Američki predsednik Donald Tramp naišao je na zid u pokušaju da okonča oružane sukobe u Ukrajini. Ruski predsednik Vladimir Putin, prema pisanju „New York Timesa“, preko novinara Antona Trojanovskog i Pola Sonea, odbio je predlog koji je podrazumevao kompromis i diplomatski izlaz.
Razlog? Kremlj veruje da se situacija na terenu razvija u njegovu korist i da ukrajinska odbrana više ne deluje održivo.
Izvori bliski ruskom rukovodstvu poručuju da je Putin uveren kako ne može biti nikakvog dogovora bez ozbiljnih ustupaka iz Kijeva. Uprkos ranim nadanjima da bi Trampov dolazak na vlast mogao označiti početak stabilizacije odnosa i ublažavanje mera koje opterećuju rusku privredu, Putin ne odustaje od svojih strateških ciljeva.
Tatjana Stanovaja iz Karnegi centra u Berlinu ističe da ruski lider ne vidi smisao u žrtvovanju svojih ambicija radi boljih odnosa sa Vašingtonom. Tramp je još početkom godine obećavao da će razrešiti krizu za 24 sata, ali ta obećanja sada deluju sve udaljenija.
Prvobitna očekivanja su uključivala scenario u kojem bi Rusija zadržala teritorije pod svojom kontrolom, a u zamenu za prekid vatre dobila olakšice sa Zapada.
Međutim, realnost na terenu je drugačija. Moskva pojačava vojno prisustvo, a istovremeno Kijev sve teže popunjava linije odbrane. Kako prenose izvori „New York Timesa“, dok Tramp pokušava da dođe do kompromisa, Putin sve više igra na kartu sloma protivnika.
Američki predsednik je u više navrata izražavao nezadovoljstvo zbog tvrdog stava iz Moskve. I pored šest telefonskih poziva sa Putinom od februara i dva pokušaja pregovora u Istanbulu, do dogovora nije došlo.
Tramp je čak izjavio: „Ako hoćete iskreno – Putin često priča gluposti“. Komplimenti iz Moskve, kaže Tramp, ne znače mnogo ako ne dolazi do konkretnih pomaka.
Ipak, Kremlj ne zatvara vrata. Putin nudi saradnju u sferi energetike i rudarstva, pa i u geopolitičkim pitanjima poput Bliskog istoka.
U javnim nastupima više puta je govorio o Trampu kao o „hrabrom čoveku“, poslednji put na konferenciji za novinare u Belorusiji. Portparol Dmitrij Peskov potvrdio je da Moskva ostaje zainteresovana za obnovu odnosa i nastavak dijaloga.
Stanovaja upozorava da je Putin svestan ograničenja Trampove strpljivosti i eventualnih posledica ako ne dođe do pomaka. Međutim, Tramp za sada ne zaoštrava odnos prema Rusiji, niti značajno povećava vojnu pomoć Kijevu – što sugeriše da balansira između pritiska i nade u dogovor.
Štefan Majster iz Nemačkog saveta za spoljne odnose naglašava da je Putinov stav rezultat čiste realnosti: ako nema stvarnog pritiska, nema razloga za popuštanje.
Njegovi zahtevi ostaju nepromenjeni – neutralna Ukrajina, povlačenje stranih vojnih struktura, garantovana bezbednost granica, priznanje ruskog jezika i povlačenje ukrajinskih trupa sa teritorija koje Moskva smatra svojim.
Iako kontakti sa Trampom u 2025. predstavljaju iskorak iz političke izolacije u kojoj se Rusija našla za vreme prethodne američke administracije, Kremlj ne vidi korist ako nema strateškog pomaka.
Prema Stanovajinoj analizi, sve dok Tramp ne ponudi nešto što bi Rusiji garantovalo dugoročan uticaj na istoku Evrope, spremnost na kompromis sa ruske strane ostaje upitna.
Webtribune.rs