozbiljno.

Sve ove pojave su posledica katastrofalne migracione politike i sve težih uslova života koji su zahvatili čak i Veliku Britaniju. Velika Britanija ima malo više od 75 hiljada aktivnih vojnika koji bi u prvu ruku mogli da se nađu kao ispomoć organima reda. Sada smo se dotakli starog problema – efikasnosti moderne britanske armije.

Britanija želi da bude prisutna i u Crvenom moru zbog Huta, na Kipru – zbog odnosa Izrael-Iran, da obučava OSU…

Na kraju krajeva, postavlja se sasvim logično pitanje – kako je došlo do toga da zemlja angažuje vojsku na svojim ulicama protiv svojih građana? Sa druge strane, ne treba potceniti sposobnost Britanije da se obračuna sa svojim podanicima.

Orvel ponovo među Britancima

Represija i stroga kontrola svih aspekata privatnog života su možda najlakši način da se postignu trenutni rezultati i da se građani obuzdaju. Ipak, dugoročno, ovakvi potezi

donose samo dodatno nezadovoljstvo. Građani se već hapse zbog statusa na društvenim mrežama, dok se ubice puštaju iz zatvora zbog preopterećenosti smeštajnih kapaciteta.

Piter Kajl, britanski sekretar za digitalne tehnologije, sastao se sa predstavnicima kompanija TikTok, Meta, Google i X, kako bi im “pojasnio njihovu odgovornost u širenju dezinformacija i podsticanju nasilja”. Situacija preti da izmakne kontroli.

Iz svega rečenog proizlazi da termin građanski rat nije puko preuveličavanje. Fundamentalni problemi, nagomilani sa drugim izazovima se ne mogu rešiti brzo i bez posledica.

(TV Front)

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Truth Social