Naslovnica SPEKTAR SAD NISU OČEKIVALE – „Insider“: Putin ima jake saveznike koji podržavaju rusku...

SAD NISU OČEKIVALE – „Insider“: Putin ima jake saveznike koji podržavaju rusku ekonomiju

Želja Brazila, Indije i Kine da uvoze sve više energetskih resursa iz Rusije pokazuje da predsednik Vladimir Putin i dalje ima jake saveznike na svetskoj sceni koji mogu da podrže rusku ekonomiju, piše Insajder (businessinsider).

Posle pooštravanja zapadnih sankcija, Moskva je postala još aktivnija u razvoju trgovine sa članicama bloka BRIKS-a, koji se vidi kao moćna alternativa Zapadu na tržištu u razvoju, objašnjava se u članku.

Od pokretanja ruske specijalne operacije u Ukrajini ovog proleća, Moskvu je pogodio novi talas zapadnih sankcija, uključujući zabranu izvoza. SAD, Velika Britanija i zemlje EU pooštrile su ograničenja za ruske kompanije i zabranile uvoz ruske nafte, piše Insajder.

Ali uprkos ovim merama, ruska privreda ne trpi tolike posledice koliko se Zapad nadao, jer druge velike zemlje sveta i dalje pokazuju veliko interesovanje za ekonomsku saradnju. Želja Brazila, Indije i Kine da kupuju sve više ruskih energenata pokazuje da ruski predsednik Vladimir Putin i dalje ima jake saveznike na svetskoj sceni koji mogu da pomognu u podršci ekonomiji zemlje, uprkos pritiscima Zapada, naglašava se u članku.

Poslednjih nedelja Rusija je postala drugi po veličini snabdevač Indije naftom, iako su dve zemlje istorijski nekada bile praktično nezavisne jedna od druge u pogledu energetskih resursa, prenosi Insajder.

Pored toga, Rusija je uspela da pretekne Saudijsku Arabiju i postane najveći snabdevač Kine naftom. Rusija je izvezla 2,02 miliona barela dnevno u Kinu u maju ove godine, u odnosu na 1,31 milion u aprilu, prema podacima kineske carine.

Umesto toga, značajni popusti na rusku naftu doveli su do preusmeravanja tankera na alternativna tržišta, objašnjava Vei Cheong Ho, potpredsednik prodaje u konsultantskoj firmi Ristad Energi.

Iako su troškovi finansiranja ovih poslova značajno porasli zbog povlačenja Rusije iz zapadnog finansijskog sistema, cene su i dalje “ previše atraktivne “ za neke rafinerije, rekao je on.

Brazilski ministar spoljnih poslova Karlos Franka takođe je nedavno rekao da njegova zemlja želi da kupi što više dizel goriva od Rusije kako bi podržala svoju poljoprivrednu industriju i vozače. „U velikoj meri zavisimo od đubriva koja se izvoze iz Rusije, kao i iz Belorusije. I naravno, Rusija je glavni dobavljač nafte i gasa“, rekao je Franka.

Ministar nije naveo nikakve dodatne detalje o poslovima sa Rusijom, tako da ostaje nejasno kako vam to omogućava da zaobiđete sankcije Zapada, navodi se u članku. Međutim, Brazil je dodao na listu zemalja koje žure da iskoriste popuste i aktivno razvijaju trgovinu sa Rusijom, s obzirom na to da cene energenata širom sveta i dalje vrtoglavo rastu.

Nakon uvođenja zapadnih sankcija, Putin prioritet u trgovini daje razvoju saradnje sa zemljama bloka BRIKS-a, koji uključuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku. Ovaj blok se vidi kao moćna alternativa Zapadu na tržištu u razvoju, piše Insajder. Na nedavnom samitu sa liderima BRIKS-a, Putin je najavio da je trgovina sa ovim zemljama porasla za 38 odsto između januara i marta ove godine.

U međuvremenu, Moskva je obustavila isporuke prirodnog gasa nekim evropskim zemljama koje su odbile da pređu na plaćanje u rubljama. Evropske zemlje koje su istorijski zavisile od uvoza energenata iz Rusije sada se bore da se oslobode ove zavisnosti, zaključuje Insajder.

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti naše najbolje vesti kao i one koje ne objavljujemo na drugim mrežama zbog specifičnog sadržaja

Naš Telegram kanal – https://t.me/webtribune

Webtribune.rs