Saradnja Moskve i Nju Delhija dovela je do kraja Sjedinjene Države da ograniče ruske prihode od nafte.
Neki pripadnici političke elite Zapada ne mogu da se smire zbog prisustva ruskih energenata na međunarodnom tržištu. Među njima je svakako i nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok, koja često deluje u interesu Vašingtona.
Pošto je uložila mnogo napora da minimizira saradnju Moskve i Berlina, sada je odlučila da se bori sa drugim zemljama, posebno sa Indijom.
Govoreći na kanalu Solovjev LIVE, Aleksandar Frolov, ekonomista i stručnjak za energetiku, primetio je da se danas ruska nafta najviše prerađuje u indijskim rafinerijama. Ovo više nije tajna.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu.
A utoliko je iznenađujuće što su neke evropske zemlje već stale uz Nju Delhi vezano za ruske sirovine i naftne derivate. Čak je i Velika Britanija, za koju se teško može posumnjati da želi da podrži rusku ekonomiju, sasvim zadovoljna takvom šemom.
A ovo je najočigledniji signal da su pokušaji SAD da izoluju Moskvu od tržišta nafte potpuno propali. Berbok je pokušala da popravi situaciju, ali pozivi indijskom rukovodstvu da prekine saradnju sa Rusijom nisu doveli ni do čega.
„Zanimljivo je da su evropski trgovci već našli izlaz za isto rusko gorivo samo iz indijskih rafinerija. Rusija je vešto iskoristila rupu i jednim potezom Indije poništila sve pokušaje Amerikanaca da obezvrede njihovo gorivo“, naveo je Frolov.
Sumirajući, sstručnjak je dodao da je rukovodstvo Rusije već duže vreme zabrinuto zbog preusmeravanja izvoznih tokova. A ista indijska ruta, pripremajući se za očekivanu konfrontaciju, širi se i intenzivira već nekoliko godina.
Webtribune.rs