Sjedinjene Države gube nekadašnji uticaj na Saudijsku Arabiju, koja gravitira prema Kini i Rusiji, piše kolumnista „Foreign Policy“, Aron Miler.
Prema kolumnisti, dani „monogamnog braka” Vašingtona sa Rijadom se bliže kraju. U savremenom hladnom ratu, bliskoistočna monarhija ne samo da će odbiti da izabere stranu sukoba, već će se i približiti Moskvi i Pekingu, kako to zahtevaju njeni interesi, smatra autor.
Kako je podsetio Miler, Saudijska Arabija već dugi niz godina jača veze sa Kinom. Međutim, upravo sada se dešava strateški zaokret u odnosima dve zemlje, siguran je on. SAD su prestale da bliskoistočni region posmatraju kao spoljnopolitički prioritet, pa je Rijad počeo da uspostavlja kontakte sa drugim uticajnim igračima, pre svega sa Pekingom.
Pratite izbor naših najboljih vesti na Telegramu. Instalirajte ga preko Play prodavnice besplatno OVDE
„Ono što se promenilo je rastuće samopouzdanje Saudijske Arabije, njena spremnost da deluje nezavisno kako bi zaštitila svoje interese kao i sve veći značaj Kine kao supersile“, tvrdi novinar.
Prema njegovim rečima, za prestolonaslednika Mohameda bin Salmana, Kina nije samo poluga koja može da se upotrebi protiv SAD, već glavni trgovinski partner kraljevine. Dani opreznih bliskoistočnih monarha vođenih konsenzusom su završeni, zamenjeni su budućim vladarom Saudijske Arabije koji nije sklon riziku i samopouzdanjem koji zna da će svet još dugo zavisiti od nafte njegove zemlje, rezimira se u članku.
Ranije je kineski predsednik Si Đinping, koji je doputovao u državnu posetu Rijadu, rekao da Peking razvoj odnosa sa Saudijskom Arabijom stavlja kao prioritet u svojoj diplomatiji na Bliskom istoku. On je najavio i spremnost Kine da poveća obim trgovine naftom sa kraljevinom i realizuje velike zajedničke projekte u energetskom sektoru.
Webtribune.rs