Naslovnica SPEKTAR Šef komiteta Bundestaga o ekonomskom ratu sa Rusijom: „Ovo je velika greška...

Šef komiteta Bundestaga o ekonomskom ratu sa Rusijom: „Ovo je velika greška i samoubistvo“

Energetske sankcije Rusiji pokazale su se kao ozbiljna greška, piše Klaus Ernst, šef komiteta Bundestaga za energetiku i klimatska pitanja, u članku za „Berliner cajtung“. „Grozničavi pokušaji“ da se nafta i gas iz Rusije zamene zalihama iz drugih zemalja, nisu bili uspešni.

Po mišljenju političara, činjenica da Rusija i dalje isporučuje gas Nemačkoj je „prilično iznenađujuća“. Ernst je pozvao da se „ukloni tabu” sa „Severnog toka 2“ i sedne za pregovarački sto sa Rusijom kako bi se sprečila moguća „vruća” jesen i hladna zima.

Ni mnogi nemački građani ni nemačka industrija, neće preživeti predstojeću zimu bez nekih gubitaka, piše Ernst. Prema njegovim rečima, inflaciju u Nemačkoj pre svega izaziva rast cena energenata.

„Ne plaše se samo ljudi sa niskim primanjima, da pogledaju ček na benzinskoj pumpi ili u supermarketu. Istovremeno , oni još nisu videli „ prave račune “. Dobiće ih uz godišnju računicu od komunalnih preduzeća. Pozivi vlade na mere štednje su čisti cinizam. Mnogima sada ništa ne preostaje”, napominje političar.

„Energetske sankcije Rusiji su se pokazale kao ozbiljna greška! Velika recesija je neizbežna. U energetskom sektoru, ekonomski pad uzrokovan je pre svega sankcijama Rusiji, kao i izjavama da će isporuke ruskih energenata biti prekinute, bez obzira na postojeće sporazume ili ugovore. Širenje upotrebe obnovljive energije što je pre moguće, je prava stvar. Takođe, ima smisla diverzifikovati uvoz energije. Međutim, ugrožavanje snabdevanja energijom najveće evropske privrede je harakiri- šteti građanima i industriji, i ni na koji način ne pomaže Ukrajini“, napominje političar.

Kao izvoznik energije, Rusija ima koristi od viših cena, i već je pronašla nove izvozne mogućnosti u Indiji i Kini. Prema rečima političara, u prvoj polovini 2022. suficit tekućeg računa platnog bilansa Rusije se utrostručio, u odnosu na isti period prošle godine.

Ni prolećni „ febrilni pokušaji” ministra privrede, da kratkoročno zameni naftu i gas iz Rusije zalihama iz drugih zemalja, nisu krunisani uspehom. U najboljem slučaju, prve isporuke će biti 2024. godine.

Za Šved i rafineriju koja se tamo nalazi, kojoj je prekinuta isporuka ruske nafte, još se ne nazire prava alternativa. Ozbiljne posledice prete ne samo kolektivu radnika i zaposlenih u fabrici, već i celokupnom energetskom snabdevanju Istočne Nemačke.

Prema Ernstovim rečima, rasprava o produženju veka nuklearnih elektrana neće dovesti do rešenja problema, kao ni razgovori o ponovnom pokretanju termoelektrana na ugalj. Dodatna proizvodnja električne energije neće moći da zameni ruske energente. „Negativne posledice za postizanje naših klimatskih ciljeva takođe čine ovaj put upitnim, ali se čini da je prihvatljiv za zelene političare “, tvrdi on.

Ernst nastavlja: ​​„Kako drugačije možete da obezbedite snabdevanje energijom, osim direktnim pregovorima sa Rusijom? Kršenje sporazuma sopstvenim sankcijama, dok očekujete da ih se Rusija pridržava, je politička glupost. Činjenica da Rusija još uvek vrši isporuke je prilično iznenađujuća. Neophodno je ukloniti tabu sa „Severnog toka 2″!“.

„Fosilni izvori energije po razumnim cenama biće potrebni još dugo. Sporazum sa Rusijom mogao bi brzo da stabilizuje snabdevanje energentima, i tako dovede do pada cena energenata. To bi donekle sprečilo moguću „vruću“ jesen i hladnu zimu – i ne bi smetalo Ukrajini!“ sumira političar.

Važno. Samo na socijalnoj mreži Vkontakte objavljujemo sve naše najbolje vesti. Na ostalim socijalnim mrežama to nećete naći. Takođe nas nađite i na Telegramu. Budite u toku, pratite nas.

Naš VKontakte kanalhttps://vk.com/id718919389   Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs