Naslovnica IZA OGLEDALA Senzacionalno arheološko otkriće kod Svinjaričke čuke

Senzacionalno arheološko otkriće kod Svinjaričke čuke

arheologija2

Stručnjaci su potvrdili da na arheološkom lokalitetu Svinjarička čuka postoje ostaci iz praistorijskih i protoistorijskih zajednica. Radi se o artefaktima tipičnim za starčevačku kulturu, prenose „Novosti.rs“.

Posle druge faze istraživanja u dolini Svinjaričke reke, stručnjaci su zaključili da mnogobrojni arheološki ostaci ukazuju na „konstantno naseljavanje rečne terase od strane praistorijskih i protoistorijskih zajednica“.

[adsenseyu1]

Rezultati ovogodišnjih istraživanja pokazali su da je ovaj prostor, u neposrednoj blizini kasnoantičkog lokaliteta Caričin grad, bio naseljen u doba srednjeg neolita, poznog neolita, kao i tokom srednjeg i poznog bronzanog i starijeg gvozdenog doba, odnosno u periodu od šestog do prvog milenijuma pre nove ere, pišu „Novosti“.

Istraživanja su obavljana u okviru dve arheološke sonde u kojima je ukupno istraženo 180 kvadratnih metara. Najstariji dosad otkriveni ostaci mogu se datirati u šesti milenijum pre nove ere, a radi se o artefaktima tipičnim za starčevačku kulturu.

Istraživački horizont stanovanja, površine oko 36 metara kvadratnih, sadrži ne samo veliki broj alatki, ulomaka keramike i fragmenata figurina, već i moguće ostatke podnice peći.

Istraživači ukazuju na to da otkriveni sloj ruševine, koji se sastoji od malobrojnih ostataka arhitektonskih elemenata koji su intenzivno goreli, ukazuju na građenje u tehnici pletira i lepa, koji prekriva različite keramičke posude, alate i druge nalaze.

[adsenseyu4]

„Buduće analize organskih ostataka sa zidova posuda pokazaće da li se njihov originalni sadržaj očuvao i nakon 7.500 godina. U mlađim slojevima otkriveni su ostaci ugla kuće i ulomci keramike koji se preliminarno mogu datovati u drugi milenijum pre nove ere, odnosno u srednje ili pozno bronzano doba. Rečna terasa na kojoj leži lokalitet bila je naseljena i tokom starijeg gvozdenog doba, odnosno tokom prvog milenijuma pre nove ere“, ističe Barbara Horejš, direktorka Instituta za orijentalnu i evropsku arheologiju (OREO) iz Beča.

Na ovu činjenicu ukazuju ostaci jama, arhitekture i ulomci keramike pronađeni na lokalitetu. Stručnjaci dodaju da se najmlađi arheološki ostaci mogu dovesti u vezu sa susednim lokalitetom Caričin grad, odnosno sa poznoantičkim i vizantijskim periodom.

Kako je najavljeno, istraživanja koja se planiraju za narednu godinu treba da daju detaljnije podatke i dublji uvid u prošlost ovog regiona, koji je bio naseljen ranim poljoprivrednim zajednicama u oblasti Puste reke, pre oko 8.000 godina.

[adsenseyu5]

[adsenseyu1]