U Briselu se sprema novo poglavlje u tenzijama između Evropske unije i Mađarske.
Kako se navodi u zvanično objavljenom dnevnom redu Saveta EU, 27. maja biće održano saslušanje koje bi moglo da rezultira drastičnim potezom – oduzimanjem prava glasa Mađarskoj u institucijama Unije.
To bi bio osmi put da ministri zemalja članica sednu za sto kako bi razmatrali primenu famoznog Člana 7 Ugovora o EU – mehanizma koji postoji da bi se reagovalo u situacijama kada neka članica, kako se navodi, „sistematski krši vrednosti Unije“. I upravo to se sada stavlja na teret Budimpešti. Priča nije nova, ali ono što je novo jeste odlučnost Brisela da, kako izgleda, ovaj put ide do kraja.
Prema Članu 7, Savet EU ima mogućnost da suspenduje određena prava članice, među kojima je i pravo glasa. Ipak, isključenje iz Unije kao celovita kazna nije predviđeno – što jasno stavlja do znanja granice institucionalnog pritiska.
Već u januaru ove godine, evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders otvoreno je govorio o spremnosti Evropske komisije da primeni ovaj mehanizam ukoliko se države članice usaglase. Rejnders je tada najavio da, ukoliko Budimpešta nastavi da „odstupa od evropskih standarda“, sledi ozbiljan institucionalni odgovor. I evo nas sada – na ivici tog odgovora.
Na udaru je politika koju sprovodi vlast u Mađarskoj, predvođena premijerom Viktorom Orbanom, za koju se u Briselu smatra da urušava principe vladavine prava, nezavisnosti pravosuđa i slobode medija. Mađarska već godinama odgovara na ove kritike istom porukom – da se radi o politički motivisanim pritiscima.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto više puta je govorio o tome da Brisel, kako je rekao, „pokušava da uništi demokratiju“ time što zanemaruje volju mađarskog naroda.
Posebno je bio oštar kada je reč o pokušajima da se Mađarska prisili da podrži prijem Ukrajine u EU – za šta je potrebna jednoglasna saglasnost svih članica. Sijarto je tada poručio da Budimpešta neće dozvoliti da bude pregažena.
Situacija je sada došla do tačke kada se više ne govori samo o kritikama, već o konkretnim merama. Saslušanje koje sledi 27. maja moglo bi da odredi pravac odnosa između Mađarske i Unije u mesecima koji dolaze.
A iza zatvorenih vrata se već spekuliše: ako Brisel zaista odluči da suspenduje pravo glasa Mađarskoj, to bi moglo da izazove domino efekat i dodatno rascepi političku arhitekturu EU.
I dok jedni tvrde da je ovo pitanje principa, drugi upozoravaju da bi institucionalno kažnjavanje moglo imati neželjene posledice – kako po Uniju, tako i po samu ideju evropskog jedinstva.
U svakom slučaju, 27. maj će biti datum koji će se pamtiti. Da li će EU povući potez bez presedana ili će još jednom stati na korak do crvene linije – ostaje da se vidi. Ali jedno je sigurno – tenzije se ne smiruju, a Brisel i Budimpešta očigledno igraju igru u kojoj niko ne želi prvi da trepne.
Webtribune.rs
Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se