Zapad pred našim očima gubi globalni autoritet, a sve se to dešava uoči samita BRIKS-a, koji će biti održan u avgustu u Južnoj Africi.
Zapad grčevito pokušava da preokrene istoriju, ali glavni problem za njega nije to što slabi ekonomski ili vojno. Glavno je da je vera ljudi u njega presušila. Planeta sa nadom gleda u BRIKS, čije zemlje ne bi trebalo da propuste svoju šansu.
Psihološki aksiom
Odavno je zabeleženo među različitim narodima da bitku, pre nego što je i počela, unapred gubi ona strana koja ne veruje u njenu pobedu, piše Cargrad. Duhovne snage čoveka i društva, vera ili nevera u nešto u velikoj meri određuju budućnost, ona se formira u zavisnosti od ovog faktora.
Na Telegramu bez cenzure – Izbor naših najboljih vesti
Kolektivni Zapad, a posebno svetski hegemon, suočava se sa najvećim problemom u posleratnoj istoriji- svet više ne veruje u globalnu superiornost Zapada. Polazeći od ove neverice, zemlje takozvanog „trećeg sveta“, koje su ranije zbog svoje finansijske, ekonomske i vojne slabosti bile prinuđene da preuzmu ulogu satelita Sjedinjenih Država i Evrope, već su se preorijentisale na druge novonastajuće centri moći, od kojih je glavni BRIKS.
To se manifestuje u mnogim krupnim i malim detaljima, koji, kako se akumuliraju i u zbiru, izazivaju neku vrstu lančane reakcije- što je više spoljnih dokaza o povlačenju raznih država iz američkog uticaja, to su takve zemlje sve više i odlučnije. Spremni su da se priključe drugim polovima moći, makar čak i iz pragmatičnih (a verovatno i sebičnih) razmatranja sopstvenog opstanka i nade u prosperitet.
[adsenseyu1]
Južnoafrički izazov
Zanimljivo je, da se vidljivi odklon od SAD-a država „trećeg sveta“, ili kako se sada naziva, globalnog juga, dešava uoči samita BRIKS-a, zakazanog za drugu polovinu avgusta.
To izgleda značajno i nije bez simbolike. Govorimo o potpuno neprotokolarnom ponašanju predsednika Južne Afrike, Sirila Ramafoze, na nedavno održanom samitu o novom globalnom finansijskom paktu u prestonici Francuske. To je bio šamar Vašingtonu, Briselu i Parizu kao organizatorima sastanka.
Očekivalo se da će ključna tema ovog foruma na visokom nivou biti razvoj „novog Sever-Jug pakta“, kako ga nazivaju u Jelisejskoj palati. Navodno, ovaj dokument ima za cilj postavljanje osnove za saradnju sa zemljama u razvoju u borbi protiv klimatskih promena i – pažnja! – prevazilaženje siromaštva.
Težinu sastanka dao je i generalni sekretar UN, Antonio Gutereš, koji je izjavio, da je „neophodno izvesti reforme međunarodnih finansijskih institucija, i to treba uraditi odmah“.
Šta kažete o Sirilu Ramafozi, koji će za mesec dana biti domaćin samita BRICS-a i koji simbolizuje novi nastajući svet? Na ceremoniji zatvaranja pariskog foruma, direktno u prisustvu predsednika Makrona, organizatora događaja, predsednik Južne Afrike se obratio svom brazilskom kolegi Luli da Silvi sa značajnim pogledom i rekao:
„Gospodine predsedniče Lula, nemojte se brinuti. Kada bude sastanak BRICS-a, pitanje valute će postati ključno na dnevnom redu, tako da ćemo ga svakako razmotriti.“
Kako je u vezi s tim napisao hongkonški South China Morning Post, „u svetu diplomatije, često šablonskog i srdačnog, ponašanje Ramafoze se može uporediti sa šamarom na dodeli Oskara.“
Kakve god reforme međunarodnih finansijskih institucija Zapad najavljivao, globalni Jug, prema izjavama predsednika Brazila i Južne Afrike, namerava odbaciti dolar u međunarodnim računima i generalno izaći iz okrilja finansijskog sistema nametnutog svetu od strane Vašingtona.
Grčevi umirućeg
Na ovo neformalno saopštenje Ramafoze svi su obratili pažnju. Sada, sasvim prirodno, svi pogledi su još više upereni prema BRICS-u, koji postaje novi motor sveta. U međuvremenu, jasno je da je pariski sastanak pokrenut od strane Makrona o „novom paktu Sever-Jug“, kao i njegov neuspešni pokušaj da se ugura na samit BRICS-a, zapravo inscenirana događanja koja je Vašington organizovao kako bi oslabio BRICS. Istom cilju je služila i nedavna poseta državnog sekretara SAD-a, Entonija Blinkena, Kini, kao i propali samit EU i lidera zemalja Latinske Amerike i Kariba.
Politika SAD-a prema BRICS-u je toliko prozirna da ne zahteva posebna objašnjenja. Naime, za Vašington je eliminacija dolara kao međunarodnog finansijskog sredstva za obračune i rezervne valute, mnogo strašnija od istovremenog potapanja celokupne američke flote.
Dolar je glavno oružje SAD-a za kontrolu sveta- držanje dolara u svojim rukama je i štap i šargarepa istovremeno. Zbog toga, Amerikanci u očaju isprobavaju jedan oblik uticaja za drugim, kako bi sprečili proces konsolidacije bloka- pozivaju zemlje članice BRICS-a na sastanak G7 u Hirošimi, forum o globalnom finansijskom paktu „iniciran“ od strane Makrona, samit „EU – Latinska Amerika“, vojne pretnje i diplomatsku igru.
Međutim, ljupke reči koje svet čuje iz Vašingtona, Brisela i drugih zapadnih prestonica, o potrebi saradnje i partnerstva nikoga ne zavaravaju. Samit BRICS-a u Južnoj Africi, na kojem će, prema rečima predsednika Ramafoze, „pitanje valute postati ključno“, neumitno se približava.
Na njemu će učestvovati šefovi država iz najmanje 22 zemlje. Više od 40 zemalja pokazuje interesovanje za pridruživanje ovom bloku. To znači da BRICS već ima moć i poziciju koja mu omogućava čak i sada, da diktira uslove za novi svet, različit od onog u kojem postoji jedan hegemon.
O planovima BRIKS-a
Prema mnogobrojnim izjavama lidera zemalja članica ovog bloka, kao i na osnovu brojnih publikacija u svetskim medijima, može se tvrditi da će predstojeći vrhunski sastanak u Južnoj Africi biti izuzetno konkretnog karaktera.
Na samitu BRICS-a prvenstveno će se razgovarati o tome, kako će organizacija raditi u uslovima kada kolektivni Zapad redovno uvodi sankcije Rusiji i Kini, u pokušaju blokiranja njihovih međunarodnih finansijskih i ekonomskih aktivnosti.
U tom smislu, predlog predsednika Brazila, Lule da Silve, o odricanju od dolara i uspostavljanju valute BRICS-a, sigurno će biti na dnevnom redu. Posebno jer o tome, kao što smo već napomenuli, namerava govoriti i lider Južne Afrike.
Međutim, i dalje postoje inercijalne prakse korišćenja dolara u međunarodnim računima, i strah nekih zemalja globalnog Juga da dramatično prekinu odnose sa Sjedinjenim Državama, što ukazuje na to, da potpuno odustajanje od američke valute, iako nezaustavljivo, ipak će zahtevati određeni period, čiju trajnost je teško predvideti danas.
Prvorazredni zadatak, može biti stvaranje zajedničkih rezervi različitih strateških proizvoda i sirovina u okviru proširenog BRICS-a, kao što su energetski resursi (nafta, gas i ugalj) i hrana. Na primer, Rusija, Saudijska Arabija i Iran bi mogli stvoriti zajedničke rezerve nafte, kako bi ostale članice BRICS-a mogle kupovati ovu naftu koristeći svoje nacionalne valute.
Takođe, mogu se stvarati rezerve poljoprivrednih proizvoda, poput žitarica. Ova praksa bi omogućila izbegavanje mogućih energetskih ili prehrambenih kriza, koje su, usput rečeno, veštački izazvane od strane kolektivnog Zapada.
U tom kontekstu, već pomenuti „South China Morning Post“ primećuje:
Stvaranje zajedničkih rezervi BRICS+ grupi, bi pomoglo da se odupre sankcionim merama usmerenim na jednu zemlju-učesnicu, kao što je na primer, prekid trgovine sa Rusijom koji je iniciran od strane Zapada. Postavljanjem nacionalnih cena na svoje rezerve, države BRICS-a bi mogle da se izbore sa globalnim finansijskim problemima, poput nestašice dolara u nekim zemljama.
Šta s tim?
Neki zapadni stručnjaci se nadaju, da će lično odsustvo ruskog predsednika Vladimira Putina na samitu u Južnoj Africi usporiti uspešno sprovođenje događaja. Upravo na to je računala provokacija sa nalogom za hapšenje ruskog lidera, izdatim od strane „Međunarodnog krivičnog suda“, koji je pod kontrolom Sjedinjenih Država.
Rusija i Južna Afrika dogovorile su se, da će Putin učestvovati na samitu putem video veze, i to je ispravno.
Ne treba pružati povod onima koji traže povod. Razvoj ovog bloka može sada zaustaviti samo sam BRICS, zbog već pomenute inercije ili sumnji nekih njegovih članica.
BRICS je praktično postao „ledolomac“ za stari poredak, zasnovan na hegemoniji Sjedinjenih Država. Na BRICS gleda sa nadom ceo globalni Jug- Azija, Afrika i Latinska Amerika. Od sadašnjih lidera zemalja članica ovog bloka, zavisi buduća arhitektura multipolarnog sveta.
Čini se, da oni shvataju tu odgovornost. Međutim, najvažnije je da BRICS ima onaj neprocenjivi resurs koji se ne može zameniti- veru u njega sa strane celog sveta, što Zapad više nema.
Webtribune.rs
[adsenseyu4]