“Mosva je dala Vašingtonu uvid u svet sutrašnjice, ukoliko SAD nastavi da uništava ugovore o kontroli oružja i pokuša da prebaci globalni strateški balans u svoju korist”
Kratko raspoređivanje dva ruska Tupoleva Tu-160 “Blekdžek” strateških bombadera u Venecuelu prošle nedelje bio je senzacionalni događaj. Zaista, pokazao je rastuću moć ruske vojske koja se povratila tokom vladavine predsednika Vladimira Putina. Blekdžek se pojavio na sirijskom nebu više puta, a u poslednje vreme, preletao je i Aljasku. Sada, prešao je Atlantik.
[adsenseyu1]
Dva nuklearno spremna bombadera sletela su u Venecuelu 10. decembra. Tu-160 Blekdžek je supersonički, teški bombader, napravljen da udari strateške mete s nuklearnim i konvencionalnim oružjem, duboko u kontinentalni deo cilja. Moskva je, na neki način, dala Vašingotnu “uvid” u svet sutrašnjosti ukoliko SAD nastavi da uništava ugovore o kontroli oružja i pokuša da prebaci globalni strateški balans u svoju korist.
Da bi se osigurali, ukidanje Sporazuma o nuklearnom oružanju (INF) od strane SAD, otvorilo je vrata da Amerika razvija rakete srednjeg dometa čiji je cilj Rusija, kako s evropskog dela, tako i iz Dalekog istoka. Putin je rekao da će Rusija odgovoriti adekvatno, ako je Amerika izazove.
Vašington je svakako dobio ovu poruku. Sekretar države Majk Pompeo tvitovao je: “Rusi i Venecualci bi trebalo ovo da vide onako kako jeste: dve korumpirane vlade koje skupljaju javni fond i uništavaju slobodu dok njihov narod pati.” Kremlj je reagovao na ovo smatrajući da su Pompeove izjave “neprihvatljive i veoma nediplomatske za jednog sekretara države”. Dimitri Peskov rekao je da SAD nema nikakvog prava da kritikuje novac koji se troši, govoreći da polovina novca koji se troši na odbranu SAD može da nahrani celu Afriku.
Ruske dnevne novine Nazavisimaya Gazeta prenele su da misija Tu- 160 strateških bombardera možda ima veze s ruskim planom da se osigura drugoročna vojna baza Rusije na Karibima. Ove novine pišu da je ova tema pokrenuta kada je venecuelanski predsednik Nikolas Maduro nedavno posetio Moskvu. Zanimljivo, dva ruska strateška bombardera imale su desetočasovnu vežbu na Karibima, u pratnji s venecuelanskim avionima.
Venecuela želi da održi jaku vezu s Rusijom. Tokom Madurove posete Moksvi, potpisani su ugovori vredni 5 milijardi dolara, a tiču se naftne industrije i kopanja ruda zlata u Venecueli (Venecuela je najveći svetski izvoznik zlata). Ruska vlada i naftni gigant Rosenft pozajmili su Venecueli 17 milijardi dolara od 2006., što je kritična žila kucavica za Madurovu vladu.
S druge strane, za Moskvu, ovaj savez sa Venecuelom je važan, budući da su obe ne OPEK zemlje (OPEK- Organizacija zemalja izvoznica nafte). Na sastanku sa Madurom. Putin je imao izveštaj da SAD planiraju promenu režima u Venecueli i zauzet je stav da Rusija osuđuje “bilo kakve terorističke korake i pokušaje da se promeni situacija uz pomoć sile.”
Ovo je još jedna kap u SAD-Rusija tenzijama. SAD omalovažava Rusiju već neko vreme kao što su dron napadi na ruske baze u Siriji, konflik izazavan od strane Ukrajine u Azovskom moru, Vašingtonov ultimatum na Sporazum o nuklearnom oružanju itd. U proteklih 10 dana, SAD su pojačale vojne tenzije u Ukrajini.
Pentagon je ovo opisao kao gest dizajniran da “se povrati posvećenost SAD prema Ukrajini i zbog isgurnosti evropskih nacija”. Opet, Mornarica SAD poslala je projketile na Japansko more blizu ruske baze na Pacifiku, prvi put od Hladnog rata. Za to vreme, Pentagon priprema još jedan brod koji će ploviti Crnim morem kod Ukrajine.
Dolazak ruskih aviona na Karakas singla je da Rusija ume i te kako da odgovori. Veliko pitanje jeste da li misija Blekdžek označava promenu u ruskoj strategiji? Pre dva dana na pres konferenciji, Maduro je rekao da je njegov sastanak s Putinom “najkorisniji sastanak u karijeri. Ojačali smo proces kooperacije između Rusije i Venecuele u vojno- tehnološkoj sferi”.
[adsenseyu1]
Rusko vođstvo je pažljivo izbegavalo širenje pogrešne strategije koja bi mogla da potroši resurse kao u bivšem Sovjetskom savezu. Putinov pristup jeste da se poboljšava zastrašujuća sila Rusije i da se spreči erozija strateškog balansa bez konfrotacije sa SAD, dok jača inostranu politiku. Putin ima ogroman uspeh dosad u toj strategiji.
Venecuela je oslabila zbog dubokih ekonomskih kriza, usled sankcija SAD. Ono što Rusija (i Kina) mogu i trebalo bi da urade jeste da podrže Venecuelu kroz trgovinu i investicije.
Postavljanje vojne baze na Karibima ne može biti ruski prioritet. Moskva je napravila pametan potez što je kratko rasporedila bombadere u dvorište Amerike. I privukla je pažnju Bele kuće i uhvatila vojnike Hladnog rata u sopstvenoj igri čačkanja mečke, a rusko strpljenje je sve manje. Bela kuća je izvestila: “Pričali smo s ruskim zvaničnicima i dobili informacije da će se avioni vratiti u Rusiju.
Webtribune.rs