Naslovnica SPEKTAR SAD nemaju nikakva sredstva da spreče Kinu da  postane najveća pomorska velesila...

SAD nemaju nikakva sredstva da spreče Kinu da  postane najveća pomorska velesila na svetu

Kina može uskoro da izmeni svetsku pomorsku ravnotežu i zameni SAD kao modernog gospodara mora. Čini se da je taj proces već u toku i da Vašington može malo toga da učini kako bi to zaustavio.

Vidno uzdrman onim što je video na fotografiji koja prikazuje samo jedno od kineskih vojnih brodogradilišta u blizini Šangaja, poslovni magazin Forbes nedavno je ispričao svojim čitaocima alarmantnu priču o „impresivnoj stopi“ i „ogromnom obimu“ rasta kineske pomorske modernizacije.

[adsenseyu1]

Čini se da je dotično brodogradilište impresivan prizor. Tamo se može videti ukupno devet novoizgrađenih razarača postrojenih duž keja i usidrenih u unutrašnjem koritu brodogradilišta. Suprotno tome, celokupna Kraljevska mornarica Velike Britanije ima ukupno samo šest plovila slične klase, napominje Forbes.

Kao da to nije dovoljno, isto brodogradilište gradi i najnoviji kineski nosač aviona – treći u nizu. Drugi, nazvan Šandong, naručila je Narodna oslobodilačka vojska mornarice (PLAN) početkom ove nedelje. Dizajniran za nošenje 36 lovaca J-15, prvi je kineski nosač potpuno proizveden u zemlji.

[adsenseyu5]

Očekuje se da će onaj koji se gradi u šangajskom brodogradilištu biti još veći i bolji. Konkretno, imaće elektromagnetni katapult – baš kao što je i najnoviji nosač američke mornarice, Džerald R. Ford.

Ono što je još važnije, ovo je samo jedno brodogradilište koje ukazuje na stvarne mogućnosti Kine, jer „postoje mnoga širom Kine koja su na sličan način impresivna“, upozorava Forbes.

‘Dobar razlog’ za brigu

Ono što je iznenađenje za Forbes, već duže vreme okupira umove raznih vrsta analitičara. Američki mediji i istraživački centri sjedinjeni su u svojoj zabrinutosti zbog rastuće vojne moći Pekinga.

[adsenseyu4]

U junu je Centar za novu američku bezbednost (CNAS), istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu, tvrdio da bi kineske industrijske i tehnološke mogućnosti mogle da joj pomognu da „pobedi Amerikance u njihovoj sopstvenoj igri“ i dobiju prednost u novoj trci u naoružanju.

„Sovjeti nikada nisu bili u stanju da pariraju, a još manje da prevaziđu američku tehnološku superiornost. Isto,međutim, možda ne važi i za Kinu“, upozorava CNAS-ov list i dodaje da Peking „teži ka dostizanju tehnološkog pariteta, a na kraju i tehnološke dominacije“.

[adsenseyu5]

U međuvremenu je korporacija RAND – vodeći američki vojni istraživački centar – u svojim istraživanjima  pokazala da su kineski brzi vojni razvojni programi Kini omogućili da drastično zatvori jaz u moći i tehnologiji, pa čak i da dovede SAD u nepovoljan položaj u određenim scenarijima. 

Istraživački centri i mediji očigledno veruju da je krajnje vreme da Vašington počne da se brine o gubitku vojne superiornosti nad kineskim zmajem, koji izgleda samo širi krila. Ali kada je u pitanju mornarička moć, možda je već prekasno.

Zatvaranje tehnološkog jaza

Jedna prednost koju bi SAD mogle da zadrže je tehnološka superiornost. One mogu da pokušaju da obuzdaju kinesku pomorsku silu ograničavajući  pristup savremenim tehnologijama.

[adsenseyu1]

Analitičari veruju da takva strategija neće uspeti, jer Kina već ima vrhunske tehnologije koje bi lako mogle dalje da se razvijaju. Pored toga, može se obratiti i svom strateškom partneru, Rusiji.

Kina postiže veliki tehnološki napredak. Kinezi su bili druga nacija na svetu koja je svoje brodove opremila integrisanim univerzalnim sistemima oružja koji mogu da pariraju američkim Aegisom – naprednim sistemom za komandu i kontrolu koji koristi moćne računare i radare za praćenje i vođenje oružja plovila.

Veruje se da su kineske pomorske tehnologije već na mnogo načina uporedive sa američkim. 

[adsenseyu4]

Tačno je da je neke vojne tehnologije teško savladati i da su potrebne decenije za njiov razvoj. To je naročito očigledno u slučaju podmornica, polja na kojoj Kina još uvek zaostaje za SAD-om. Ovde bi, međutim, bliska saradnja Pekinga i Moskve mogla da ih stavi na vrh lestvice, smatraju analitičari.

Nedavno je ruski predsednik Vladimir Putin izjavio na konferenciji za štampu, na kraju godine, u Moskvi, da će Rusija nastaviti da sarađuje sa Kinom kao „strateškim partnerom“ u oblasti odbrambenih tehnologija, iako je negirao bilo kakve planove o ulasku u formalni vojni savez sa Pekingom.

Vašington bi u određenom trenutku mogao malo da uspori Peking, ali kako sada stvari stoje, čini se da SAD nemaju nikakva verodostojna sredstva da spreče Kinu da u narednoj deceniji, ili dve,  postane najveća pomorska velesila na svetu zaključuje RT.

Webtribune.rs

[adsenseyu5]
[adsenseyu5]