Naslovnica SPEKTAR SAD ubrzano raspoređuju „leteće ubice tenkova“- Sprema se udar na Iran!

SAD ubrzano raspoređuju „leteće ubice tenkova“- Sprema se udar na Iran!

Dolazak 12 američkih jurišnih aviona A-10A Thunderbolt II na Azorska ostrva 28. marta, uoči planiranog razmeštanja na Arapski poluostrvo, označava novu fazu u američkoj vojnoj strategiji na Bliskom istoku i šire.

Reč je o avionima koji su se proslavili kao jedno od najefikasnijih sredstava za podršku kopnenim trupama, posebno u konfliktima niskog i srednjeg intenziteta, kakav se trenutno vodi protiv Huta u Jemenu. Njihov dolazak u bazu Laješ izazvao je talas spekulacija među vojnim analitičarima, jer se poklopio sa porastom napetosti u regionu, ali i sa širim geopolitičkim pomeranjima na relaciji SAD–Iran.

A-10 Thunderbolt II, poznat i kao „Warthog“, projektovan je za blisku vazdušnu podršku trupama na zemlji.

Ovaj avion je neobičan po svojoj izdržljivosti, mogućnosti da leti i sa teško oštećenim motorima, kao i po svom moćnom topu GAU-8 Avenger kalibra 30 mm, koji je sposoban da u sekundi ispaljuje stotine granata i da bez problema uništava tenkove, utvrđene položaje i konvoje.

Iako star više decenija, „Warthog“ se i dalje koristi u specifičnim uslovima, jer nudi ono što nijedan drugi savremeni avion ne pruža – blisku, preciznu i izuzetno žilavu vatrenu podršku.

Prema informacijama iz Pentagona, avioni su poleteli iz baze Pease Air National Guard u saveznoj državi Nju Hempšir i stigli na Azore uz podršku aviona-tankera KC-135, koji su im omogućili da bez problema prelete Atlantski okean.

Baza Laješ, koju koriste SAD već decenijama, često se koristi kao međustanica za pregrupisavanje i logističku podršku prilikom premeštanja jedinica između američkog tla i Evrope, Afrike i Bliskog istoka. Ovaj manevar jasno ukazuje da se Sjedinjene Države spremaju za novu fazu vojne aktivnosti – ili čak potencijalno širenje konflikta.

Na osnovu informacija dostupnih vojnoj analitičkoj zajednici, A-10A jurišnici će nastaviti putovanje ka Arapskom poluostrvu, gde bi mogli da budu raspoređeni u nekoj od

američkih baza u Saudijskoj Arabiji, Kataru ili Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Cilj? U ovom trenutku postoje dve ključne pretpostavke.

Prva pretpostavka – koja deluje najverovatnije – jeste da će A-10A biti upotrebljeni za intenziviranje udara protiv Huta u Jemenu. Američka kampanja u Jemenu, koja traje već nekoliko meseci, znatno se pojačala u martu 2025. godine, nakon što su Huti izveli seriju napada na međunarodne trgovačke brodove u Crvenom moru i Adenskom zalivu.

Samo u poslednjih nedelju dana američke snage su izvele više od 20 udara, uništavajući skladišta dronova, lanserne sisteme i komandne centre u provincijama Saada i Al-Hudajda. A-10A bi u tom kontekstu bili idealan alat za selektivne udare na pokretne mete i neprijateljske konvoje, naročito u planinskim i teško pristupačnim predelima gde Huti imaju jaku infrastrukturu.

Druga pretpostavka je daleko ozbiljnija – mogućnost da se ovi avioni pripremaju za buduće udare na ciljeve u Iranu. Poslednjih nedelja iranska revolucionarna garda (IRGC) izvela je velike vojne vežbe u Persijskom zalivu, uključujući testiranje balističkih raketa kratkog i srednjeg dometa.

Ove aktivnosti su zabrinule SAD i njihove regionalne partnere, pre svega Izrael i Saudijsku Arabiju. U tom kontekstu, raspoređivanje jurišnika može poslužiti i kao demonstracija sile, kao signal Iranu da je Vašington spreman na vojnu opciju ukoliko se situacija pogorša.

Potez se poklopio i sa izjavom američkog ministra odbrane Pita Hegseta, koji je početkom marta najavio slanje dodatnih vojnih jedinica na Arapski poluostrvo, uključujući razarače, marince i sada – jurišne avione.

Hegset je podvukao potrebu za jačanjem vojnih kapaciteta SAD u regionu „kako bi se osigurao stabilan odgovor na bilo kakvu pretnju regionalnim partnerima“. Ova izjava, zajedno sa premeštajem A-10, ukazuje da se SAD pripremaju za potencijalnu eskalaciju sukoba u više pravaca.

Zanimljivo je da ovaj potez dolazi u trenutku kada se menja i struktura globalnog vojnog prisustva SAD. Dok Vašington postepeno smanjuje fokus sa Ukrajine i Istočne Evrope, te prepušta odgovornost za te regione evropskim partnerima, sve više resursa i pažnje usmerava se ka Indo-Pacifiku i Bliskom istoku – posebno na liniji Kina–Iran.

Sama činjenica da A-10, avion koji je godinama planiran za penzionisanje, ponovo zauzima centralno mesto u američkim planovima, pokazuje da se ratna realnost menja i

da SAD traže „robustne, ali jednostavne“ alate za operacije u neuređenim, haotičnim i nelinearnim ratnim zonama.

U ovom trenutku ostaje otvoreno pitanje – da li je reč samo o privremenoj demonstraciji moći ili pripremi za ozbiljnu operaciju širih razmera. U svakom slučaju, sletanje A-10A na Azore i njihovo očekivano dalje premeštanje na Bliski istok, jasan je pokazatelj da Vašington ubrzano reorganizuje svoj vojni raspored, s krajnjim ciljem da ostane dominantna sila u jednom od najeksplozivnijih regiona sveta.

Webtribune.rs

Najnovije i najvažnije vesti i analize na našem Telegramu – Prijavi se

Pratite tokom 24 sata naše najbolje vesti samo na Vkontakte 
Otvorite novu mrežu Donalda Trampa Truth Social