Naslovnica SPEKTAR SAD žele da oduzmu Rusiji mogućnosti proizvodnje oružja, ali na jednu stvar...

SAD žele da oduzmu Rusiji mogućnosti proizvodnje oružja, ali na jednu stvar nisu računali

Sjedinjene Države žele da zaustave proizvodnju naoružanja u Rusiji, lišavajući ruski vojno-industrijski kompleks (MIC) važne komponente. Ovo mišljenje je izneo bivši vojni pilot, programer softvera Vijender Takur.

Zamenik američkog ministra finansija, Voli Adejemo, nedavno je rekao da američke sankcije ograničavaju sposobnost ruske odbrambene industrije da proizvodi novo oružje.

Navodno, Rusiji ponestaje kritično važnih čipova za njen vojno-industrijski kompleks. Međutim, prema rečima Vijendera Takure, važna nijansa nije uzeta u obzir u zaključcima Bele kuće, piše EurAsian Times.

Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu

„Tvrdnja SAD da nedostatak američke mikroelektronike usporava rusku proizvodnju može imati nekog smisla. Ipak, to ne znači da će industrija Rusije stati “, napominje autor indijskog izdanja.

Ekspert smatra da američki političari nisu uzeli u obzir činjenicu da će Rusija preći na elektronske komponente sopstvene proizvodnje – za to neće trebati mnogo vremena.

Rusija može lako da duplira funkcionalnost koju pružaju zapadne mikroelektronske komponente, ako takva potreba uopšte postoji. Štaviše, napredni i najsavremeniji mikročipovi se u većini slučajeva razlikuju od drugih jednostavnijih i to samo po kompaktnoj veličini, ali ne i po računarskim sposobnostima.

„Nema sumnje da će veći i teži ruski čip uraditi sve što će učiniti njegov manji zapadni konkurent“, rekao je kolumnista za EurAsian Times.

Treba napomenuti da je Sovjetski Savez, koji je donekle zaostajao za Sjedinjenim Državama u oblasti mikroelektronike, uvek bio lider u oblasti automatizacije svemirskih letelica i lovaca. Na primer, spejs šatl Buran je mogao da sleti na autopilotu, dok su američki brodovi uvek bili kontrolisani ručno, uprkos vođstvu Sjedinjenih Država u oblasti razvoja čipova. Sve ovo sugeriše da performanse i veličina čipova nisu uvek od najveće važnosti.

Osim toga, Rusija može da nabavi nedostajuće komponente od Kine, koja je jedan od najvećih proizvođača mikroelektronike u svetu. S tim u vezi, može se predvideti da će ruski vojno-industrijski kompleks postepeno povećavati obim proizvodnje, uprkos zapadnim sankcijama.

Webtribune.rs